Belediyeler suyu 2.30 TL/Ton'dan alacak

banner37

İçme ve zirai suya ilişkin kuralları belirleyen tüzük Resmi Gazete’de yayımlandı

Belediyeler suyu 2.30 TL/Ton'dan alacak
banner90
banner8

Su İşleri Dairesi (Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları) Yasası altında “İçme Suyu ve Zirai Suyun Kullanımı, Dağıtımı ve Hak Sahipliği ile Ücret Tarifelerinin Saptanması ve Tahsiline İlişkin Kurallar Tüzüğü” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yerel su kaynaklarını, su tesislerini ve Türkiye Cumhuriyeti’nden temin edilen suyu kapsayan tüzüğün amacı; içme suyu ve zirai suyun kullanımı, dağıtımı ve hak sahipliği ile ücret tarifelerinin saptanması ve tahsiline ilişkin kuralların belirlenmesi.

Tüzükte, Türkiye Cumhuriyeti’nden temin edilen suyun ulaştırıldığı yerlerde belediyelere uygulanacak içme suyu ücret tarifesine ilişkin şu bilgi veriliyor:

“Türkiye Cumhuriyeti’nden temin edilen suyun yukarıdaki ikinci fıkrada belirtilen yöntemlerle ölçülen su miktarına belediyeler tarafından ödenecek birim fiyat ücret tarifesi metre küpü 2,30 TL.

Türkiye Cumhuriyeti’nden temin edilen suyun ulaşmasına rağmen yerel su kaynaklarından su sağlamaya devam eden belediyeler tarafından,  yukarıdaki ikinci fıkrada belirtilen yöntemlerle ölçülen su miktarına ödenecek ücret tarifesi metre küpü 2,30 TL.

banner134
Türkiye Cumhuriyeti’nden temin edilen suyun ulaşmadığı yerlerde belediyelere uygulanacak içme suyu ücret tarifesi; Kullanım hakkı devredilen ve işletmesi belediyeler tarafından yapılan, yerel su kaynaklarından su sağlayan belediyeler yukarıdaki ikinci fıkrada belirtilen yöntemlerle ölçülen su miktarına ödenecek ücret tarifesi metre küpü 1,00 TL.

Kullanım hakkı devredilmeyen ve işletmesi daire tarafından yapılan yerel su kaynaklarından su sağlanan belediyeler yukarıdaki ikinci fıkrada belirtilen yöntemlerle ölçülen su miktarına ödenecek ücret tarifesi metre küpü 1,80 TL’dir”

Zirai su abonelerine daire tarafından uygulanan ücret tarifesi ise şöyle:

“Yerel su kaynaklarına ödenecek ücret tarifesi meteküpü 0,95 TL

Türkiye Cumhuriyeti’nden temin edilen su için ödenecek ücret tarifesi meteküpü 0,95 TL.”

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75