Başbakanlık Başdanışmanı Savaşan oldu

banner37

Turizm ve yükseköğretimin Devlet politikası olarak sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasına odaklanan Bakanlar Kurulu’nun bu görevi yürütmesi için Başbakanlığa Üst Düzey Yönetici olarak atadığı Dr. Ahmet Savaşan, Başdanışman sıfatı ile yürüteceği çalışmaları KIBRIS’a değerlendirdi.

Başbakanlık Başdanışmanı Savaşan oldu
banner90
banner8

SAVAŞAN’A ÖNEMLİ GÖREV… Bakanlar Kurulu kararı ile Başbakanlığa Üst Düzey Yönetici olarak atanan Dr. Ahmet Savaşan, hükümetin hedefinin turizm ile yükseköğrenimden elde edilen gelirleri çoğaltmak ve ülke insanının refahını artırmak olduğunu vurguladı. Savaşan bu hedefe ulaşmak için çizilecek yolu eğitim ve turizmdeki paydaşların işbirliğiyle belirleyeceklerini kaydetti.

HEDEF GELİRLERİ İKİ KATINA ÇIKARTMAK… Yeni görevindeki hedeflerinin altını çizen Ahmet Savaşan, hükümetin siyasi kararlılığı ve paydaşların olumlu katkılarıyla Başbakanlık Başdanışmanı sıfatı ile yürüteceği koordinatörlük çalışmaları ile 5 yılsonunda turizm ve yükseköğrenimden elde edilecek gelirin bu günün iki katına çıkarak 3 milyar dolar seviyelerine ulaşmasının mümkün olacağını vurguladı. 

Emin AKKOR

   Ülkemizin lokomotif sektörleri olan turizm ve yükseköğretime özel önem veren hükümet, bu iki alanda devlet politikası oluşturulması ve yükseköğretim ile turizm gelirlerinin artırılmasının yol haritasını çizmek için adım attı.

   Turizm ve yükseköğretimin devlet politikası olarak sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması, gerekli koordinasyonun sağlanmasına yönelik bir yapının oluşturulmasını temin etmek üzere Bakanlar Kurulu kararı ile Başbakanlığa Üst Düzey Yönetici olarak atanan Dr. Ahmet Savaşan, hükümetin hedefinin turizm ile yükseköğrenimden elde edilen gelirleri çoğaltmak ve ülke insanının refahını artırmak olduğunu vurguladı.

   Başbakan Ersin Tatar başta olmak üzere hükümetin bütün bakanlarının turizm ve yükseköğretimin ülke ekonomisi için ne anlama geldiğini çok iyi bildiğini ifade eden Savaşan son yıllarda paydaşların da turizm ve yükseköğrenimin devlet politikası olması ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasını talep ettiğine dikkat çekti.

Paydaşların talepleri doğrultusunda ilerleniyor

   KKTC ithalatının 1,778 milyar dolar, ihracatının 105 milyon dolar, dış ticaret açığının ise 1,672 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Dr. Ahmet Savaşan, ülkede en çok gelirin 865 milyon dolar ile turizm, ardından ise 765 milyon dolar ile yükseköğretimden elde edildiğini anımsatarak hedeflerini bu noktadan daha ileriye nasıl gidileceği üzerine oluşturduklarını kaydetti.

   Hükümetin gerek ekonomik verileri gerekse paydaşların taleplerini göz önünde tutarak hareket ettiğini söyleyen Ahmet Savaşan, hükümetin siyasi kararlılığı ve paydaşların olumlu katkılarıyla Başbakanlık Başdanışmanı sıfatı ile yürüteceği koordinatörlük çalışmaları ile 5 yıl sonunda turizm ve yükseköğrenimden elde edilecek gelirin bu günün iki katına çıkarak 3 milyar dolar seviyelerine ulaşmasının mümkün olacağını vurguladı. 

Turizmde trend değişiyor

   “İçinde yaşadığımız tüketim ve teknoloji çağının baş döndürücü hızı ve neredeyse özel hayatlarımızı istila eden bombardımanı, bizleri biraz daha yavaş ve sindirerek yaşamaya, daha anlamlı ve doyurucu deneyimler aramaya yönelterek, daha bilinçli birer gezgine dönüştürüyor” diyen Ahmet Savaşan, turizm sektöründe trendin de bu anlayışın yansıması olarak değiştiğine işaret etti.

   Bilinçli turistlerin tatil destinasyonlarını artık sürdürülebilir ve sorumlu turizmi destekleyen ülkeler arasından seçtiğine işaret eden Savaşan, insanların ziyaret ettikleri bölgenin yerel halkı ile yaşayarak ülkenin kültürüne yakından tanıklık etmeyi tercih ettiğini söyledi. Savaşan, bu eğilimleri benimseyen insanların sayısının ise her geçen gün arttığına işaret etti.

Dijital pazarlamaya önem verilmeli...

   Daha fazla gelir bırakan turizm çeşitlerinin geliştirilmesi, konaklama süresinin uzatılması, konaklama dışı harcama alanlarının yaratılması ve harcama eğilimi yüksek ziyaretçilere ulaşılması yoluyla kişi başı harcamanın artırılması için Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın sektör ile birlikte çalıştığını ifade eden Savaşan, turizm çeşitliliğinin artırılmasına odaklanıldığını kaydetti.

   Savaşan, gastronomi, golf, sağlık, kruvaziyer, düğün, inanç, kongre ve alışveriş gibi daha fazla gelir bırakan turizm çeşitlerine yönelik talebin yüksek olduğu pazarların tespit edilerek bu ülkelerden ziyaretçi sayısının artırılması için dijital pazarlamaya önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

   Ayrıca turizm sektörüne ilişkin dağınık haldeki mevzuatın günümüzün ihtiyaçlarına göre gözden geçirilmesi gerektiğine de dikkat çeken Dr. Ahmet Savaşan, turizm hizmetlerinin çeşitlendirilmesi, yatırımların desteklenmesi, turizm işletmeciliğinin teşvik edilmesi ve sektör üzerindeki maliyetlerin azaltılması ile yerel iş gücü ve yerli ürün kullanımı konularında da gerekli adımların atılması gerektiğini belirtti.

Eğitim turizmi 2025’de 300 milyar dolara yaklaşacak...

   “Bir ülkenin büyümesi ve özgürlüğü güçlü ekonomiden; güçlü ekonomi ise yüksek oranda ihracattan geçer” diyen Ahmet Savaşan, Dünya’daki yıllık küresel mal ticaretinin 17-18 trilyon dolar, hizmet ticaretinin ise 5 trilyon dolar olduğuna dikkat çekti.

   2025 yılında Dünya’daki uluslararası öğrenci sayısının 7.2 milyon (7 milyar 200 milyon) olacağının tahmin edildiğine işaret eden Savaşan, eğitim turizmi sektöründe dönen cironun bugün 100 milyar dolar iken 2025 yılında 300 milyar dolara yaklaşacağının tahmin edildiğini vurguladı.

Kalite, markalaşma, tanıtım ve sürdürülebilirliği çözmeliyiz...

   KKTC’de yükseköğretim sektörü dendiğinde eğitim turizminden söz edildiğine işaret eden Ahmet Savaşan, “Eğitim turizmi bütün ülkelerde olduğu gibi bizim için de hizmet ihracatı, eğitim kurumlarımızın uluslar arası boyuta taşınması, kültürler arası diyalog, uluslararası ticaretin geliştirilmesi ve ülkemizin diğer ülkelerdeki stratejik konumunun güçlenmesi için çok önemli bir sektördür. Bu sektörün gelişmesi ve orta vadede hedeflenecek gelire ulaşılabilmesi için kaliteli eğitim sistemi, kurumlar arası koordinasyon, üniversiteler, diğer eğitim kurumları, kamu kurumları ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinin şart olduğuna dikkat çekti. Eğitim turizminde, bölgemizdeki başrol oyuncuları arasında yer almak istiyorsak kalite, markalaşma, tanıtım ve sürdürülebilirliği çözmemiz gerekiyor ” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 10:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75