Artan risk iştahı TL’ye yaradı

banner37

Fed’in faiz indirimi sonrasında dolardaki negatif eğilim ve GOP’lerdeki yükseliş devam ederken; dolar/TL paritesi de 6,14’ler bandından fiyatlandı

Artan risk iştahı TL’ye yaradı
banner90
banner8

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed), 18 Mart’ta yapılacak Federal Açık Market Komitesi (FOMC) toplantısını beklemeden,önceki gün politika faizini 50 baz puan (bp) indirdi. Oy birliği ile alınan karar sonrasından Fed Başkanı Jerome Powell, Çin’de başlayan ve birçok ülkeye yayılan virüsün küresel ekonomi için risk oluşturduğunu ve faiz indiriminde korona virüsünün yarattığı risklerin etkili olduğunu belirtti.

Küresel görünümün olumsuz anlamda değiştiğinin altını çizen Powell, merkez bankalarının politikalarının mali kanattan da desteklenmesi gerektiğini söyledi. Powell, ayrıca diğer merkez bankalarının da ‘üzerine düşeni’ yapacağını ifade etti.

Faiz indiriminin ardından ABD Dolar Endeksi 97,0 seviyesine gerilerken, altın ise ilk tepki olarak bin 650 dolar seviyesine yükseldi; gelişen ülke paralarının (GOP) ise tamamı dolar karşısında yükselişe geçti. İlk hareketin ardından dün küresel risk iştahının artması ile gelişen ülke paralarının tamamı değer kazanmaya devam etti. Majör paralarda da dolarda negatif fiyatlama var.

Keza, geçen hafta Türkiye içinde jeopolitik risklerin artmasıyla 6,25 seviyesini aşan dolar/TL kuru, yeni haftaya 6,16 seviyesinde başlamış ve önceki günkü Fed kararının ardından 6,03’e gerilemişti. Dün ise gün başında 6,14 üzerine çıkan kur, son saatlerde tüm kazancını silerek 6,0640’a geriledi ve günlük bazdaki düşüşünü de 3’üncü güne taşıdı.

Ayrıca, bugün gerçekleşmesi beklenen Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi, ekonomistlere göre, jeopolitik risklerin fiyatlanması açısından son derece önemli.

Başta İdlib olmak üzere güvenli bölge-Suriye konusunda Türkiye ve Rusya’nın alacağı kararlarında son derece mühim olduğunu kaydeden uzmanlar, masada gerçekleşecek çözümün en pozitif senaryo olduğunu ve bunun uygulanma kararının alınması durumunda, son haftalarda satış baskısı olan TL’de hızlı bir rahatlamanın görülebileceğini kaydetti.

Uzman çözümlemeleri uyarınca, küresel koşulların da desteği ile kurda 6,0 seviyesi altına gerileme söz konusu olabilir. Aralık periyodu itibarıyla 5,90’lı seviyeleri koruyan kurda ‘denge bölgesi’ olarak 5,85-5,80 aralığı öne çıkıyor ancak belirtildiği üzere jeopolitik riskler, kısa ve orta vadede TL için halen en önemli başlık.

Altındaki seyir sakin

Öte yandan, Fed’in faiz indirimi 10 yıllık Hazine verimlerini tüm zamanların düşük seviyesine gönderdikten sonra, altın fiyatları da sakin seyrediyor. Buna göre, nisan vadeli altın yüzde 0,01 artışla 1.644,50 dolara yükseldi. Fed, faizleri 50 bp indirerek 2008’den bu yana ilk kez normal toplantı döngüsü dışında faiz indirimi gerçekleştirmişti.Karar, beklentilere paraleldi ve küresel piyasalar üzerinde pek etki etmedi.

Bununla birlikte sarı metal, gelişmeleri takiben yüksek işlem gördü. Eko-politika uzmanlarına göre, daha düşük faiz oranları, getiri sağlamayan altını elde tutmanın fırsat maliyetini düşürürken; diğer dövizlerle yapılan alımlar için altını daha ucuz hale getirerek Hazine verimleri ve dolar üzerinde baskı oluşturdu.Altın fiyatları da böylelikle bu yıl şimdiye kadar yüzde 8’in üzerinde artış yaşayarak yedi yılın yükseğini gördü.

Geojit Financial Services Ltd. Emtia Müdürü Hareesh V. Nair, dün yaptığı açıklamada, “Küresel ekonomik durgunluğa dair endişeler arasında yatırımcılar altında güvenli liman arayışına girdikçe altın daha da yükselebilir. Korona virüsünün Çin dışında hızla yayılması ve ABD Fed’in acil faiz indiriminin finans piyasalarını hareketlendirmesiyle, altın gibi güvenli varlıklara olan talep artacaktır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75