banner6

Belediyeler sosyal sigorta borçları konusunda bakandan yardım istedi

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza  Ersan Saner,  bugün Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli başkanlığındaki Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) heyetini kabul etti.

Belediyeler sosyal sigorta borçları konusunda bakandan yardım istedi
banner99

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, 14-15 Temmuz tarihlerinde Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen çalıştaya dikkat çekerek, çalıştayda üretilen 10 maddelik kararlardan birinin de belediyelerin birikmiş Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borçlarının hükümetle işbirliği içerisinde ödenmesi olduğunu kaydetti.

banner134

Benli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  tarafından hayata geçirilen Sosyal  Sigorta gecikme zammı indiriminden belediyelerin faydalanabilmesi  ve sorunların çözülmesi için Bakan Saner’den destek istedi.

Sosyal Sigortalar Yasası'ndaki değişiklik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner,  Bakanlık tarafından Sosyal Sigortalar Yasası’nda 17 maddelik değişiklik yapıldığını, bu değişikliklerden birinin de birikmiş Sosyal Sigorta borçlarının ödenmesini düzenleyen Sosyal Sigortalar’da  gecikme zammı indirimi olduğunu  söyledi.  

Belediyelerin güncel borçlarının haricinde eskiye dönük borçlarının olduğunu ifade eden Saner,  Sosyal Sigortalar Dairesi’ne olan borcun yüzde 60’dan fazlasının belediyelerin geçmişe dönük borçlarından oluştuğunu belirtti.

Göreve geldikleri günden itibaren belediyelere hiçbir baskıcı tutum izlemediklerini,  ortak ve mantıklı bir çözüm bulmak için işbirliği içinde çalışma arzusu içinde olduklarını  dile getiren Saner,  yerel yönetimler olarak belediyelerin  halkla doğrudan temas eden ve halka dokunan kurumlar olduğunu  vurguladı. 

Saner, Sosyal Sigortalar  kurumunun sürdürülebilir  yapıda kalması  kaydıyla belediyeler ile gecikmiş prim borçlarının ödenmesi konusunda ortak bir çözüm   bulacaklarına inandığını söyleyerek, belediyelerin geçmişe dönük Sosyal Sigorta borçlarının ödenebilmesi için Bakanlık olarak olumlu katkı sağlamaya çalışacaklarını ifade etti.

Saner, yeniden düzenlenen İnşaatlardaki İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü yürürlüğe girdikten sonra, Bakanlık olarak belediyeler ile yakın temas içinde çalışmak istediklerini  de  kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104