Arasta’nın ‘dolup taştığı’ günleri özlüyoruz

banner37

Arasta esnaflarından Derviş Yağcıoğlu, Güney’le kara sınır kapılarının açılmasını dört gözle beklediklerini ancak açılımın ardından da beklentilerin uzağında kaldıklarını aktardı:

Arasta’nın ‘dolup taştığı’ günleri özlüyoruz
banner8

Ali Çatal

Arasta esnafı Derviş Yağcıoğlu, “Kapıların açılmasını dört gözle bekledik. Arasta’nın insanlarla dolup taştığı o güzel günlerin hayalini kurduk fakat açılımın ardından da beklenen oranda bir canlılıkla karşılaşmadık” şeklinde konuşurken; kamuoyunda çok tartışılan ve gerçekleşmesi uzun süre beklenen ‘Güney Kıbrıs’la kara sınır kapılarının açılmasının’ da bölgeyi ‘istenen seviyede’ canlandıramadığını söyledi.

Arasta bölgesi, tarihin her döneminde ‘insan yığını’ olduğunu ama çarşıda aylarca ‘inin cinin top oynadığını’ kaydeden Yağcıoğlu, bölge esnafını, gelen az sayıdaki müşterinin dahi mutlu ettiğini belirtti.

banner134
Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde, bölgedeki pek çok dükkanın kapandığı gerçeğine de parmak basan Yağcıoğlu, bölgeyi büyük ölçüde Lokmacı Sınır Kapısı’nın beslediğine dikkat çekti.

Arasta esnafının, Kovid-10 salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemler doğrultusunda 16 aydan fazla boş oturduğuna da işaret eden Yağcıoğlu, bahse konu zaman zarfının meydana getirdiği mali yıkımın yaralarına sarmak için de zamana ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kapıların açılmasının son derece olumlu olmakla birlikte bütün sıkıntıları ortadan kaldıracak bir eylem olmadığına da işaret eden Yağcıoğlu, kamuoyunda tekrar gündeme geldiği iddia edilen ‘kapıların yeniden kapanması’ durumunun ise ‘çok daha büyük bir yıkıma’ neden olacağı uyarısını yaptı.

Yağcıoğlu, ‘yeniden kapanma’ tartışmaları bir yana, sadece Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların değil; uyumlaştırılan kriterleri karşılayan üçüncü ülke vatandaşlarının da geçişlerine imkan verecek şekilde iki taraf arasında bir mutabakata ihtiyaç duyulduğunu da açıkladı.

Yerli halkın, bölgeyi ‘neredeyse’ sadece Güney’e geçmek için kullandığını, bu bağlamda, çarşı esnafının kapılar sayesinde ayakta durduğunu da hatırlatırken; hükümetler nezdinde alınacak kararlarda da ancak ‘bu realiteye’ uygun bir yaklaşımın sergilenmesinin önemine işaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75