Bin 809 denetim, 617 TL ceza, 472 TL tahsilat

banner37

Lefkoşa Türk Belediyesi Halk Sağlığı Şubesiyılın ilk beş ayında yoğun bir çalışma dönemi geçirdi:

banner87
Bin 809 denetim, 617 TL ceza, 472 TL tahsilat
banner90
banner8

Ali ÇATAL

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) bünyesinde faaliyet gösteren Halk ve Çevre Sağlığı Şubesi çalışanları, 2018’in ilk beş ayında oldukça yoğun bir denetim süreci yaşadı. Şubenin çalışmaları bir raporla kamuoyuna duyurulurken, rapordaki ayrıntılar oldukça ilgi çekti.

Rapora göre şube çalışanları Ocak-Mayıs 2018 döneminde bin 809 denetim yaparken, denetimler sonucunda verilen cezanın 617 TL, tahsil edilen miktarınsa sadece 472 TL olması dikkat çekti.

Söz konusu rapor, işyeri denetimlerinden imha işlemlerine, birim üzerinden yapılan müsaderelerden faaliyetten men etmeye, atölye ve çevre şikayetlerinden yazılı ihbarlara kadar farklı 29 alanda gerçekleştirilen eylemleri kapsıyor.

Rapora göre, beş aylık sürede yapılan denetimler sırasında 6 işyeri faaliyetten men edildi, 59 birim için müsadere yapıldı, 172 yazılı ihbar verilirken, 3 de atölye ve çevre şikayeti incelendi.Şube denetimler sonucunda 22 ayrı imha işlemi gerçekleştirirken, imha işlemleri karşılığında 6 bin 100 TL işlem tutarı alındı.

LTB Halk Sağlığı Şubesi yoğun denetimleri yanında su ve gıda numunesi alımı, sağlık karnesi işlemleri, işyeri izinleri, meslek izinleri gibi faaliyetleri de sürdüren birim olarak biliniyor.

Ceza miktarının caydırıcılığı tartışılır

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız, Halk Sağlığı Şubesi’nden Ali Ecesoy ve Gıda Mühendisi Sibel Taçay Demirpençe, ilgili cezaların ‘asgarî ücretin katları’ şeklinde verilmesi gerektiğini savunuyor. Ecesoy ve Demirpençe; böylesi bir uygulamaya geçilmesinin LTB Belediye Meclisi’nde onaylandığını fakat,‘Yüce Meclis’ten henüz geçmediğini belirtti.

Ecesoy: Faaliyetten men cezası için epey uğraşılmalı

Ali Ecesoy,  restoran, kafeterya, market, kuaför, kreş, okul, güzellik salonu, otel, gıda deposu, pansiyon ve kasap gibi insan sağlığını direkt etkileyen farklı iş kollarına yönelik denetim faaliyetleri yürüten beş ekip eşliğinde çalışmalarının aralıksız sürdüğü bilgisini paylaştı. Ecesoy, “Sözlü ikazı yazılı ikaz, yazılı ikazı da para cezası izler ve faaliyetten men de ancak bunlardan sonra uygulanır” ifadeleriyle, bir işyerinin kapatma cezası alabilmesinin ‘genel kanının aksine’ son derece zor ve zahmetli bir süreç olduğunu kaydetti.

“Beyaz Yasemin belgesini almak zor”

İşyerlerinin, tamamen gönüllülük esasıyla ve yüksek standartları yakalama amacıyla katıldığı Beyaz Yasemin Projesi’nin üç yıldır sürdüğünü de söyleyen Ecesoy,‘Beyaz Yasemin’ unvanını almanın zorluklarına işaret etti. Ecesoy bu konuda şöyle devam etti:

“Bu belgeyi alabilmek, zannedilenden çok daha zor zira söz konusu iş yerinde temel hijyen koşulları zaten sağlanmalı ve gıda güvenliği konusunda ek yükümlülükler de yerine getirilmeli. Bütün bunların üzerine, yapılan denetimlerle de Beyaz Yasemin belgesi başvurusu yapan işletmenin, gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığı da irdelenir ve söz konusu belge ‘ancak bundan sonra’ verilir.”

Demirpençe: Cezalar asgarî ücretin katları olmalı

Sibel Taçay Demirpençe de Halk Sağlığı Şubesi’nin denetimleri sonucunda kesilen cezanın, suçun büyüklüğüne ve tekrarına göre ‘asgarî ücretin katları’ şeklinde alınması gerektiğini vurguladı. Cezaların caydırıcı olmasının önemine işaret eden  Demirpençe, “Bunu en son geçen yıl gündeme getirdik. LTB Belediye Meclisi, böylesi bir hamleyi onayladı lakin Yüce Meclis’ten, Belediyeler Yasası’na yönelik bu düzenleme henüz geçmedi. Konuya yönelik açıklayıcı bir de örnek vereyim: Bir vidanjör, şu sohbeti yaptığımız anda, depoladığı bütün atığı getirip LTB’nin önüne dökse ancak 5 TL’lik bir cezaya çarptırılır. Bu ‘ne kadar’ caydırıcıdır? Savunduğumuz düzenleme elzemdir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75