Asgari ücretliyi düşünen yok

banner37

Son 6 ay içerisinde, elektrik, akaryakıt ve tüp gaz fiyatına birçok zam yapıldı. Ancak asgari ücret bir türlü değişmedi

banner87
Asgari ücretliyi düşünen yok
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun önceki gün yaptığı toplantıdan sonuç çıkmaması, vatandaşı hüsrana uğrattı. Tarafların önümüzdeki hafta içerisinde yeniden bir araya gelerek, yeni asgari ücreti belirlemesi bekleniyor. Asgari ücrete en son 2016 yılının Temmuz ayında 104 TL'lik bir artış yapılmıştı. 6 aydır asgari ücretin değişmemesi sendikaların tepkisine neden oldu.

KIBRIS Ekonomi'ye konuşan Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, asgari ücretin en az 2 bin 870 TL olması gerektiğini savundu.

Bıçaklı, bu rakamı söylerken de 2009 yılında asgari ücretin 816 dolara denk geldiğini, o dönemki alım gücünü korumayı göz önünde bulundurduğunu anlattı.

Buna rağmen, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının ikinci kez ertelendiğini belirten Bıçaklı şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle özel sektörde sendikasız olarak işe koşulan çalışanlar, açlığa mahkum edilmiştir. Enflasyonun çıktığı, dövizin patlama yaptığı, her hafta elektriğe, gaza, akaryakıta zam yapılan bir ülkede çalışanların alım gücü yüzde 35 oranında kaldı. Buna karşın hükümet edenler hâlâ asgari ücretle çalışanlarla dalga geçmeye devam ediyor. Bu yetmezmiş gibi, ülkede son zamanlarda her yıl vergi bağışıklığı alan, vergilerini düşüren ve emek düşmanlığı yapan Ticaret Odası yöneticileri, geçen hafta 18 ay çadırda yaşam mücadelesi veren, şimdide de barem içi artış alacaklar diye yasaları geçirilen KTHY ve ETİ çalışanlarının alacağı 3 kuruşa göz koydu, bugün de asgari ücretlinin alacağı 3 kuruşluk ekmeğe göz koymuştur.

Ama buradan bir mesaj vermek istiyorum. Unutmasınlar ki Ticaret Odası yöneticilerinin bu ülkeye ithal ettikleri tüketim maddelerini tüketen bu asgari ücretlilerdir. Bizi mecbur etmesinler ithal ettikleri ürünleri tüketmeyelim. Mesajım açıktır. Devam ederse herkes ne ekerse onu biçer. Çalışanların ve dar gelirlinin ekmeğine göz koyan, bir eli yağda bir eli bağda olan Ticaret Odası yöneticilerinin trilyonlarca lira vergi bağışı olan bu kesimin, emekçilere daha fazla dil uzatmasına seyirci kalmayalım. Önümüzdeki günlerde mecbur ederlerse bizi başka eğilimlere de başvurabiliriz.

Sendikaları nasıl tertipleyecekleriyle uğraşmayı bıraksınlar da asgari ücretle açlığa mahkum edilen binlerce işçinin beklediği bu sorunu bir an önce çözsünler. Asgari ücretliler ilk seçimde bunun hesabını kendilerini dövmeye çalışan bu siyasilere sorar.”

Latifoğlu: Hüsran yarattı

Hür-İş Federasyonu Başkanı Yakup Latifoğlu, önceki gün yapılan toplantıdan sonuç çıkmamasının vatandaş için büyük bir hüsrana neden olduğunu söyledi.

Ancak, hedefin önümüzdeki hafta içinde bir toplantı yapıp, yeni asgari ücreti belirlemek olduğunu kaydeden Latifoğlu, son yapılan toplantının ertelenme nedeninin de resmi makamlar tarafından açıklanan hayat pahalılığının geç açıklanması olduğunu söyledi. Latifoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki hafta bir karar üretmemiz halinde 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek asgari ücretin belirlemek mümkün olacak. Bu yönde de ümitliyim. Önümüzdeki hafta içinde mutlaka bir toplantı gerçekleşecek. Toplantıdan da bir sonuç alınacak düşüncesindeyim. Toplantının tarihinin henüz belirlenmemesi ile birlikte en geç Cuma gününe kadar yapılacağını düşünüyorum. Belirlenmeme nedeni resmi taraftan açıklanan hayat pahalılığının geç saatlerde açıklanması ve o konuda bir çalışma yapamamaları sonucuydu. Kendi çalışmalarını yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini ifade ettiler. Anladığım kadarıyla beklentilerinden yüksek bir hayat pahalılığı açıklandı. Bize göre açıklananın da üzerinde bir enflasyon var.”

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75