banner6

‘Barış umudu’ TL’ye de yaradı

banner37

‘Barış umudu’ TL’ye de yaradı
banner150 banner151 banner143

Ali ÇATAL

   KKTC serbest piyasalarında Amerikan Doları, 28 Mart 2022’de başlayan işlem haftasını ortalama 14,7100 TL, Euro 16,2900 TL, İngiliz Sterlini ise 19,3200 TL’lik fiyatlamayla kapattı.

   Düşük kabul edilebilecek bir oynaklık fakat yüksek bir fiyatlamayla işlem haftasını açan döviz kurları, işlem haftasının ortasından itibaren geri çekilme yaşadı; ancak hafta kapanışına ‘sterlin/TL paritesindeki yatay hareket’ de yansıdı.

   Kurlar, işlem haftasını sırasıyla ortalama 14,8700 TL, 16,33 TL ve 19,5600 TL’den el değiştirerek açmış; haftanın ikinci işlem gününde sırasıyla ortalama 14,80 TL, 16,43 TL ve 19,48 TL’den fiyatlanmıştı.

   KKTC serbest piyasalarında işlem haftası ortasında sırasıyla ortalama 14,73 TL, 16,4100 TL ve 19,3600 TL’den kayda geçen pariteler, haftanın dördüncü işlem gününü ise sırasıyla ortalama 14,72 TL, 16,38 TL ve 19,30 TL’lik fiyatlamayla kapattı.

   Aralarındaki savaş hali devam eden Rusya ve Ukrayna yetkililerinin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla, geçtiğimiz işlem haftasında İstanbul’da gerçekleşen ‘barış görüşmelerinde’ sergilenen olumlu tavır da düşen jeopolitik riskler, artan yatırımcı güveni ve yükselen risk iştahı ekseninde TL’ye değer kazandıran faktörler arasındaydı.

   Rusya Dışişleri Bakanı Sergi Lavrov, dün yaptığı bir açıklamada, İstanbul'daki barış görüşmelerinde ilerleme sağlandığını belirterek, Rusya'nın Ukrayna'nın tekliflerine cevap hazırladığını duyurdu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ise yine dün “Türkiye, Ukrayna-Rusya liderler zirvesinin düzenlenmesine yardımcı olursa minnettar kalırız” ifadelerini kullandı.

   Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, dün yaptığı açıklamada, Batılı devletlerin Rusya Federasyonu'na yönelik yaptırımlardan şimdiden bıktığını belirterek, "Bu bıkkınlığı, Rus ekonomisini gerçekten vurabilecek ek yaptırımlardan kaçınma arzusunu görüyorum. Ukrayna halkı kısıtlamalardan dolayı minnettar ancak daha fazlasının yapılması gerekiyor" dedi.

   Kuleba, açıklamasında ayrıca "Eğer Türkiye, Ukrayna-Rusya liderler zirvesinin düzenlenmesine yardımcı olursa minnettar kalırız" dedi ve Ukrayna'nın, İstanbul'daki müzakerede sunulan önerilere Rusya'nın resmi yanıtını beklediğini aktardı.

   Türkiye'nin ara bulucu ve kolaylaştırıcı rol oynadığı Ukrayna krizinde, savaşın iki tarafı Dolmabahçe Sarayı'ndan bir araya gelmiş ve barış için şartlarını konuşmuştu. Görüşmelerde ilerleme sağlandığı, Rusya ve Ukrayna tarafından kabul edilirken; NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de “Türkiye'ye, Ukrayna ile Rusya arasındaki barış görüşmelerine ev sahipliği yaptığı için teşekkür ederim” demişti.

Petrol ve altın düştü, doğal gaz yükseldi

   Ham Petrol Vadeli İşlemleri de dün düşüşteydi.

   Ham Petrol Vadeli İşlemleri, dünün kapanış dakikalarında, New York Ticaret Borsası'nda, mayıs dönemi için yüzde 1,37 bandında düşerek varili 98 Amerikan Doları 91 centten işlem gördü.

   Varili, seansın en düşüğü Amerikan Doları seviyesinden işlem gören ham petrol, 97 Amerikan Doları 81 cent seviyesinde destek bulurken, 112 Amerikan Doları 93 cent seviyesinde ise dirençle karşılaştı.

   Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri'nin, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına göz attığımızda da yüzde 0,22’lik bir artış ve 98 Amerikan Doları 57 cent seviyesinden fiyatlamayla karşılaşıldı.

   Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma varili 4 Amerikan Doları 71 centte sabitlenirken; petrol borsası ICE'de, brent petrol, işlem haftasının kapanış dakikalarında, haziran periyodu için yüzde 1,04 düştü ve varili 103 Amerikan Doları 62 centten işlem görüyordu.

   Öte yandan, Altın Vadeli İşlemleri de haftayı düşüşle kapattı.

   Altın Vadeli İşlemleri, işlem haftasının kapanış dakikalarında, New York Ticaret Borsası'nın Comex bölümünde, nisan dönemi için yüzde 0,83 düşerek onsu 1 Amerikan Doları’ndan işlem gördü.

   Onsu, seansın en düşüğü Amerikan Doları seviyesinden işlem gören altın, bin 888 Amerikan Doları 30 cent seviyesinde destek bulurken; bin 959 Amerikan Doları 80 cent seviyesinde ise dirençle karşılaştı.

   Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri'nin, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına göz attığımızda da yüzde 0,14 bandında artış ve 98 Amerikan Doları 50 cent seviyesinde fiyatlama göze çarptı.

   Diğer taraftan, yine Comex'te, diğer kıymetli metallerden gümüş de mayıs için yüzde 0,74 düştü ve onsu 24 Amerikan Doları 95 centten işlem gördü. Bakır da aynı dönem için yüzde 0,92 bandında düştü ve libresi 4 Amerikan Doları 71 centten fiyatlandı.

   Doğal Gaz Vadeli İşlemleri ise işlem haftasını yükselişle kapattı.

   Buna göre, Doğal Gaz Vadeli İşlemleri, dünün kapanış dakikalarında, New York Ticaret Borsası'nda, mayıs dönemi için yüzde 0,14 yükselerek bir milyon İngiliz ısı birimi başına 5 Amerikan Doları 65 centten işlem gördü.

   Bir milyon İngiliz ısı birimi başına seansın en yükseği Amerikan Doları seviyesinden işlem gören doğal gaz, 5,255 Amerikan Doları seviyesinde destek bulurken, 5,832 Amerikan Doları seviyesinde ise dirençle karşılaştı.

   Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri'nin, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına göz attığımızda ise yüzde 0,14’lük bir artışın ve 98 Amerikan Doları 50 centlik bir fiyatlamanın kayda geçtiği görüldü.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110