Atun: Rumların tek hedefi Türk topraklarının tamamına sahip olmak

banner37

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Mont Pelerin’deki son görüşmeye işaret ederek, “Açık şekilde anlaşılmıştır ki Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek hedefi Türk topraklarının tamamına sahip olmak ve bunu sağlayacak koşulları elde etmektir”  ifadesine yer verdi.

Atun: Rumların tek hedefi Türk topraklarının tamamına sahip olmak
banner90
banner99

Kıbrıslı Türklerin yarım asırdır adaletsiz şekilde izolasyonlar altında yaşamaya maruz bırakıldığını kaydederek, “Kıbrıs Türk halkının, sonu olmayan müzakerelere ve belirsiz bir geleceğe mahkûm edilmesi mümkün değil” dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısına katıldı.

Atun, Kıbrıs konusunda açıklamalarda bulunarak, İSEDAK’a üye ülkelerinin Kıbrıs Türk tarafına vereceği desteğin büyük önem arz ettiğini söyledi.

Atun, hükümetin, yabancı yatırımcıların Kuzey Kıbrıs’a gelmelerini teşvik ettiğini de kaydederek, “Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapmayı dileyenler, hükümetimizin desteğine güvenebilirler” dedi. Atun, Türkiye’den gelen suyun üye ülkelerle ticaret potansiyelini artıracağını da vurguladı.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Atun, toplantının açılış töreninde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir süre görüştü.

Sunat Atun,  ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile de bir araya geldi.

Atun, Uganda Maliye Bakanı Hon Matia Kasaya, İslam Ticareti Geliştirme Merkezi Genel Başkanı Dr. El Hassane Hzaine ve Umman Sultanlığı Devlet Planlama Bakanı Sultan Salim Said Al-Habsi ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

“Muhatabımız, Kıbrıs Türk tarafıyla güç ve refahı paylaşma konusunda siyasi iradeye sahip değil”

Atun, İSEDAK toplantısında hem KKTC’deki gelişmeler hem de müzakerelerle ilgili bilgi verdi.

Atun, “Dün akşam itibarıyla görüşmelerin başarısız olduğu açıklanmıştır. Bir yol haritası belirlenmesine ilişkin Rum tarafının göstermekte olduğu isteksizlik, muhatabımızın Kıbrıs Türk tarafıyla güç ve refahı paylaşma konusunda siyasi iradeye sahip olmadığını göstermektedir” dedi.

“Kıbrıs Türk halkının, sonu olmayan müzakerelere ve belirsiz bir geleceğe mahkûm edilmesi mümkün değil”

2004 yılında iki tarafta eş zamanlı yapılan referandumu anımsatan Atun, “Yarım asırdır adaletsiz bir şekilde izolasyon altında yaşamaya maruz bırakılan Kıbrıs Türk halkının, sonu olmayan müzakerelere ve belirsiz bir geleceğe mahkûm edilmesi mümkün değildir.  Son görüşmelerde de çok açık bir şekilde anlaşılmıştır ki Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek hedefi Türk topraklarının tamamına sahip olmak ve bunu sağlayacak koşulları elde etmektir”  ifadesine yer verdi.

banner134
Atun, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın üye devletlere Kıbrıslı Türklerle dayanışmalarını güçlendirmesi yönünde çağrıda bulunan kararlarını fiiliyata geçirmesinin, kardeş üye ülkelerin Kıbrıslı Türklerle daha yakın ilişkiler kurmasının, var olan dayanışmaların yoğunlaştırılmasının Kıbrıslı Türklerin dünyayla bütünleşmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

“İhraç ürünlerimizi helal standarda uygun üretip belgelendiriyoruz”

İSEDAK Konseyi’nin İslam ülkeleri arası ticaretin yüzde 25’in üzerine çıkarılması yönünde bir kararı olduğunu anımsatan Sunat Atun, “Buna rağmen üye ülkelerin ticaret ortalaması yüzde 20 civarında. Ülkemizin dış ticaretin yüzde 35’lik kısmını İslam ülkelerine yapması KKTC’nin İSEDAK’ın temel politikasına önemli katkı sağladığı gerçeğini ortaya koyuyor. Özellikle ihraç ürünlerimizi helal standarda uygun üretip belgelendirmekteyiz. Bu alanda yine SMIIC üyeliği bize önemli güç sağlamıştır” dedi.

Atun, konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti ile e-gümrük antlaşmasının yapıldığını da anımsattı.

“Hükümetin yabancı yatırımcıların Kuzey Kıbrıs’a gelmelerini teşvik ediyor”

Sunat Atun, İSEDAK toplantısında KKTC’deki ekonomi, eğitim ve turizmle ilgili gelişmelerle ilgili bilgi vererek, hükümetin yabancı yatırımcıların Kuzey Kıbrıs’a gelmelerini teşvik ettiğini söyledi.

Atun, “Üye ülkelerden yatırımcıları Kuzey Kıbrıs’taki yatırım imkanları ve hükümetimizin verdiği teşviklere ilişkin bilgilendirmeye hazırız. Otel, konferans turizmi, özel ilgi turizmi, örneğin yat turizmi ve marina inşası, ülkemizdeki yabancı işadamlarına yönelik fırsatlardan sadece birkaç tanesini teşkil ediyor. Sağlık sektörü ve tarım-sanayi sektörleri de özel sektör ve yabancı yatırımcılar için çekici fırsatlar arasındadır” dedi.

“Hükümetimizin desteğine güvenebilirsiniz”

“Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapmayı dileyenler, hükümetimizin desteğine güvenebilirler” şeklinde konuşan Atun, “İlgili bakanlıklar, Devlet Planlama Örgütü ve Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı, ülkemizdeki geniş yatırım imkanları ve teşviklerle ilgili olası yatırımcı ve işadamlarına bilgi vermeye hazırdır. Turizm alanındaki yatırımlar 10 yıl boyunca vergiden muaftır” ifadesine yer verdi.

“Türkiye’den gelen su üye ülkelerle ticaret potansiyelini artıracak”

Su konusunda da açıklamalarda bulunan Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun, suyun çok çeşit ve miktarda tarımsal ürün yetiştirilmesini ve tarım sektörünü önemli derecede gelişmesini sağlanacağını vurgulayarak, Türkiye’den gelen suyun üye ülkelerle ticaret potansiyelini artıracağını vurguladı.

Geçtiğimiz yıllarda KKTC’nin eğitim, ticaret, yatırım, yüksek öğrenim ve su konularında İslam İşbirliği Teşkilatı etkinliklerine ev sahipliği yapıldığını anımsatan Atun, önümüzdeki dönemlerde benzer etkinliklere ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2016, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75