Antalya bileti 833, İstanbul 676 TL

banner37

Ülkemizde uçak bileti fiyatları, neredeyse tur fiyatlarını yakaladı. Bilet fiyatlarının dövize endekslenmesi ve piyasada arz-talep dengesinin henüz kurulamaması nedeniyle uçak bileti fiyatları yükseldikçe yükseliyor

banner87
Antalya bileti 833, İstanbul 676 TL
banner90
banner99

Ali CANSU

KKTC’den Türkiye dâhil olmak üzere Avrupa’nın herhangi bir yerine uçakla seyahat etmek artık çok pahalı oldu.

Örneğin 3-8 Mayıs tarihlerini kapsayan sürede, Ercan Havalimanı’ndan Antalya’ya uçmak isteyen bir kişi 833, İstanbul’a 676 Londra’ya gitmek içinse bin 271 TL ödemek zorunda.

Ülkemize uçuş gerçekleştiren bazı uçak şirketlerinin bilet fiyatlarını dövize endekslemesi ve arz-talep dengesinin kurulamaması nedenleriyle fiyatların aşırı yükselmesinin önüne bir türlü geçilemiyor.

KIBRIS’a konuşan çok sayıda vatandaş, Kıbrıs Tük Hava Yolları’nın (KTHY) kapatılmasının ardından bilet fiyatlarının çok pahalılaştığını ve fiyatlarda sürekli artış yaşandığına işaret etti. Bazı noktalara uçuşlarda tekel oluştuğunu dile getiren vatandaşlar, şirketlerin yalnız kaldığı parkurlarda uygulanan bilet fiyatlarının oldukça yüksek olmasından yakındı.

Türkiye’ye veya yurtdışına yönelik yaz tatilini ayarlamaya çalışanlar, bilet fiyatlarının yüksekliği karşısında şok geçiriyor. Vatandaşlar, özellikle Avrupa şehirlerine yönelik biletlerin neredeyse tur fiyatlarını yakaladığını söyledi.

Gazeteniz KIBRIS, vatandaşların tepkisini dikkate alarak bilet fiyatlarını araştırdı.

Ercan’dan İstanbul, Antalya ve Londra’ya (Stanstet - Heathrow ve Luton) karşılıklı seferler düzenleyen Türk Hava Yolları’nın (THY), Anadolu-Jet, Pegasus Hava Yolları ve Atlasjet Hava Yolları’nın bilet fiyatlarında büyük değişikliklerin olduğu saptandı.

“İstanbul 676, Antalya 833 TL”

Ercan-İstanbul-Ercan gidiş dönüş uçak biletleriyle ilgili yapılan hesaplamalarda, bir yetişkinin en ucuz uçak biletini 463 TL ile Pegasus Hava Yolları, en yüksek fiyatlı bileti ise 676 TL ile Atlas Global Hava Yolları’ndan alabileceği ortaya çıktı.

Ercan’dan Antalya’ya tatile gitmek isteyen bir kişi, Türk Hava Yolları ile 618.11 TL’ye, Pegasus Hava Yolları ile 706.97 TL’ye, Atlas Global Hava Yolları ile de 833 TL’ye uçabiliyor.

Bir kişilik İngiltere bileti bin 271 TL

İngiltere’de ailenizi, dostunuzu görmek isterseniz veya başka bir nedenle seyahat etmek zorundaysanız, bunu iki kez düşünmeniz gerekecek.

Ercan’dan Londra’ya gitmek istiyorsanız sadece üç uçak şirketinden birini seçmeniz gerekiyor. Bir yetişkin Türk Hava Yolları ile Heathrow’a 8 Mayıs’ta bin 271 TL (327 Euro) vererek uçabiliyor.

Aynı kişi, Pegasus ile aynı tarihte Londra’ya 910 TL’ye gidebiliyor. Atlas Global ile Londra’ya uçacak olanlar ise bin 153 TL (325 Dolar) ödemek zorunda.

Bu arada, KKTC’den sefer yapan Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Atlasjet yolcularına ücretsiz ikram veriyor. Pegasus Hava Yolları yolcularından, ikram ve su için ücret alıyor. Tüm şirketler zaman zaman kampanyalar ve benzeri uygulamalarla çok ucuza da bilet sunabiliyor. Ancak, ucuz bilet bulabilmek için “şanslı yolcu” olmak için tatil planınızı önceden yaparak biletinizi erken almanız gerekiyor. Çünkü ucuz koltuk sayısı sınırlı tutuluyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108