Bakan zam kararının gözden geçirilmesini istedi

banner37

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Şahali, Koop- Süt’ün yaptığı son zamları eleştirdi, kararın gözden geçirilmesini istedi

banner87
Bakan zam kararının gözden geçirilmesini istedi
banner90
banner8

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Koop Süt’ün yaptığı son zamları eleştirdi. Bakan Şahali, Koop Süt’ün devlete bağlı olduğuyla ilgili bir algı bulunduğunu, ancak bunun doğru olmadığını belirtti.

Şahali, Kooperatif’in sütü 1,87’ye aldığını ve bir liraya paketlediğini anlatarak, sütün fabrika çıkış fiyatının 4,75 TL olduğunu, markete önerilen satış fiyatının ise 5 TL olarak açıklandığını hatırlattı.

Böylesi bir işletme maliyeti ve kâr marjı olamayacağını ifade eden Bakan Şahali, “Bu doğru bir yaklaşım değildir. İşletme bir şeyleri gözden geçirmelidir. Bu dönemde halkla dayanışan, bu dönem geçtiğinde ticari menfaatini çok daha yukarıya taşıyabilir” dedi.

BRT’de yayınlanan “Sabah Haber”e konuk olarak tarım sektöründe yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Tavuk eti fiyatları kabul edilebilir değildi

Tavuk ve un ithaliyle ilgili açıklamalarda bulunan Şahali, ülke olarak belirli kısıtlamalara maruz olunduğu bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini söyledi, üretimi dengede tutmak için bir takım koruma tedbirleri almak gerektiğini kaydetti.

Mevcut tavuk fiyatlarının kabul edilebilir olmadığını dile getiren Şahali, kamu menfaatini korumak adına bu adımın atıldığını, benzer bir durumun un için geçerli olmadığını belirtti.

Şahali, un ithalatındaki otoritenin TÜK olduğunu anımsatarak, ithal edilen ürün fiyatında bir değişiklik olmadığı halde, işletmecilerin fiyat değişmiş gibi bir düzenleme yaptığını, kendilerinin de üretimin devamını sağlayacak düzenlemeler yapacaklarını vurguladı.

Fahiş kararlara müdahale etmeyi sürdüreceklerini ifade eden Şahali, “Tavukta rekabete açık bir ortam yok. Bu piyasa fiyatını dengelemek için gerekli. Üretim sürecek ama satış fiyatını daha aşağıya çekerek bunu yapmak lazım” dedi.

‘Kuraklık Haritası’yla ilgili şikayetlere ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Bakan Şahali, haritanın nasıl oluşturulduğuyla ilgili teknik bilgiler vererek, haritada haksızlık olduğunu düşünen çiftçilerin Genel Tarım Sigortası Fonu’na başvurmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75