Bitcoin ‘en büyük üçüncü’ para birimi

banner37

Kripto para piyasasında hafta ‘dalgalı’ bir seyirle kapanırken; lider kripto para birimi BTC de ilk işlem gününde 58 bin doları aştığı haftayı 53 binlerde kapattı

Bitcoin ‘en büyük üçüncü’ para birimi
banner90
banner8

Kripto para piyasaları, geride bıraktığımız haftanın genelinde dalgalı bir seyir izledi.

Buna göre, geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününün akşam saatlerinde 57 bin 200 dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin (BTC), ertesi günün açılış periyodunda 58 bin 500 dolara yaklaşırken; kapanış dakikalarında bir kez daha 57 bin 300 dolara döndü.

Kripto para birimlerinin toplam piyasa hacmi ise geçen hafta 1.8 trilyon doları aşmasına rağmen zamanla 1.75 trilyon dolara geriledi; hafta kapanışında ise 1.78 trilyon dolar civarında kayda geçti.

Ayrıca, geçtiğimiz hafta bin 806 dolara dek yükselen Ethereum (ETH), hemen sonrasında bin 754 dolara geriledi. ETH, hafta kapanışında ise bin 780 dolar civarında işlem gördü.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, TCMB Başkanı Naci Ağbal’ı görevden almasının ardından geçen hafta piyasalarda başlayan hareketlilik, Türk lirasının dolar karşısında yüzde 15’i aşan değer kaybıyla sonuçlanmıştı.

Borsadaki kayıplar da yüzde 10’a yaklaşırken, bu yüksek oynaklığı takiben Türk yatırımcıların BTC’ye daha yüksek ilgi göstermeye başladığı bildirildi.

Bir anahtar kelimenin arama motoru üzerinden ne düzeyde arandığını ortaya koyan Google Trends tarafından sağlanan verilere göre, ‘Bitcoin’ aramaları, 22 Mart’ta 5.6 kat artarak son 1 haftanın en yüksek noktasına ulaştı.

Türkiye’deki yatırımcıların kripto para piyasalarına dünya ortalamasının çok üzerinde ilgi gösterdiği biliniyor. 2017 ve 2020 yılındaki sert yükselişlerde de Bitcoin aramaları önemli düzeyde yükseliş göstermişti.

Microsoft da kripto paralara yakınlaşıyor

‘Benimsenme’ kavramı, kripto para piyasasının doğumundan beri en çok önem atfedilen konuların başında geliyor. 2020 yılında kurumsal yatırımcıların peş peşe duyurularla dahil olduğu piyasada boğa piyasası halen sürüyor. Tesla’nın ocak döneminde 1.5 milyar dolarlık BTC satın aldığını duyurmasının ardından kamuoyunun heyecanı zirve yapmış, aynı hamlenin dev şirketlerden gelmeye devam edeceğine dair güçlü bir inanç oluşmuştu.

Söz konusu dev şirketlerden biri de kuşkusuz Microsoft. 2014 yılında Microsoft hesabına BTC yatırma özelliğini aktif eden şirket, sonrasında bu kararından vazgeçse de MS Store’da ocak periyodunda yeniden aktif etmişti. Şirketin son olarak Xbox oyun konsolu kullanıcılarına bir anket başlattığı öne sürüldü.

Ankette “Xbox’ta ödeme yöntemi olarak hangisini görmek istersiniz?” sorusu yöneltilen kullanıcılar, “Bitcoin” seçeneğini işaretleyebiliyor.

Microsoft’un Tesla gibi bir hamle yapmayı düşünmediği alenen biliniyor lakin bu fikrin orta veya uzun vadede değişmemesi için ortada bir sebep görünmüyor.

Öte yandan, Deutsche Bank tarafından yayımlanan rapora göre BTC, dünyanın en büyük üçüncü para birimi haline geldi. Raporda “1 trilyon doları aşan piyasa değeriyle BTC, yok saymak için fazla önemli” ifadesini kullanan banka, kripto para birimlerinin kalıcılığına dair hükûmetlerin ve merkez bankalarının hemfikir olduğunu ve bu yıl sektörü düzenlemeye başlayacaklarını belirtti.

Dolaşımdaki toplam miktara dikkat çeken Deutsche Bank raporu, BTC’nin şu anda Amerikan doları ve euroyu takiben üçüncü sırada olduğunu ortaya koydu. BTC’nin Japon yeni, Hindistan rupisi, İngiliz sterlini, Brezilya reali ve Türk lirası gibi para birimlerini aştığı da belirtildi.

Raporda şu ifadeler yer aldı: "Bu, esas olarak son zamanlarda Bitcoin'in değerindeki büyük artıştan kaynaklanıyor. Bitcoin, 2019'un başlarında dolaşımdaki ABD dolarının yalnızca yüzde 3'ünü temsil ediyordu, ancak Şubat 2021'de dolaşımdaki ABD dolarının yüzde 40'ını aştı.

Merkez bankaları ve hükûmetler, kripto para birimlerinin kalıcılığını kabul ediyor. Bu nedenle bu yılın sonunda veya gelecek yılın başında kripto varlıklarını düzenlemeye başlamaları bekleniyor. Uzun vadede, merkez bankalarının tekellerinden vazgeçmeleri pek olası değil. Hükûmetler ve merkez bankaları var olduğu ve parayı düzenleme yetkisine sahip olduğu sürece, BTC’nin geleneksel para birimlerinin yerini alması zorlaşacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75