Araç kayıt çilesi bitmiyor

banner37

Motorlu araçların kayıt ve ruhsat harçlarına yapılan yüzde 30’a varan zam; araç kaydı yapılsa dahi, şayet muayeneye 1 Ocak 2019’dan önce gidilmediyse de geçerli… Vatandaşlar, hem zamlı tarifelere hem de saatlerce sırada beklemekten şikayetçi

Araç kayıt çilesi bitmiyor
banner90
banner99

Ali ÇATAL

Motorlu araç ruhsat harçlarına yapılan yüzde 30’a varan zamma, halkın tepkisi büyük…

Zammın yüksek oranda olmasını eleştiren vatandaşlar, ağır aksak işleyen bürokratik yapıya da öfkeli.

Araç Kayıt Dairesi ve Muayene İstasyonu’nda ‘yola taşan’ sıra kuyruğu, bekleyenleri bezdirirken; zamlı tarifenin ‘hangi koşullarda’ geçerli olduğuna yönelik aydınlatıcı bir açıklamanın yapılmaması da tatsız sürprizlere neden oldu.

Bazı vatandaşlar, yılbaşı öncesi araç kayda ödeme yaptı ancak araç muayenesini sonraya bıraktı. Araçlarını muayeneden geçirmeye giden vatandaşlar, bu kez “zamlı tarife yürürlükte fark ödemeniz gerekiyor” süpriziyle karşılaştı.

Prosedüre göre, 1 Ocak 2019 tarihinden önce yani zamlı tarife henüz yürürlüğe girmeden önce araç kayda ödeme yapıldıysa ancak araç muayenesi bu tarihten sonraya bırakıldıysa, ücretler zamlı tarifeden alınıyor. Yani aradaki farkın da Araç Kayıt Dairesi’ne ödenmesi gerekiyor.

Serdar: İndirime gidilseydi, fark bana ödenecek miydi?

KIBRIS’a konuşan M.K.M. Rent a Car sahibi Sertaç Serdar, 24 Aralık 2018 itibarıyla araçlarının kaydını yaptırdığını fakat yeni yıl dolayısıyla araç muayenesine önceki gün gidebildiğini belirtti.

Muayenedeki personelin kendisine ücretlere zam geldiğini ve araç başına 80 TL daha ödeme yapması gerektiğinin söylendiğini belirten Serdar, “Şayet bu ücretlerde indirime gidilseydi, aradaki fark bana ödenecek miydi? 10 aracım var. Ya 100 aracı olan galeri sahipleri ne yapacak? Bunun adı maskaralıktır” dedi.

Serdar, ehliyet yenilemek için para ödendiğinde bir hafta süre verildiğini ifade ederek o zaman zarfında ehliyet ücretlerine zam gelse, ehliyeti alırken ‘ayrıca’ para mı ödeneceğini sordu.

Kalkanlı: Prosedür net

Vergi Dairesi Müdürü Özdemir Kalkanlı, harçlara yüzde 28 ile 30 arasında zam yapıldığını belirterek yasal prosedürün de net olduğunu söyledi.

banner134
1 Ocak 2019 itibarıyla yeni tarifenin geçerli olduğunu ifade eden Kalkanlı, “Araç kaydı yapılsa dahi, şayet muayeneye bu tarihten önce gidilmediyse, araç sahibinden zamlı ücret talep edilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşan yurttaşlarımız, kendilerine verilen süreyi iyi kullanamamalarının kurbanı olmuştur” dedi.

Kalkanlı, zammın eyleme nasıl geçeceğinin halka açıklandığını ve bu bağlamda yaşanacak sorunların da daire kaynaklı olmadığını belirtti.

Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi?

Çağrı Akar:

Sabahın erken saatlerinde işlem yaptırmak için daireye geliyoruz. Neredeyse bütün günümüz sıra bekleyerek geçiyor. Görevliler inanılmaz yavaş çalışıyor”.

Hüseyin Zabit:

Bu kadar yoğun bir dönemde, 11:30-13:15 saatlerinde mesai arası mı olur? Köylerden gelenleri düşünen kimse yok!”

Salih Tunçelli:

Sistemsizlik ve ağır hareket eden memurlar yüzünden çile çekiyoruz. Galericiyim ve ‘faturaları kesildiği halde’ bütün araçlarımın muayenelerini ‘bir gün yüzünden’ zamlı ödedim. Bizim ‘yılbaşı sürprizimiz’ de bu oldu”.

Tufan Bahçıvan:

Ya ‘gerçek’ enflasyon açıklanandan ya da yapılan zamlar enflasyondan yüksek. Maaşlara yüzde 30 zam geldi mi? Kuyruk çilesine girmiyorum bile”.

Mehmet Fırat:

Ne desem boş… Hem sistem çok aksak hem çalışanlar çok yavaş hem de ücretler çok yüksek”.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75