banner6

Artırım pek de olası görünmüyor

banner37

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizlerine yönelik kararını bugün açıklıyor, ekonomist Osman Altay’ın öngörüsüyse piyasaları hayal kırıklığına uğratacak cinsten:

Artırım pek de olası görünmüyor
banner99

Ali ÇATAL

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında eko-politik bir krize neden olan Rahip Andrew Brunson’un, tutuklu bulunduğu cezaevinden salıverilmesine rağmen, dolar başta olmak üzere ‘beklenen’ oranda düşmeyen döviz kurlarına yönelik ‘riski absorbe edici’ bir hamle yapması beklenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizlerindeki son oranları bugün14.00 itibarıyla açıklıyor.

Minimum 300 baz puanlık bir artışın, dolar/TL paritesini ‘kabul edilebilir’ bir bantta stabilize edebileceğini savunan uzman ekonomist Osman A. Altay ise Türkiye Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesini pek de olası görmüyor.Bankacılık ve Finans Uzmanı & Akademisyen Osman A. Altay, TCMB’nin faiz artırımına gitmeyeceğini savunurken;‘en az 300 baz puanlık’ bir artış gerçekleşmemesi durumunda dolar kurunun tekrar 6 TL seviyesine çıkarak TL’nin daha da zayıflayacağını “TCMB’nin politika faiz oranını 25 Ekim’de artırmasını pek de olası görmüyorum. Beklentimin aksine örneğin en az 300 baz puanlık bir artış gerçekleşirse, kurdaki seyir önümüzdeki günlerde muhtemelen 5.80-5.85 bandında stabilize olacak” ifadeleriyle iddia etti.

Uzman ekonomist Altay, TCMB’nin politika faizlerine yönelik olası kararını KIBRIS’a değerlendirdi…

 

“Faiz artırımını olası görmüyorum”

 

“TCMB’nin politika faiz oranını 25 Ekim’de artırmasını pek de olası görmüyorum. Bu durumda kanaatimce en son açıklanan enflasyon oranları çerçevesinde dolar kuru tekrar yaklaşık 6 TL seviyesine çıkacaktır” diyen Altay,“Beklentimin aksine -örneğin- en az 300 baz puanlık bir artış gerçekleşirse, kurdaki seyir önümüzdeki günlerde muhtemelen 5.80-5.85 bandında stabilize olacak, yatırım araçlarının piyasa fiyatlarındaki dalgalanmayı gösteren volatilite de ki risk de böylelikle engellenecek ve aynı zamanda finansal piyasaların görmek istediği pozitif reel faiz oranları düşük de olsa gerçekleşecektir” ifadelerini kullandı.

Orta Vadeli Plan (OVP) ile henüz yakın geçmişte açıklanan yıllık büyüme hedefindeki ısrarın da ancak sabırlı olunması durumunda bir değer ifade edeceğini de belirten Altay, “Kurlardaki gerçek rahatlama, ancak orta ve uzun vadede enflasyonun aşağı çekilmesi ve OVP’deki hedeflerin büyük ölçüde realize edilmesiyle yaşanacaktır. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da orta vadede belirlenen yüzde 5’lik yıllık büyüme hedefinde, mümkün mertebe aceleci davranmamak olacaktır” iddiasını dillendirdi.

banner134

Türkiye Merkez Bankası, eylül 2018’de politika faizini 625 baz puan arttırarak yüzde 24'e yükseltmişti. Söz konusu açıklamada,‘enflasyon ve kur riski’ne dikkat çekilmiş ve "güçlü parasal sıkılaştırma" kararı alındığı vurgulanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 09:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104