Bayiler Yönetim Kurulu'na grev yapma yetkisi verdi

Benzinciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Çağdal, dün akşam benzin bayileriyle yapılan toplantıda, bayilerin Yönetim Kurulu’na grev yapma yetkisi verdiğini duyurdu.

Bayiler Yönetim Kurulu'na grev yapma yetkisi verdi

KIBRIS ÖZEL

Benzinciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Çağdal, dün akşam saatlerinden itibaren sosyal medya ve bazı internet gazetelerinde benzincilerin greve gideceği ile ilgili iddialara açıklık getirdi.

KIBRIS’a konuşan Çağdal, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumla birlikte faizlerin çok yükseldiğini ve vatandaşın kredi karı ile alışveriş yapma oranlarının da krize paralel orantılı olarak arttığını ifade ederek, bu durumun bayileri zora soktuğunu belirtti.

Çağdal, kredi kartına göre yüzde 3 ve 4.5 oranında değişen komisyon fiyatlarının bulunduğunu da ifade ederek, akaryakıt bayisinin akaryakıttan ettiği karın yüzde 8.5 olduğunu ve yüzde 3 ile 4.5 oranında değişen komisyon oranının bayilerde sıkıntı yarattığını kaydetti.

Çağdal, bu durumun krizin başlangıcından beri sürdüğünü de belirterek, taleplerinin akaryakıt bayisini rahatlatacak şekilde kar marjının artırılması olduğunu söyledi.

“Kriz öncesi yüzde 1 olan faiz, yüzde 4’lere çıktı”

Çağdal, 100 liralık akaryakıt alışverişi yapıldığı zaman, bayiinin edeceği gelirin 8.5 TL olacağını da belirterek, bunun minimum 3 TL’sini bankanın aldığını ve diğer giderlerin de 3 TL civarında olduğu dikkate alındığı zaman elde edilen karın 2.5 TL civarında olduğunu belirtti.

Çağdal açıklamasında şunları kaydetti:

“Dün akşam, akaryakıt bayileriyle bir toplantı yaptık. Toplantıda bayiler Yönetim Kurulu’na grev yapma kararı alması için yetki verdi. Ancak henüz bu yönde bir karar alınmadı. Hükümetle ve yetkililerle görüşmekteyiz. Onlar da bizi anladıklarını söylüyorlar. Umarım kısa süre içinde bu mağduriyet giderilir. Yaşadığımız ekonomik süreçte en büyük sorunumuz faizlerin yükselmesidir. Vatandaş kredi kartı ile alışveriş yapıyorsa bunun aylık bir masrafı var. Bu masrafı da işyeri veriyor. Kriz öncesi yüzde 1 civarında olan faiz oranları, ekonomik krizle birlikte ortalama yüzde 4’lere çıktı.”

“Grev yapmak istemiyoruz”

Bankaların aldığı kredi kartı komisyonun tüm sektörlerde olduğunu da sözlerine ekleyen Çağdal, bir gömlek alınacağı zaman, gömlekte de kredi kartı için komisyon olduğunu ancak devletin belirlediği oranda bir karlılık oranı olmadığı için diğer sektörlerin kar marjını artırarak, masrafları içine yedirme şansı olduğunu ancak akaryakıt bayilerinin böyle bir şansı olmadığını da belirtti.

Çağdal, bayilerin Yönetim Kurulu’na grev yapma yetkisi verdiğini yineleyerek, grev yapmak istemediklerini ancak gerçekten sıkıntılı bir durumda olduklarını belirterek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER