banner6

'Bir ürüne her ay zam yapılmaz'

banner37

Zamların ardından vatandaş elektrik ve akaryakıt tüketimini azaltacak yollar aramaya başladı. Özellikle soğuk havaların kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde vatandaş ısınma konusunda akaryakıt ve elektrik tüketimine alternatif olabilecek çözüm olarak gözünü tüp gaz ve odun sobalarına dikti ancak onların fiyatları da elektrik ve akaryakıt fiyatlarını aratmıyor.

'Bir ürüne her ay zam yapılmaz'
banner151

Ceren ÖZBİL

Art arda yapılan elektrik ve akaryakıt zamvatandaşı çileden çıkardı. Elektrik ve akaryakıt zamlarının ülkede her şeyi pahalılandırdığına dikkat çeken vatandaşlar, “hükümetin bu yaptığı resmen soygunculuktur. Vatandaşın cebindeki parayı nasıl alabileceklerini düşünüp duruyorlar” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Elektrik tarifelerine 1 kuruş ile 8 kuruş arasında, akaryakıt fiyatlarına ise 6 kuruş ile 9 kuruş arasında zam yapıldı.

Bu doğrultuda en çok kullanılan elektrik tarifeleri olan ‘02 Konut Tarifesi (250 kWS)’ 0,40 kuruş'tan 0.42 kuruşa ve  ‘02 Konut Tarifesi (251 -500 kWS)’ ise 0.45 kuruştan 0.49 kuruşa yükseldi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, geçtiğimiz gün elektriğe bu ay 1 kuruş, gelecek ay ise 10 kuruşluk ‘fiyat ayarlaması’ yapma düşüncesinde olduklarını açıklamıştı.

Akaryakıt zammıyla da, 3.77 TL olan 97 oktan kurşunsuz benzin 3.83 TL, 3.57 TL olan 95 oktan kurşunsuz benzin 3.63 TL, 3.36 TL olan Euro Dizel 3.45 TL ve 3.35 TL olan gazyağı da 3.41 TL oldu.

Zamların ardından vatandaş elektrik ve akaryakıt tüketimini azaltacak yollar aramaya başladı. Ancak akaryakıt ve elektrik tüketimine bazı durumlarda alternatif olabilecek tüp gaz ve odun fiyatları da elektrik ve akaryakıt fiyatlarını aratmıyor.

Tüp gaz da çözüm değil...

Elektrik ve akaryakıta peş peşe zamlar yapılırken, havaların soğumaya başlamasıyla birlikte vatandaşı da, kışta nasıl ısınacaklarının endişesi sardı.

Vatandaşın ısınmada alternatif olarak gördüğü tüp gazlı sobaların fiyatları 10 TL ile 90 TL arasında değişirken, 10 kilogramlık tüp gaz 37 TL, 15 kilogramlık tüp gaz 55.5 TL ve 25 kilogramlık tüp gaz ise 90 TL'ye satılıyor.

1 kamyonet dolusu odun 300 TL

Vatandaşın, elektrik tüketimini azaltabilmek için ikinci alternatifi ise odun sobaları ve odunla yanan ocaklara başvurmak.

Ancak bir kamyonet dolusu odunun fiyatı da şu an için 300 TL'den başlıyor.

Vatandaş ne dedi?

İlker Dağer:

Ülkede elektrik ve akaryakıta olan zamlar haddini aştı. Bir senede her ay zam yapılmaz. Bu bir çarktır ve bir dişi düşerse bu çark dönmez. Bu zam üreticiye yansır, tüketiciye yansır, herkese yansır. Üreticinin kullandığı mazota yansır, ondan onun ürettiği ürüne yansır, döner benim satın aldığım ürüne, ardından benden ürün satın alan tüketiciye yansır. Memlekette büyük bir kaos yaratılıyor.

Feridun Tatlıyay:

Bunların yaptığı resmen soygunculuktur. Milletin cebinden parayı nasıl alacaklarını düşünürler. Bu gidiş hiç iyi değil. Artık uyanmamız gerek. Eylem yapmamız gerek. Hükümetin her darbesinde ayaklanmalıyız. Her şeye zam var asgari ücrete yok. Fon verdiklerini söylüyorlar, bu fonlar bize yansımıyor. Kime veriyorlar. Bu ülkede sürekli darbe yiyoruz. Bunlar bizi mahvedecekler. Ülkeyi terk etmemiz için ellerinden geleni yapıyorlar.

Avni Akbörk:

Darbe üstüne darbe yiyoruz. Cebimizdeki parayı alıyorlar. Bu gidişat, hiç iyiye bir gidişat değildir. Her şey zamlanıyor, asgari ücrette doğru düzgün bir artış yok. Halk bu zamlar karşısında nasıl ayakta dursun? Ne yapsın?

Osman Sakallı:

Acımaz artık. Filmlere döndük. Halkın böyle şeylere doğru düzgün ses çıkardığı yok. Sadece bireysel olarak konuşuyorlar, örgütsel olarak bir adım atmaya gelince geri adım atıyorlar. Ayrıca bu ülkede bundan ciddi sorunlarda vardır. Bir kuruşluk zam o kadar büyük bir olay değildir. Dolar yükseldi. Doğal olarak petrol fiyatları yükseldi. Elektrik fiyatının da yükselmesi normaldir.

Sedat Mete:

Devlet yoktur, adalet yoktur. Elektriğe zam, akaryakıta zam, milletvekili maaşına zam, bakan maaşına zam, asgari ücrete yok. Bugün akaryakıta zam gelirse ertesi gün ekmeğe zam gelir. Bu zamlardan bıktık usandık. Bir kere de indirim yapsınlar. Cebini dolduran dolduruyor. Olan halka oluyor. Bu ülkede zenginin köpeğine içirdiği sütü, fakir çocuğuna içiremiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2016, 11:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110