'Bir sıfırdan büyüktür'

banner37

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) öncülüğünde farklı 102 firmanın katılımıyla başlatılan ‘İndirim Kampanyası’ sokağı ‘genel hatlarıyla’ memnun etmiş görünüyor:

'Bir sıfırdan büyüktür'
banner87

Ali ÇATAL

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) merkez olmak üzere 102 markayla firmanın katılımında ‘tüketicinin alım gücünü artırma’ iddiasıyla 1 Kasım itibarıyla başlatılan ‘İndirim Kampanyası’ hakkında görüşlerini aldığımız vatandaşlar, bahse konu eylemi ‘seferberliğe’ benzetirken; söz konusu projeyi ‘genelde’ olumlu karşıladı.

“Bir yerden başlamak iyidir. Bir de sıfırdan büyüktür” şeklinde fikir beyan eden yurttaşların yanı sıra kampanyanın ‘beklenen etkiyi oluşturmayacağı’ iddiasını dillendiren ve hatta mevcut hükümetin atacağı hiçbir adımdan bir şey beklemediklerini söyleyen vatandaşlar da vardı.

Malların yurttaki dolaşım sürecinin mercek altına alınmasını talep eden halk, ‘İndirim Kampanyası’na dair görüş ve önerilerini KIBRIS Ekonomi’ye değerlendirdi…

Vatandaş ne dedi?

Behzat Tanışman: Şu anki konjonktürde görünen, indirimlerin cüzî rakamlarla sınırlı kalacağı. Asgari ücretlinin maaşı ve alım gücü zaten belli. Bu da zaten bize değil; Türkiye’ye bağlı bir durum çünkü ithal mallar yabancı para birimiyle ülkeye girerken, halkın maaşları TL üzerinden ödeniyor. İhracatımız da çok sınırlı. Bu kampanyayı, iyi niyetli fakat halkı rahatlatmayacak bir eylem olarak görüyorum.

Hakan Akgün: Öncelikle devlet, bu gibi firmaların denetimini doğru düzgün yapmalı. Bir malın adaya giriş fiyatı da belli, bu malın toptancıya gidiş fiyatı da, marketin bu malı alış fiyatı da, aynı malın marketteki etiket fiyatı da. Başlatılan şeye ‘seferberlik’ de diyebiliriz ama devlet, gerekli vergilendirmeyi yapsa, böylesi seferberliklere de gerek kalmaz.

Metin Tarım: Sırf aidat toplamak için meslek erbabı olmayan kişileri dahi üye yapan bir kurumla ‘çeşme başına oturmuş’ bir koalisyonun yaptığı hiçbir şeyden bir şey beklemiyorum. Daha geçenlerde, tonlarca patates geri gönderildi. Dondurulmuş patatesleri bu ülkeye kimlerin soktuğuna bakılsın, indirim seferberliği falan kolay.

İsmail Gündüz: Fiyatların ucuzlayacağına dair inancımız artık kalmadı. Burada yapılan indirim ‘başka yollardan’ zaten çıkarılır.

Osman Bollur: Sadece ‘malı getirenin’ kazanacağı bir kampanya bu. Malın alan ve satan yine zerre kâr elde edemeyecek.

Kani Sütçüoğulları: O kadar muhtacız ki indirime, 50 kuruş bile cebimizde kalsa mutlu olacağız. Bu kampanya da bu nedenle bence olumlu bir hamle.

Nevzat Giritli: Bir maaşlara bakın, bir de fiyatlara. Bu ülke artık yaşanacak bir yer olmaktan çıktı fakat yine de bu tarz kampanyalara ihtiyacımız var.

Özgül Maraşlı: Bir yerden başlamak iyidir. İndirim oranları, şu an için düşük görünmekle birlikte, ileride artacaktır. Bunu temenni etmekten başka bir şey de elimizden gelmiyor zaten.

Didem Dokuyan: Bir, sıfırdan büyüktür. Bu tarz gelişmeler kesinlikle desteklenmeli, ki bunun düşünülmesi dahi bence yeterince değerli.

Arzu Sayar: İnsan tabiî ki mutlu oluyor. Bu anlaşmanın altında imzası olan bütün firmalara teşekkür edilmeli.

Ayşegül Şoförel: Çok ince bir davranış. Bu tarz başlangıçların devamı da gelir. Ticaret Odası ve katılımcı markalar, bence son derece ciddi bir alkışı hak etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER