Atık maddelerimizi Rumlar değerlendiriyor

banner37

Ticaret Odası’nın yayınladığı Yeşil Hat Ticareti’yle ilgili verilere bakıldığında 9 kalem atık ürünlerimizi güneye ihraç ediyoruz

Atık maddelerimizi  Rumlar değerlendiriyor
banner90
banner99

9 ATIK MADDE KALEM… KKTC’de tüketilen ürünlerden çıkan atıklar Güney Kıbrıs’ta değerlendiriliyor. 2017 yılında toplamda 556 bin Euro’luk satış gerçekleştirilirken, 2018 yılında ihracat rakamı 570 bine erişti. Yeşil Hat’tan en fazla ihraç ürünümüz olan atık bitkisel yağı, atık ve hurda kağıt ile karton, hurda demir, hurda alüminyum, hurda akü, hurda çelik, hurda bakır, atık ve hurda plastik ve hurda tunç izledi.

YÜZDE 4 DÜŞÜŞ… Ticaret Odası’nın yayınladığı istatistiki verilere göre, 2017 yılında güneye yapılan ihracat 4 milyon 792 bin 380 Euro’dan 4 milyon 582 bin 402 Euro’ya geriledi. Bir yıl içinde yaşanan toplam ihracattaki düşüş yüzde 4’e denk geliyor. 2017 verilerine göre sonraki yılda en fazla düşüş patateste olurken, yüzdelik olarak en fazla artış da narda yaşandı.

   Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Kıbrıs’ın kuzeyi ile güneyi arasında yapılan ticaretin verilerine bakıldığında her yıl farklı yönelimler göze çarparken, nar ihracatında ciddi artış göze çarparken, atık maddelerimizin de güneyde değerlendirildiği rakamlara yansıyor.

   Ticaret Odası’nın yayınladığı istatistiki verilere göre, 2017 yılında güneye yapılan ihracat 4 milyon 792 bin 380 Euro’dan 4 milyon 582 bin 402 Euro’ya geriledi. Bir yıl içinde yaşanan toplam ihracattaki düşüş yüzde 4’e denk geliyor.

   Plastik ürünler, taze balık, inşaat malzemeleri, atık/hurda ürünler, ahşap mobilya, şilte, patates, sebze meyve, hasır işi, fiğ başlıkları altında sıralanan istatistiki verilere göre satışlarında en fazla artış narda görüldü.

2018 yılında en fazla artış görülen nar ihracatında bir önceki yıla göre yüzde  5 bin 279 daha fazla satış gerçekleştirildi.

   Yeşil Hat ticareti kapsamında 2017 yılında 60 Euro’luk satış olan narda sonraki yılda rakam 3 bin 227’ye yükseldi.

   Nardan sonra satışı yüzdelik olarak en fazla artan ikinci ürün atık bitkisel yağ olurken, onu da sırasıyla ahşap mobilya, şilte ve taze balık izledi.

9 atık madde güneye gidiyor

   Yeşil hat ticareti kapsamında atık/hurda ürünler kapsamı altında 9  atık madde güneye ihraç ediliyor. 2017 yılında toplamda 556 bin Euro’luk satış gerçekleştirilirken, 2018 yılında ihracat rakamı 570 bine erişti.

   Güneye ihraç edilen atık maddelerde bir önceki yıla göre genel bir düşüş olmasına rağmen atık bitkisel yağda yüzde 3’lük bir artış oldu.

   Yeşil Hat’tan en fazla ihraç ürünümüz olan atık bitkisel yağı, atık ve hurda kağıt ile karton, hurda demir, hurda alüminyum, hurda akü, hurda çelik, hurda bakır, atık ve hurda plastik ve hurda tunç izledi.

En büyük düşüş patateste

   Yeşil hat ticaretinde en fazla düşüş patateste yaşandı. 2017 yılında Güney Kıbrıs pazarında yer bulan hatta güneyden ihraç edilen patates, 2018 yılında politik tartışmaların kurbanı olmuştu.

   Güneydeki fanatik güçlerin alıcıları tehdidi ve hasılatın geçen yıla göre düşüşü ihracat rakamlarını tepe taklak etti. 350 bin Euro’luk satış, 2018’de 92 bin Euro’ya düştü.

   Atık ve hurda kağıt ve karton en fazla düşüş yaşayan ikinci ürün olurken, taştan eşyalar da en fazla düşüşler arasında yer buldu.

2018’in yeni ürünleri

   2017 yılında yeşil hat kapsamında ticareti yapılan ürünlere ıslak mendil, atık akü, plastik su deposu ve sanayi tipi paslanmaz çelik fırın da eklendi.

   2018 yılında ihracatın yeni ürünlerinden olan ıslak mendilde 18 bin Euro’luk satış yapılırken, yaklaşık 7 bin Euro’luk da atık akü satışı gerçekleştirildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75