banner6

Aşırı sıcakta çalışmanın risklerine işaret edildi

banner37

İs Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-BİR) aşırı sıcaklarda açık hava çalışmalarında yangın risklerine ve iş sağlığı ve güvenliğine dikkat çekti.

Aşırı sıcakta çalışmanın risklerine işaret edildi
banner151 banner143

İSG-BİR Başkanı Tezel Baykent yaptığı yazılı açıklamada, aşırı sıcaklıklarla birlikte kazaları riskinin arttığını, işyeri ve depo yangınları, orman ve kuru ot yangınları ile  inşaatlarda iş kazalarının artış  gösterdiğini ifade etti.

Baykent, ardı ardına gelen arazi, işyeri yangınları ,iş kazaları, yüksekten düşmeler ve sonucunda meydana gelen yaralanma, sakatlanma ve ölüm olaylarının iş güvenliği konusunda büyük bir zafiyet olduğunun kanıtı olduğunu ileri sürdü.

Açık havada çalışanların  sıcaklığa maruz kalmaları sonucunda ciddi sağlık problemleri yaşamakta, hatta ölmekte olduklarına dikkat çeken Baykent, özel önlemler alınması gerektiğini belirtti.
Alınan önlemlerin  ve planların  can kurtarıcı olabileceğine işaret eden Baykent, şu önerilerde bulundu:

“Susadığınızı hissetmeseniz dahi her 15 dakikada bir su için.Serinlemek için gölge alanlarda dinlenin. Açık renkli kıyafetler giyin ve şapka kullanın.Sıcaklıkla ilgili hastalık belirtilerini öğrenin ve acil durumlarda ne yapılması gerektiği hakkında bilgi edinin.İş arkadaşlarınıza göz kulak olun”.

İşverenlerin çalışanlarına güvenli çalışma alanları sağlamakla yükümlü olduklarını kaydeden Baykent, “ Bu durumda aşırı sıcaktan korunmuş işyerleri sağlamak, çalışanlara yeterli içme suyu, gölgeli dinlenme alanları ve dinlenme olanakları sağlamak işverenlerin görevi ve sorumluluğudur” dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının 44’üncü maddesi altında yapılan İşyerlerinde Asgari Sağlık ve Güvenlik Koşulları Tüzüğünün ortam sıcaklığını düzenleyen 7’nci maddesine göre, çalışılan ortamın sıcaklığının, çalışma şekline ve çalışanların harcadıkları güce uygun olmak zorunda olduğunu belirten Baykent, işyerlerindeki sıcaklık 15 santigrat dereceden az ve 35 santigrat dereceden fazla olmayacak şekilde işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.

İs sağlığı ve güvenliği denetimlerinin yetersiz olduğunu savunan Baykent, tüm toplumu, özelde ise işyeri sahipleri ile çalışanları, içinde bulunulan aşırı sıcak günlerde iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinç sahibi olmaya ve muhakkak tedbir almaya çağırdı.

Baykent, yetkililere de, aşırı sıcak günlerde radyasyonun en yüksek olduğu saatler arasında çalışma yasağı uygulamaları için çağrıda bulundu.

KTEZO: Yeni düzenlemeye gidilmeli

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, çalışma saatleriyle ilgili yeni düzenlemeye gidilmesini istedi.

Odadan yapılan yazılı açıklamada Girne’de meydana gelen ölümlü iş kazasında görüldüğü gibi kavurucu yaz sıcaklarının iş güvenliği ve sağlığında ciddi sorunlar oluşturduğu ve oluşturacağı ifade edildi.

Özellikle Temmuz ve Ağustos ayları için yalnız inşaat iş koluyla ilgili saatlerde değil çarşı pazar saatlerinde de düzlenmeye gitmenin şart olduğu kaydedilen açıklamada, yer yer 50 derecelere ulaşan kavurucu sıcak altında iş yapmanın mümkün olmadığı ifade edildi.

Akdeniz bölgesinin kuzey ve güneyinde sıralanmış tüm ülkelerde yaz saat uygulamaları bulunduğu ve yasal olarak düzenlendiğine işaret edilen açıklamada, bahse konu ülkelerde çalışma saatlerinin iş kollarına göre büyük ölçüde sabah, ikindi ve akşam olarak düzenlendiğine dikkat çekildi.

KKTC’nin bir turizm ülkesi olması gerektiği düşünüldüğü zaman mevcut haliyle çalışma saatlerinin sürdürülebilirliği olmadığı ve çalışmanın daha çok ikindi ve geceye aktarılması gerektiği belirtilen açıklamada, inşaat iş koluyla ilgili alt yapı, asvalt, hırdavat, kalıp demir, duvar gibi sektörlerde ise temmuz ve ağustos aylarında çalışanlara izin kullandırılarak, ayrıca ihaleleri de temmuz-ağustos ayına mümkün olduğunca sarkıtmamak ve tüm bunları yasa olarak düzenlemenin alınabilecek tedbirler arasında olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “İnsana, emeğe ve ustalığa duymamız gereken saygı tüm bu sorunları çözmemiz için yeterlidir” denildi.

TKP: Öğle saatlerinde açık alanda çalışmak yasaklansın

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler) Genel Sekreteri Sonay Adem, öğle saatlerinde açık alanda güneş altında çalışmanın derhal yasaklanmasını talep etti.

Adem, hükümeti eleştirdiği yazılı açıklamasında, son günlerde iklim koşullarının yarattığı aşırı sıcaklara da değinerek şöyle devam etti:
“İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın uygulanmaması için inatla sürdürülen tutum anlaşılır gibi değildir. Bir avuç efendi daha çok kar elde edebilsin diye, maliyetler aşağıya çekilebilsin diye, insan hayatının bu kadar ucuz değerlendirilmesi kabul edilebilir değil.

Dün yaşanan iş cinayetinden sonra, bu cinayetlerin durdurulabilmesi için savcılığın derhal girişim yapması gerekiyor. Bu yaşananlar seri cinayete girer noktaya ulaşmıştır.

Ayrıca İş Yasası’nın 35.ve 36. Maddeleri çerçevesinde sağlık uzmanlarının çağrıları da dikkate alınarak öğle saatlerinde açık alanda güneş altında çalışmak derhal yasaklanmalıdır”.

Yürürlükte olan Bakanlar Kurulu kararı çerçevesinde Pazar günleri her türlü inşaat ve inşaat amaçlı malzeme taşıma faaliyetlerinin de derhal durdurulmasını isteyen Adem, bu konuda gereğinin acilen yapılmasını talep etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 14:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104