Azalan hacim doları baskıladı

banner37

Dolar/TL paritesi, Noel nedeniyle azalan hacimlerde 5,95 civarında seyrediyor;piyasalarda TCMB'nin likidite adımları izleniyor

banner87
Azalan hacim doları baskıladı
banner90
banner99

Dolar/TL kuru, Türkiye Merkez Bankası'nın 12 puana ulaşan faiz indirimleri sonrası baskı altında kalması ardından Noel tatili nedeniyle azalan hacimlerde Türkiye’de 5,95 civarında seyretti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasayı fonladığı tutarın, son dönemde repo piyasasından swap piyasasına kaydırması sonrası bu hafta TL faizde yaklaşık 150 baz puan düşüş yaşandı.

Piyasada bu sürecin kalıcı olup olmayacağı yani bankanın politika faizi yerine koridorun alt bandını önümüzdeki dönemde de kullanıp kullanmayacağı yakından takip ediliyor.TL'nin gecelik faizi, TCMB politika faizi olan yüzde 12 yerine önceki gün ve dün yüzde 10,50'de oluştu.

Merkez Bankası fonlamasını son dönemde repo piyasasından swap piyasasına kaydırmasının ardından, açık piyasa işlemleri ile sisteme fonlama sağlar konumdan sistemden likidite çekiyor konuma geldi. Bu değişiklik, bankacıların verdiği bilgiye göre 2010'lu yılların başından beri ilk kez yaşanıyor.Geçen yıl 200 milyar TL'ye yaklaşan bankacılık sisteminin fonlama ihtiyacı bugünlerde oldukça azaldı. Fonlama ihtiyacının azalmasında belirleyici faktörler arasında, uzmanlara göre TCMB'nin ZK adımları ve swap işlemleri ile yıl sonu olması hasebiylegündeme gelen geçici unsurlar yer alıyor.

“İnce ayar zamanla görüşülecek”

TCMB'nin açık piyasa işlemleri ile sistemden likidite çekiyor konuma gelmesiyle, gecelik faizlerde TCMB'nin politika faizinin alt bandı olan yüzde 10,50 seviyesinde oluşuyor. Bankacılara göre, fonlama kompozisyonu ve likiditedeki değişimlerin en önemli sonucu da TL faizlerinin politika faizinin 150 baz puan altında oluşması.

Reuters'ta kasım periyodu sonunda yayımlanan bir analizde de dikkat çekildiği üzere, yatırımcılar tek haneli faize hızlı geçişin ve çok fazla indiriminin TL'yi önümüzdeki yıl tehlikeye atabileceğinden endişeli. Piyasada TCMB'nin düzenlediği yatırımcı toplantıları da takip edilirken, katılımcılar bankanın verdiği mesajların son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına benzer olduğuna dikkat çekti.

Bir bankacı, "Noel tatili olması nedeniyle yabancılardan yatırımcı toplantılarına yüksek ilgi görmedik zaten bu normal. TCMB'nin verdiği mesajlarda öne çıkan bundan sonraki faiz adımlarının oldukça sınırlı ve veri odaklı olacağı şeklinde. Benim bugünkü mesajlardan anladığım 100-200 baz puanlık faiz indirimleri yerine bundan sonra ince ayar diyebileceğimiz 25-50 puanlık sınırlı adımların zamana yayılmış bir şekilde görüşüleceği" dedi.

Keza, geçen yılın ekim döneminde politika faizini yüzde 24'e yükselten TCMB, bu yılın temmuz dahilinde faiz indirimlerine başladı ve son dört toplantıda politika faizi toplamda 12 puan düşürüldü.TCMB, son dönemde faiz indirimlerinde alanın önemli bölümünün kullanıldığı mesajını veriyor. Bankanın son PPK metninde yaptığı değişikler de önümüzdeki dönemde faiz indirimlerine daha sınırlı adımlar ile devam edilebileceği şeklinde yorumlandığı üzere TCMB,önceki gün de bu mesajını yinelemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108