Arjantin etkisi TL'yi vurdu

banner37

Türk Lirası dolar karşısında değer kazanarak 6 TL’ye doğru yol alırken Arjantin’den gelen istifa haberi ivmeyi terse çevirdi

Arjantin etkisi TL'yi vurdu
banner90
banner99

Türk Lirası dolar karşısında değer kazanarak 6 TL’ye doğru yol alırken Arjantin’den gelen istifa haberiyle hızla değer kaybetti. TL, Arjantin’in para birimi pesodan sonra en fazla değer kaybeden ülke parası oldu.

Önceki gün 6,15 seviyesine kadar gerileyen dolar/TL, dün sabah ABD Dışişleri Bakanı Pompeo`nun Papaz Brunson ile ilgili açıklamalarının da etkisiyle 6,0686’ya kadar indi.

Kurdaki yükseliş KKTC serbest piyasasında da etkili oldu. Dün öğleden sonra dolar/TL ortalama 6,27 civarında, Euro/TL 7,37 civarında ve sterlin/TL de 8,23 civarında kaydedildi.

İki günlük iniş ve çıkışlar

Dün gün boyu yükseliş ve düşüş arasında gidip gelen kur akşam saatlerinde Arjantin Merkez Bankası Başkanı'nın istifa haberinin gelişen piyasalara baskı yapmasıyla yüzde 1'in üzerinde yükselerek 6,22'lere yükseldi. Arjantin pesosu dolara karşı yüzde 4'ün üzerinde değer kaybederken peso'yu Türk Lirası izledi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta açıklanan Yeni Ekonomi Programı sonrasında 6,12 seviyesine gerileyen kur, Cuma günü 6,30 üzerine atak gösterdi ve haftayı 6,28 seviyesinde kapatmıştı.

Pazartesi günü yeni haftanın ilk işlem gününde Asya seansında yükselen USD/TRY kuru 6,33 seviyesini görmüş, günün devamında gelen haberlerle 6,05'e gerileyerek, dolar karşısında yüzde 3,5 değer kazanmıştı.

ABD ile 26 Temmuz itibariyle rahip Brunson davası nedeniyle siyasi ilişkiler gerilemiş ve ABD, Türkiye'ye yaptırım uygulamıştı. Bu süreçte TL, tarihinin en sert düşüşünü yaşarken USD/TRY kuru 7,25'e yükselmişti.

Önceki gün, ABD basınında Brunson'ın 12 Ekim'deki duruşmada serbest bırakılacağı haberlerinin ardından ABD Dış işleri Bakanı, bu yönde görüşmeler olacağını açıkladı ve artan beklentilerle TL tarafında değerlenme yaşandı.

Dün gün içinde 6,07-6,18 aralığında fiyatlanan kur, son saatte 6,2250 seviyesine yükseldi ve TL günlük bazda yüzde 1,15 değer kaybetti. Kurda yaşanan yükselişte Arjantin merkez bankası başkanının istifası sonrası pesodaki kayıp ve bu düşüşün diğer gelişen kurlara yansıması etkili oldu.

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan sabah Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede Türk varlıklarında stabilleşme süreci olduğunu belirterek "gerek Merkez Bankası'nın sıkılaştırması, gerek geçen haftaki yeni ekonomi programında mali politika önlemleriyle stabilleşme oldu. Şimdi, diplomatik ilişkilerde de bazı gelişmeler var.

banner134
İlişkilerin normalleşme sürecine gireceği beklentileri olumlu yansıyor" değerlendirmesini yaptı.

Peso sert düştü

Öte yandan, Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) kaynak temini için görüşmeler yürüten Arjantin'in merkez bankası başkanı “kişisel” sebeplerden dolayı istifa etti.

Beklenmedik istifanın ardından Arjantin pesosu seans açılışında yüzde 4,7 değer yitirdi.

İstifa eden başkan Luis Caputo göreve Haziran ayında gelmişti. Caputo'dan önceki başkan da bu yıl içinde istifa etmişti.

Caputo yerine ekonomi politikaları eski sekreteri Guido Sandleris atandı.

Arjantin hükümeti IMF'den 50 milyar dolar kredi almak için görüşme yürütüyor.

Resesyon halindeki Arjantin ekonomisi yüksek faiz oranlarının yarattığı baskı altında bulunuyor. Para birimi peso ise bu yıl dolar karşısında yüzde 50'ye yakın değer yitirdi.

Fed'in faiz artıracak

Öte yandan, piyasalar Fed'in gösterge faizini 25 baz puan artırmasını bekliyor. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlere göre, Fed toplantısında, faiz artırımına gidecek ve her çeyrek dönemde gerçekleştirdiği bu 25 baz puanlık artışları 2019 yılının Haziran sonuna kadar devam ettirecek.

Bu durum, önümüzdeki aylarda, Fed gözlemcilerinin Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Aralık ayındaki toplantıyı boş geçeceği tahmininde bulundukları Haziran ayındakine göre daha istikrarlı bir faiz artırımı dizisini işaret ediyor. Ekonomistler şimdi, böyle bir aranın gelecek yılın eylül ayına kadar olmayacağı görüşündeler.

18-20 Eylül arası düzenlenen ankette, ekonomistler Fed'in federal fon faizi (gösterge faiz) için hedef aralığının üst sınırının Haziran 2019'da yüzde 3'e ulaşmasını ve yılın üçüncü faiz artırımını bekledikleri dördüncü çeyreğe kadar burada kalmasını öngörüyorlar. Bu, Haziran ayında yüzde 2.75 seviyesini işaret eden medyan tahmininin gerçekleştiği birkaç ay önce düzenlenen ankete göre hafifçe daha yukarıda. Politika faizi için hedef aralığı şu anda yüzde 1,75-2,00.

Amherst Pierpont Securities LLC baş ekonomisti Stephen Stanley, "FOMC'taki üyelerin çoğu, nötr faiz oranına ulaşılması gerektiği konusunda oldukça açık bir strateji ortaya koydu ve muhtemelen bu seviyeye ne kadar çabuk ulaşılırsa o kadar iyi olacak" dedi. Nötr faiz oranı, Fed'in gösterge faizinin ne ekonominin gaz pedalına basan ne de frene değen bir seviyede olmasını işaret ediyor. Ekonomistler nötr faizin yüzde 3 civarında olduğunu hesaplıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75