banner6

Banka krizi ve FED korkusu hızla dağılıyor

banner37

İktisatbank, 15 Mart 2023'e ilişkin ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı. Raporda, "Dolar değer kaybediyor: Banka krizi ve FED korkusu hızla dağılıyor" ifadelerine yer verildi.

Banka krizi ve FED korkusu hızla dağılıyor
banner90
banner99

İktisatbank'ın 15 Mart 2023'e ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Küresel mali piyasalar son günlerde Amerikan bankacılık sistemi özelinde esen sert rüzgarlardan yavaş da olsa kurtulmaya başladı. Her ne kadar konunun temelinde ABD'de faiz oranlarının hızla yükselmesi ve bankaların vadeye kadar tutulacak tahvil portföyünde gizlenen ciddi manada zararlar söz konusu olsa da, ABD otoritelerinin attığı radikal nitelikteki adımlar panik havasının hızla dağılmasına neden oldu. 

Aslında yaşanan tüm bu gürültü sonrasında piyasaların konsantrasyonu, amiral gemi FED'in bu noktadan sonra rotasını nereye çevireceğine yöneldi. Peşinen söylemeliyim ki, FED'in haftaya sonuçlanacak olağan faiz toplantısında 50 baz puan artırım ihtimali tamamen rafa kalkarken, 25 baz puan artırıma ise bu sabah yüzde 80 ihtimal veriliyor. FED'in herhangi bir adım atmaması ise, panik moduna geçtiğini gösterir ki bu da arzu edilen bir durum değil. 25 baz puan artırım ardından FED'in artık duracağı, hatta yılın ikinci yarısında ise faiz indirimine gideceği beklentisi de her geçen gün güç kazanıyor.

Geçen senenin başında faizleri sıfırdan alıp 450 baz puan artışla yüzde 4,625 seviyesine getiren FED'i bültenimizde pek çok kez eleştirdik. FED'in yapmış olduğu hamlelerin sonucu görmeden, hastaya antibiyotiği her ay dayamasını geç kalmasına ve panik içinde davranmasına bağladık. Lâkin, enflasyonun ana nedeni talep olmaktan ziyade arz şoku ve küreselleşmede yaşanan sorunlar olması, çözümün de tek başına faiz artırımında olmadığını gösteriyor. Hûlasa, ilacın yan etkilerini geride bıraktığımız hafta Silicon Valley Bank'ın (SVB) bünyesinde patlak verdi!

Amerikan bankacılık krizinin etkisinden piyasalar yavaş da olsa çıkmaya başlanması ve bulaşıcılık etkisinin azalması ile dün ABD hisse senedi endeksleri geceyi yüzde 1,5 civarında artıda tamamlarken, risk iştahının göstergesi konumunda Nasdaq endeksinde yükseliş yüzde 2'yi aştı. ABD'de dün açıklanan TÜFE enflasyonunun da beklentiler paralelinde kalması, FED'den haftaya 25 baz puan faiz artırımı beklentisini pekiştirdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2023, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104