Beklenen yaşandı Merkez risk almadı

banner37

TCMB, dün yaptığı PPK toplantısı sonucunda politika faizini beklendiği gibi stabil tuttu; dolar/TL paritesi 5,80 bandına çekildi

Beklenen yaşandı Merkez risk almadı
banner87

Ali ÇATAL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haziran periyodu toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 24'te tuttu. Konuya dair anketlere katılan ekonomistlerin genel anlamda beklentileri de faizlerde bir değişiklik olmaması yönündeydi. Son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini gösterdiği de belirtilen açıklamada, parasal duruşun enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirleneceği ifade edildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

‘Sıkı duruş’ ibaresi revize edildi

Öte yandan, Merkez Bankası dünkü toplantısında faizleri beklendiği gibi değiştirmezken; nisan metninde yer alan "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir" ifadesi değiştirilerek “Fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar verilmiştir” formuna evriltildi. Enflasyonda düşüş vurgusuyla, Merkez Bankası'nın bundan sonraki toplantı için faiz indiriminin kapısını açtığı da kulislerde konuşuluyor.

Gıda vurgusu da metinden çıkarıldı

Para Politikası Kurulu (PPK), nisan dönemi sonuç metinde yer alan “Gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir” ibaresini de dün itibarıyla metinden düşürdü. Buna göre, gıda fiyatlarının mayıs enflasyonunda aylık bazda gerilemeye işaret ettiği, keza yaz döneminde gıdadaki seyrin de ‘görece olumlu’ seyretmesinin beklenebileceği de uzmanların çözümlemeleri arasında.

İktisatçılara göre bu şartlar altında Merkez Bankası’nın temmuzdaki PPK toplantısında faiz indirimi yapması için Türkiye’de ekonomi dışı jeopolitik haber akışı ve bilhassa Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkiler üzerinden görülebilecek bir değersizleşmenin beraberinde getireceği bir ‘kur şoku’ nun yaşanma ihtimali dışında şartlar olgunlaşmaya başladı.Dolayısıyla, piyasa konsensüsü bir sonraki PPK’de faiz indirimi olabileceğine işaret ediyor.

Dolar karar sonrası geriledi

Dolar/TL kuru, bu hafta başında 5,85'ten 5,76'ya kadar gerilese de kalıcı olamamış ve yeniden 5,80 eşiğini aşan kur, düne 5,81- 5,82 seviyelerinde başlamıştı ancak TCMBpolitika toplantısı sonrasında Türk lirası (TL) karşısında gün içi kazancını geri veren dolar, 5,76'ya kadar çekildi. TCMB, dünkü toplantının ardından politika faizinde değişikliğe gitmedi. Buna göre bir hafta vadeli repo faizi yüzde 24 seviyesinde sabit kaldı. Beklenti de büyük ölçüde, faiz değişikliğine gidilmeyeceği yönündeydi.

Kurun önceki günkü artışında, S-400 konusundaki haber akışının etkili olduğu belirtiliyor. Önceki gün çıkan haberlerde, Rusya'nın S-400 füze savunma sistemini temmuzda Türkiye'ye teslim etmeyi planladığı ifade edilmiş; ABD Savunma Bakanı Vekili Partick Shanahan ise “F-35 eğitimleri konusunda bazı faaliyetleri durdurduk" açıklamasını yapmıştı. Önceki gün 6,52-6,61 bandında dalgalanan Euro da dün sabah 6,60'dan işlem görmesinin ardından TCMB toplantısı sonrasında 6,5705'ten alıcı buldu. Kur sepeti ise 6,1846'da seyretti.

Dönmez: Pas geçilebileceğini de düşünmüştüm

Yatırım Uzmanı, Varlık Yöneticisi ve Gedik Yatırım Yurt İçi Satış Müdürü Serkan Dönmez, Merkez Bankası’nın ekonomik olarak faizleri düşürebilecek alanı olduğunu düşünmekle beraber ‘ekonomi dışı risklerin yoğunluğu nedeniyle’ bu toplantıyı ‘pas geçebileceğini’ düşündüğünü belirtirken, “Hatırlanacağı üzere TCMB, son toplantısında ‘ihtiyaç duyulması durumunda’ ek parasal sıkılaşmaya gidebileceği ifadesini metinden çıkararak ‘kısmî bir duruş değişikliğine’ gitmişti.

İlgili dönemde, enflasyon datalarında hedeflere yaklaşılması ve 2019’un ilk yarısında faiz indirimlerinin başlaması gibi bir beklenti vardı. Keza enflasyon verilerinde beklenen düzelme de geldi ve son enflasyon görünümünde 18,71’e kadar bir çekilme gördük” ifadeleriyle, ekonomi dışı finansal risklerin, Merkez’in bahse konu kararında etkin olduğunu söyledi.

“Finansal riskleri kontrol amacı taşıyor”

Dönmez, ekonomik olarak, TCMB’nin faiz indirim alanı olmasını düşünmesinin nedeninin de bu temel parametreler olduğunu da söylerken, “İçinde bulunduğumuz dönemde seçim risklerinin hâlâ bertaraf edilememesi ve ABD-Türkiye ilişkilerinin S-400 Hava Savunma Sistemi ekseninde kötüleşme olasılığının devam etmesi, Merkez Bankası’nın ‘finansal riskleri kontrol etme maksadı’ ile bu kararı aldığı yorumunu yapmamıza olanak tanıyor” bilgisini paylaşarak, hem S-400 ve F-35 özelinde şekillenen Birleşik Devletler-Türkiye ilişkilerindeki gerilimin hem de İstanbul seçimlerinin tekrarı kararının piyasalara yaptığı olumsuz etkinin halen sürdüğü gerçeğine de dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER