banner6

Atun, ATO heyetini kabul etti

banner37

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye’den KKTC’ye deniz altından kablo ile elektrik sağlanması projesine yıl sonuna kadar start verileceğini söyledi.

Atun, ATO heyetini kabul etti
banner8

Atun, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyeti kabul etti.

İlk kez cari fazla verildi

Kabulde yaptığı konuşmada Atun, KKTC’nin bu yıl ilk kez cari fazla verdiğini, 170 milyon cari fazla verildiğini, bunun temelinde yatırım finansmanının kolaylaştırılmasının yattığını, Türkiye’nin verdiği katkının da öneminin büyük rol oynadığını söyledi.

Ulusal Birlik Partisi’nin göreve geldiği 2009 öncesi KKTC’nin yüksek bütçe açığı olan bir ülke olduğunu, açık nedeniyle  zaman zaman yüzde 4’e kadar yeni vergi uygulamalarının hayata geçirildiği bir dönem oluğunu ifade eden Atun, UBP hükümetinin 2009 öncesini tarihe gömdüğünü söyledi.

Atun, cari fazla verilmesinin nedenlerinin kamu maliyesini halkın cebinden para alan bir durumdan ülkeye güç veren bir konuma getirmek ve finansmana ulaşımı kolaylaştırmak olduğunu, bu çerçevede finansman alanında kredi faizi süspansiyon uygulayarak iki yılda döviz cinsinden kredilerin yüzde 99’unun TL’ye çevrilmesini sağladıklarını kaydetti.

Türkiye ile KKTC arasında inşa edilen su boru hattına da değinen Atun, projenin Kıbrıs Türkü’nün gelecek 50 yıllık ihtiyacını karşılamaktan öte, bölge ülkelerine de su temin edebilecek şekilde tasarlandığını ifade etti. Atun, “Bu da Kıbrıs Türkü’ne siyasi güç verecek” dedi.

Elektrik fiyatlarının Türkiye’de hiç değişmediğini ifade eden Atun, bunun nedeninin de elektrik üretiminde en çok yüzde 34’le akarsular kullanılması, ikici olarak kömür, ardından da doğal gazın kullanılması olduğunu belirtti.

Dolar ve petrol fiyatlarındaki  dalgalanmadan Türkiye’deki elektrik fiyatlarının değişmediğini ancak KKTC’de fuel oil kullanıldığı için fiyatlardaki değişikliğin elektrik fiyatlarını etkilediğini kaydeden Atun, Türkiye ile KKTC arasında deniz altından kablo ile elektrik sağlanması projesi için 2017’de kazmanın vurulacağını vurguladı.

REZERV VAR

Gaz ve petrol arama/çıkarma yapan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile doğal gaz arama, kaynağa erişme ve ticari değerlendirme anlaşmasının bulunduğunu, bu çerçevede petrol arama çalışmalarının devam ettiğini de ifade eden Atun, “Rezervler olduğu yönünde emareler var” dedi.  Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi ile alının verilerin değerlendirilmekte olduğunu kaydeden Atun, bölgeye sondaj platformunun getirileceğini söyledi.

Atun, İsrail tarafından çıkarılan kaynakların Türk tarafının kuracağı terminal üzerinden Türkiye’ye, Türkiye’den de AB’ye gönderilmesinin KKTC’yi de bölgedeki enerji denkleminin içerisine sokacağını söyledi.

RUM TARAFININ ANLAŞMA YAPMA NİYETİ YOK

Kıbrıs Rum tarafının kalıcı bir anlaşma için niyetinin olmadığını da kaydeden Atun, bunun nedeninin Rum Ortodoks Kilisesinin Rum Ulusal Konseyi üzerinde etkili olması olduğunu, çözüm görüşmelerinden sonuç alınamamasında Türkiye’nin suçlanmasının şaşırtmaca olduğunu ifade etti.

Atun, vatandaşlarının haklarını pazarlık eden dünyada başka bir ülke bulunmadığını, bundan bazı çevrelerin baskı uyguladığının anlaşıldığını ifade etti.

Türkiye’nin dünyada sayılı güçlü ülkeler arasında olduğunu ifade eden Atun, “Türkiye dışa açılan pencere, en büyük ortak, Kıbrıs Türkü’ne güç veren tek ülke, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri sayesinde barışı temin eden ülke” dedi.

BARAN

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın daveti üzerine adaya gelen Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran da, KKTC’nin Türk halkı için önemli bir ülke olduğunu, KTSO yetkilileri ile bugün gerçekleştirilecek görüşmede ekonomik bağların nasıl geliştirileceğini konuşacaklarını söyledi.

Kıbrıs’ta barışı isteyen tarafın Türk tarafı olmasına rağmen mağdur edilen tarafın da Türk tarafı olduğunu ifade eden Baran, Türkiye’nin dünyanın en güçlü ülkeleri arasında olduğunu, başına sarılan sıkıntılara rağmen dünyanın ekonomik olarak yükselen yıldızı olacağını, Türkiye’ye bağlı olarak da KKTC’nin de refahının gelişeceğini söyledi.

Turizm ile nar, narenciye, hellim başta olmak üzere  tarımsal üretimin de KKTC ekonomisi için önemli olduğunu ifade eden Baran, Türkiye’nin KKTC’ye ihracatında Ankara’nın payının yüzde 5, ithalatta ise yüzde 13 olduğunu belirtti. Baran, “Bu rakamlar, ticarette KKTC ile Ankara arasında alınabilecek uzun yollar bulunduğunu gösteriyor” dedi.

banner134

Baran, ATO’nun 157 bin 500 üye ile Türkiye’nin ikinci en büyük odası olduğunu da ifade etti.

Görüşmede hazır bulunan Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kaymak ise,  Ankara Ticaret Odası ile çok güzel işlere imza atabileceklerine inandığını söyledi, Ankara’ya ihracatın artırılabileceğini vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 16:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104