banner6

Anastasiadis Exxon yetkilileriyle görüştü

banner37

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, dün Washington’da, ExxonMobil heyetiyle görüştüğü bildirildi.

Anastasiadis Exxon yetkilileriyle görüştü
banner151 banner143

Fileleftheros gazetesi, Qatar Petroleum ile birlikte Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki 10’uncu parselin ruhsatına sahip olan ExxonMobil heyetinin başında Darren Woods’un bulunduğunu belirtti.

Görüşmeye Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ve diğer yetkililerin de katıldığını aktaran gazete, görüşmede Güney Kıbrıs ile şirket arasında anlaşmaya varılan araştırma programının hayata geçirilme süreci ve enerji alnındaki bölgesel gelişmelerin ele alındığını yazdı.

Lakkotripis Noble Energy ile bir araya geldi 

Öte yandan Politis gazetesi, Lakkotripis’in Pazartesi günü Noble Energy heyetiyle görüşerek, Afrodit yatağının kalkınma planı ve ticari anlaşmaların imzalanmasına yönelik Mısır’daki şirketlerle yapılan müzakerelerde gelinen aşamayı ele aldığını belirtti.

İngiliz Üsleri'yle anlaşma 

Fileleftheros gazetesi ayrıca, İngiliz Üsleri’nin, Vasiliko bölgesinde hidrokarbon limanı yapılması için Rum yetkili makamlarıyla toprak konusunda anlaşmaya vardığını kaydetti.

İngiliz Üsleri’nin, antenlerinin bulunduğu bölgeyi 8,6 milyon Euro’luk tazminat karşılığında Rum Yönetimine verme konusunda anlaşmaya vardığını yazan gazete,  bölgede  rahatsızlık veren yükler alanında ve denizaşırı hidrokarbon sanayisine hizmet verilmesinin planlandığını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 10:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104