banner6

Bıçak kemiğe dayandı

banner37

KIB-TEK, Maliye Bakanlığı tarafından, 1 aylık elektrik borçları aradan beş ay geçmesine rağmen ödenmeyen bin 177 devlet kurumunun elektriğini kesti. KIB-TEK, ödemenin yapılmaması halinde kesim işlemlerini sürdüreceğini açıkladı.

Bıçak kemiğe dayandı
banner8

Ali CANSU

Kıbrıs Tük Elektrik Kurumu (KIB-TEK), bir aylık elektrik borcu aradan beş ay geçmesine rağmen Maliye Bakanlığı tarafından borcu ödenmeyen devlete ait bin 177 kurumun elektriğini kesti. KIB-TEK, ödemenin yapılmaması halinde kesim işlerini sürdüreceğini açıkladı.

Bin 177 devlet kurumunun KIB-TEK’e olan elektrik borcu 9 milyon 187 bin 433 TL. Buna, 464 bin 326 TL olan bir aylık gecikme zammı da eklenince rakam 9 milyon 651 bin 759 TL’ye çıkıyor.

Maliye Bakanlığı’na adeta rest çeken KIB-TEK yönetimi, elektrik borçlarının kuruma ödenmemesi halinde kesintilerin artarak devam edeceğini belirtti.

Maliye Bakanlığı’nın devlet kurumlarının borcunu KIB-TEK’e düzenli ödenmemesi ile birlikte ödenmeyen her borçta kurum bankalardan borçlanmaya gidiyor. Borçlanmaya giden kurum bunun yükünü ise vatandaşa ekstra zam olarak yansıtmak zorunda kalıyor.

Borç nedeniyle elektriği kesilen devlet kurumlarının bazılarının borçlarının bir kısmı, bazılarınınsa tamamı dün ödendi ve bu yerlerin elektrikleri yeniden bağlandı.

Bin 177 kurumun elektriği kesildi

Bir aylık borçları 5 aydır ödenmediği için elektrik akımları kesilen bin 177 devlet kurumu arasında yer alan bazı yerler şöyle:

“Turizm ve Çevre Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Telekomünikasyon Dairesi, devlet okulları, kaymakamlıklar, yurtlar, müzeler, Trafik Hizmet Birimi, Su İşleri Dairesi, Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı bazı birimler, trafik ışıkları, bazı sokak ışıkları, Kıbrıs Türk Devlet Laboratuarı, Devlet üretme çiftlikleri, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı radarlar, Gümrük Dairesi, Mahkeme binaları, Gelir ve Vergi Dairesi, İlaç ve Eczacılık Dairesi, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Gazimağusa Devlet Hastanesi, Sivil Havacılık Dairesi, Sağlık ve Çevre Bakanlığı, bazı itfaiye şubeleri, bazı sağlık merkezleri, Limanlar Müdürlüğü, bazı belediyeler, bazı içme suyu kuyu motorları.”

En büyük borç, Devlet üretme çiftliklerinin

KIB-TEK’e bir aylık borcu olan bin 177 devlet kurumu arasında en fazla borcu olan Devlet Üretme Çiftliği Dairesi. Dairenin kuruma olan elektrik borcu 297 bin TL.

İskele Kaymakamlığı’na bağlı Bafra bölgesindeki sokak ışıklarının 230 bin TL, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Mağusa Devlet Hastanesi’nin 120 bin 400TL, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin 118 bin 200 TL civarında borcu var. Gelir ve Vergi Dairesi’nin Girne’deki bir şubesinin ise sadece 96 bin 585 TL.

Milli Eğitim ve Spor Bakanlığı’na bağlı Lefkoşa’daki Atatürk Spor Kompleksi yanındaki kapalı yüzme havuzunun bir aylık borcu ise 83 bin TL civarında.

banner134

Karayolları Dairesi bünyesindeki sokak lambalarının borcu 78 bin TL civarında iken, yine Sağlık Bakanlığı’na bağlı Lefkoşa’daki Onkoloji Hastanesi’nin borcu ise 73 bin TL civarında oldu.

Su İşleri Dairesi’ne bağlı bir su kuyusunun borcu 67 bin TL civarında iken, yine aynı daireye bağlı Kaynakköy’deki borcu 66 bin TL civarında.

Yine Salamis’te Karayolları Dairesi’ne bağlı bir sayacın elektrik borcu 64 bin TL civarında.

Girne Akçiçek Hastanesi’nin 63 bin TL, Lefkoşa’ya içme suyu pompalayan Güzelyurt’taki motorun borcu 61

bin TL, Su İşleri Dairesi’ne bağlı Çatalköy içme suyu pompasının 55 bin TL, Devlet Üretme Çiftliği’nin Meriç’teki sayacının 54 bin TL, İçişleri Bakanlığı Kızılay bölgesindeki sayacın 50 bin TL, İlaç ve Eczacılık Dairesi Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı sayacının 50 bin TL borcu bulunuyor.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bir sayacının 47 bin TL, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bir hız kamerasının borcu 40 bin TL, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Günebakan’daki sınır kapısının elektrik borcu ise 27 bin 500 TL civarında.

Cumhurbaşkanlığı’nın bir sayacının borcu 23 bin 500 TL, Lefkoşa mahkeme binalarının 22 bin 600 TL, Polis Genel Müdürlüğü’nün bir bölgedeki polis merkezinin 10 bin TL civarında borcu bulunuyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın 9 bin 600 TL, Maliye Bakanlığı’na bağlı Metehan Sınır Kapısı’nın 8 bin 700 TL, Orman Dairesi’nin 84 bin TL, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin sadece marangoz atölyesinin 12 bin TL borcu bulunuyor.

Ödenmeyen borçlar vatandaşa zam olarak yansıyor

Geçmiş hükümetler döneminde Bakanlar Kurulunun aldığı bir kararda, devlet dairelerinin bir aylık elektrik borçlarının üç aya kadar ödenmemesi halinde elektriklerinin kesilmemesi ve gecikme zammının da alınmaması öngörülmüştü.

Buna göre, devlet kurumlarının ödenmeyen bir aylık borçları için üç ay bekleniyor ve gecikme faizi de ödenmiyor. Böylece KIB-TEK borçlarını beş ay sonra Maliye Bakanlığı tarafından ya alıyor, ya da bankalardan borçlanmak suretiyle bunu telafi ediyor.

Bankalardan borçlanan KIB-TEK ise bu borçlanmayı maliyet olarak kabul ettiği için, bu maliyeti vatandaşa ekstra zam olarak yansıtmak zorunda kalıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2017, 08:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104