banner6

Amatör balıkçılar ekmeğimizle oynuyor

banner37

KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, yıllardır Amatör Su Ürünleri Yasası’nı şekillendirmeye çalıştıklarını, ancak bu yasanın gündeme gelmesiyle amatör balıkçılar tarafından oluşturulan sivil toplum örgütlerinin yasanın geçmesine engel olduklarını öne sürdü. Amatör balıkçıların yasanın belirttiği limitin üzerinde balık avlayarak el altından sattıklarını iddia eden Atakan, bunun da haksız rekabete yol açtığını ve meslekleri balıkçılık olan kişilerin zarar etmelerine yol açtığını ifade etti.

Amatör balıkçılar ekmeğimizle oynuyor
banner150 banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Hayatlarını balıkçılık yaparak kazanan balıkçılar, devletin yeterli denetim yapmaması ve Amatör Su Ürünleri Yasası’nın bir türlü şekillendirilememesi nedeniyle amatör balıkçıların yasanın belirttiği limitin üzerinde balık avlayarak işi ticarete döktüğünden yakındı.

Ülkede mesleği balıkçılık olan kişi sayısının 400 civarında olmasına rağmen amatör tekne ile avcılık yapan yaklaşık 3 bin kişi olduğunu belirten balıkçılar, amatör balıkçıların her gün, her saat tekne ile denizde olmalarının bir katliam olduğunu öne sürdü.

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, yıllardır Amatör Su Ürünleri Yasası’nı şekillendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Kemal Atakan, ancak bu yasanın gündeme gelmesiyle amatör balıkçılar tarafından oluşturulan sivil toplum örgütlerinin yasanın geçmesine engel olduklarını öne sürdü.

Amatör balıkçıların bu işi ticarete dökmemeleri gerektiğini kaydeden Atakan, hükümeti bu konu ile ilgili tavrını netleştirip ortaya koymaya davet etti.

Kemal Atakan, amatör balıkçıların balık avlamanın kendileri için sadece bir zevk olması gerektiğini bilmeleri gerektiğini dile getirdi.

Amatör balıkçıların yasanın belirttiği limitin üzerinde balık avlayarak el altından sattıklarını iddia eden Atakan, bunun da haksız rekabete yol açtığını ve meslekleri balıkçılık olan kişilerin zarar etmelerine yol açtığını ifade etti.

Kemal Atakan, amatör balıkçı tekneleriyle baragadi balıkçılığının yapıldığını, denize kaçak olarak ağ bırakıldığını belirtirken, devletin kontrol mekanizmasının çalışmamasından dolayı da bu yasal olmayan avcılığın önüne geçilmediğini söyledi.

Denetim olmaması nedeniyle mesleki balıkçıların ve amatör balıkçıların günün sonunda çatışır duruma gelebileceklerine dikkat çeken Atakan, bu nedenle hükümetin acilen yeni tüzük çalışmalarını yapmasının gerektiğini vurguladı.

Balıkçılar Birliği Başkanı Atakan, mesleki balıkçı sayısının 400 civarında olmasına rağmen amatör tekne ile avcılık yapan yaklaşık 3 bin kişi olduğunun görülmekte olduğundan yakındı.

Amatör balıkçıların her gün, her saat tekne ile denizde olmalarının aslında bir katliam olduğuna da vurgu yapan Kemal Atakan, uygar devletlerde olduğu gibi amatör balıkçılığın sadece hafta sonları ve resmi tatil günlerde yapılmasını talep etti.

Kemal Atakan, balıkçılıktaki denetimin de kara avcılığındaki denetim gibi olmasını istedi. Atakan, amatör balıkçıların gerçekten denizi sevmeleri halinde mesleki balıkçı da olabileceklerini sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2017, 10:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110