banner6

Bisiklet üstünden dev bir şirket grubuna

banner37

Kaner Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Kaner, her şeyin 1942 yılında amcası Adem Kaner ve babası Vedat Kaner’in, köylerde, iplikle dokunan kumaşları pazarlarda ve bisikletin üzerinde satmasıyla başladığını söyledi.

Bisiklet üstünden dev bir şirket grubuna
banner151 banner143

Ali CANSU

"Kanerler” ismini toplumda bilmeyen yok. Her şey 1942 yılında, Adem ve Vedat Kaner isimli iki kardeşin, köylerde iplikle dokunan kumaşları, bisiklet üzerinde ve pazarlarda satarak başlattıkları ticari girişimleri sayesinde ortaya çıkmış ve zaman içerisinde önce ortak bir şirkete, ardından da ikinci kuşağın girişimleriyle ‘Kaner Şirketler Grubu’na dönüşmüş.

Halk arasında ‘Kanerler’ diye bilinen grup, bugünlerde pek çok alanda KKTC geneline hizmet veriyor.

Aile değerlerini korumaya özel önem veren ikinci kuşak yöneticileri, şirkete kattıkları vizyon ve profesyonel yönetim anlayışı ile kurucularının başlattığı faaliyetleri daha da geliştirerek, devraldıkları “Kaner” bayrağını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırlarını aşan boyutlara taşımış durumda.

Adem ve Vedat Kaner kardeşlerin, ipliğin, karne ile dağıtıldığı yokluk yıllarında, zorlukla elde edebildikleri iplikleri, köylerde çarşaf dokutmaları ile başlayan ilk ticari faaliyetleri, kadın kumaşı, döşemelik, perde ve halı ticareti ile devam etmiş.

İki kardeş, birlikte verdikleri uğraşlarla, 1950’li yıllar ve sonrasında, kadın kumaşları ağırlıkta olmak üzere “okkacılık” denilen ve okka ile satılan kumaş faaliyetlerine mağazacılıkla devam etmişler. Kurucu Kaner kardeşlerin el birliği ile geliştirdikleri faaliyetler, eşlerinin ve çocuklarının da destek ve katkıları ile aile şirketi boyutuna taşınmış.

İleriyi gördüler

KIBRIS’a konuşan Kaner Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Kaner, vefat eden amcası Adem Kaner ve babası Vedat Kaner’in, adeta, yokluktan bir şirket var ettiklerini ifade ederek, “Amcam ve babam, ileriyi gören kişilerdi. Çok çalıştılar, birbirlerini sevip saydılar ve bugünlere gelmemizin temelini oluşturdular” dedi.

Kendilerinin ikinci kuşak olduklarını kaydeden Kaner, “Amcam, 1970’lerin sonlarında, babam ise 1980’lerin başlarında rahmetlik olduktan sonra, annem ve ablam Güliz Kaner’in işin başına geçmesi ile birlikte gelen bir iş hayatımız var” dedi.  Şu anda ise üçüncü kuşağın gelmesiyle daha da güçlendiklerini belirtti.

Bugünlere gelmek için çok çalışmanın yanı sıra doğru adımlar atılsa da, Kıbrıs gibi bir yerde, birçok sıkıntılar ile karşılaştıklarını kaydeden Kaner, 1970’li yıllarda, insan canının ön planda olmasına rağmen, işteki mücadele yoğunluğunun bugün daha da farklılaşarak devam ettiğini, ancak mücadelenin farklı boyutlarda devam ettiğini söyledi.

“Enerjinizi ortaya koyarak bir şeyler ortaya çıkarmak, ablam Güliz, ben ve kardeşim Serhan’ın ruhunda var” diyen Kaner, bugüne çok dikkatli bakılması gerektiğini, çünkü geleceğin bugünden sonra etkileneceğini belirtti.

Bisiklet ile bir tarihimiz var

Kaan Kaner, bu yıl 75. yıldönümü olan Kaner Şirketler Grubu için her şeyin 1942 yılında amcası Adem Kaner ve babası Vedat Kaner’in, köylerde, ipliğin dokunmasıyla oluşan kumaşları pazarlarda ve bisikletin üzerinde satmasıyla başlayan bir tarihlerinin olduğunu ve bundan çok gurur duyduklarını ifade etti.

İki kardeşin ortaklığının, kurulan şirketle geliştiğini, daha sonra ikinci kuşağın yönetiminde “Kaner Şirketler Grubu” olarak bugünlere geldiğini anlatan Kaner, ipliğin karne ile dağıtıldığı yokluk yıllarında, zorlukla elde edebildikleri iplikleri, köylerde çarşaf dokutmaları ile başlayan ilk ticari faaliyetlerin, kadın kumaşı, döşemelik, perde ve halı ticareti ile devam ettiğini kaydetti.

Büyük zorluklarla bugünlere gelindiğini ifade eden Kaner, “Adem ve Vedat kardeşler ileriyi gören kişilerdi. Çok çalıştılar ve bugünlere gelmemizin temelini oluşturdular. Biz ikinci kuşağız. Amcam 1970’lerin sonlarında, babam ise 1980’lerin başlarında rahmetlik olduktan sonra, annem ve ablamın başa geçmesi ile birlikte gelen bir iş hayatımız var” dedi.

İş hayatında ülkedeki ilk büyük özelleştirme arasında yer alan ve ciddi sermaye ile ortak girdikleri 2013 yılı başında Ercan Havalimanı’na ciddi bir yatırımları olduğuna dikkat çeken Kaner, ülkedeki yatırım ikliminin istikrarlı bir yapıda olmadığını ancak Ercan’ın hayatlarında ciddi bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekti.

Ercan’da 2037’ye kadar T&T şirketi ile bir ortaklıkları olduğunu ve bunun yoğun bir çaba gerektirdiğini ifade eden Kaner, ülkemizde TL kullanılmasından dolayı büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyledi ancak “Her şeye rağmen yüksek enflasyonlara ve kurlara alıştık” şeklinde konuştu.

Şirketlerin yollarına devam etmesi gerektiğinden yola çıkarak Kıbrıs gibi küçük ölçekli bir ülkede farklı farklı alanlarda yatırımlar yaptıklarını anlatan Kaner, “Türkiye ve Kıbrıs’ta yatırımlarımız var ancak her iki ülkenin de ekonomilerinin kötü olması nedeniyle belli bir dönem kendimize dikkat etmemiz gerekecek” ifadesini kullandı.

Dünyaca ünlü markaları KKTC’ye getirdik

Kaner Şirketler Grubu’nun 700’e yakın çalışanı olduğunu ve onlarla gurur duyduklarını ifade eden Kaner, büyüyen şirketleri ile Domino’s Pizza, Gloria Jean’s Coffees, Efes ve Coca Cola gibi markaları KKTC’de temsil ettiklerini belirterek, Ercan’daki Duty Free işlerine de girdiklerin söyledi.

40’a yakın markanın dağıtımını yaptıklarını ve adanın en kapsamlı dağıtım şirketi olduklarını anlatan Kaner, “Şu anda üç dalda yapılaşmamız olmasına rağmen farklı sektörlere giriş için gerekli çalışmaları yapmaktayız” dedi.

Ülkemize sahip çıkalım

Kendisi gibi diğer insanların da ülkesini çok sevdiklerinden emin olduğunu anlatan Kaner, “Ben ülkeme sahip çıkmazsam ekonomik sıkıntıyı burada görürüm. İlle de barış olacak diye ekonomi ve güvenlik, hatta savaş durumuna sokabilecek bir takım olumsuz şartlar oluşacaksa, ben buna ciddi şüpheler ile bakarım” diye konuştu.

Türkiye’nin ülkemizin arkasında olmaması durumunda hem can, hem de ekonomik yönden bitmiş vaziyette olacağımızı kaydeden Kaner, “İş insanı, önünü görmediği zaman yatırım yapamaz, kaosun olduğu yerde bir yatırımı kimse beklemesin” ifadesini kullandı.

Ülkemizde standartların belli bir seviyeye çekilmesinin muhakkak gerekli olduğuna dikkat çeken Kaner, şunları kaydetti:

“Bunu kendimiz için yapmamız gerekir. Ancak, maalesef bu yönde de yeteri kadar adım atılmıyor.

Düşünen, ne istediğini bilen, fikir üreten ve fikrini düzgün savunabilen bir toplum olmaktan çıktık. Bunun tekrardan yaratılması gerekiyor”.

Kaan Kaner ayrıca “Türk Lirası’nın dövize karşı son dönemlerde kaydettiği ciddi kayıp, hem KKTC ekonomisini, şirketleri ve kişileri olumsuz etkilemiştir. Biz Kaner Şirketler Grubu olarak elimizden gelen önlemleri almak için çalışmaktayız. Halkımızın da bu noktada olabildiğince dikkat etmesi gerekir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 09:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104