banner6

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesi onaylandı

banner37

 Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesi oy çokluğu ile onaylandı. Meclis Genel kurulu, 1 Milyar 36 Milyon 455 Bin 200 Türk Lirası olarak öngörülen bütçeyi onayladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesi onaylandı
banner99

CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesinde söz alarak, sol direksiyon, otobüs şoförlerinin profesyonel ehliyete geçmesi, kaçak taşımacılık konularına değindi, Güney Kıbrıs’a geçişlerde taşımacılıkta yaşanan sıkıntılara işaret etti.

Hamzaoğulları, otellere verilen “T” izinlerini eleştirerek, ülkede yıllardır taşımacılık sektörüne gereken önemin verilmediğini, taşımacılığın eski araçlarla yapıldığını, çünkü araçları yenileyemediklerini kaydetti.

UBP Lefkoşa Milletvekili Sadık Gardiyanoğlu ile taşımacılık konusunda tartışan ve Gardiyanoğlu’nun “bu konuda atılan iftiralara karşı mahkeme kararı var, konuşamazsın” dediği Hamzaoğulları, mahkeme kararı olabileceğini ancak konu üzerinde konuşabileceğini ifade etti ve süreci anlattı. Güney Kıbrıs’ta araç muayene sürecini da anlatan Hamzaoğulları, toplu taşımacılıkta bir sistem getirilip ilerlemenin sağlanması gerektiğini vurguladı. Hamzaoğulları, karayollarında ciddi bir planlamaya da ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

CTP Girne Milletvekili Fikri Toros yeniden söz alarak, Ercan Havalimanında güvenlik önemine değinerek, Ercan’ın dünya ile aynı standartlarda olması ve uluslararası denetimlerin yapılmasının gerektiğine vurgu yaptı. Toros, İngiltere ile Ercan arasındaki uçuşlarda yaşanan yolcu indirme sıkıntısını da anımsatarak, şimdi yeni havalimanında bu sıkıntının aşılması için gerekli adımların atılmasının önemini vurguladı.

UBP Milletvekili Gardiyanoğlu da söz alarak, Hamzaoğulları’nın, ailesi ile ilgili kürsüden yaptığı konuşmaya cevaben, pandemi sürecinde dört nesildir toplu taşımacılık yapan ailesinin, iftiralara karşı dava açtığını ve kazandığını ifade etti, mahkeme kararı üzerine konuşma yapılmasının doğru olmadığını söyledi.

-Arıklı: Şubat-Mart’ta Ercan’da test uçuşları başlayayacak

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı da, bakanlık bütçesinde tavsiye nitelikli konuşmalara teşekkür ederek, ilk olarak Ercan Havalimanı konusuna değindi.

Açılışı ile ilgili tarihler verdiğini, çünkü Ercan Havalimanının fiziki halinin bittiğini, ancak teknik cihazların yerleştirilmesinin kaldığını belirten Arıklı, cihazların geldiğini, montajlarının başladığını ve Şubat ortası gibi test uçuşlarına başlayacaklarını, tarih vermesiyle firmayı sıkıştırdığını ve açılış süresinin gecikse de en geç Mart’a kadar test uçuşlarına başlayacağını söyledi.    

Arıklı, Ercan Havalimanından 2022 yılında 270 milyon TL civarı gelir elde edildiğini, 330 milyon Euro yatırım yapıldığını ve maliyeye geride kalan yıllarda ciddi bir kaynak girdiğini ifade etti. Arıklı, gecikmeler yaşandığını ancak Ercan bitince Türkiye Cumhuriyeti’nin 4. Büyük havalimanına eşit olan ve yıllık 300 milyon TL civarında gelir getiren bir havalimanına sahip olacaklarını kaydetti.

Doğrudan uçuşlara da değinen Arıklı, bu konuda gerekli görüşmeleri yaptıklarını başvuruları aldıklarını ancak Rusya’nın baskılarına maruz kaldıkları için bu uçuşları ertelediklerini ifade ederek, bunun sadece kendilerine bağlı olmadığını dile getirdi.

Bilet fiyatlarının yüksekliği ve uçak şirketinin kurulması konularına da değinen Arıklı, bu konuda yaptığı girişimleri anlattı, bilet fiyatlarının ucuzlaması için devlete görev düştüğünü, özel şirket kurulması için girişimler yaptıklarını ve yeni şirketlerin piyasaya girip biletlerin ucuzlamasını amaçladıklarını anlattı.

4,5G/5G ihalesinin ülke için önemine işaret eden Arıklı, maliyeye ciddi bir kaynak sağladıklarını ifade etti, şirketlerin maliyeye yatırdıkları ciddi kaynağın yanı sıra 25 milyon dolar yatırım yapacağını söyledi. KKTC’nin 6 ay içinde 4G’ye kavuşmuş olacağını ifade eden Arıklı, bütçenin yetersizliğine işaret etti.

Limanlarda durumun kötü olduğunu, Mağusa Limanında durumun daha vahim olduğunu, çökmek üzere olduğunu, ayrıca limanlarda güvenlik konusunda sıkıntılar yaşandığını anlatan Arıklı, adım atılması gerektiğini kaydetti. Arıklı, telefon dairesinin yıllarca ihmal edildiğini, fiber projesinde pilot bölge olarak seçtikleri Gönyeli’den başlayacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından bütçe onaylandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104