Bitcoin ‘yeniden’ popüler hale geliyor

banner37

Kripto para birimi Bitcoin, izlediği yatay seyirle ‘dinlenme’ dönemine girse de sanal paranın fiyatındaki artış sürüyor

banner87
Bitcoin ‘yeniden’ popüler hale geliyor
banner90
banner8

Tarihinin en ciddi bir artışını son dönemlerde yaşayan dijital para Bitcoin, mayıs periyodunun son günleri ile haziran döneminin başından bugüne kadar geçen süre içerisinde ise yatay bir seyir izlemeye devam ediyor. Konuyla ilgili yapılan yorumlarda,Bitcoin’in şu an için adeta bir ‘dinlenme’ evresinde olduğu ifade edilirken; fiyatta yaşanan artış dalider kripto para birimini yeniden popüler hale getirdi.

Geçtiğimiz nisan döneminden bu yana neredeyse 2 kata varan bir artış yaşayan Bitcoin ile ilgili Google’da yapılan aramalar da artıyor. Google aramaları aslında ortalama yatırımcının Bitcoin’e duyduğu ilginin önemli bir indikatörü olarak ifade edilirken, bu alanda yaşanan artış da hemen herkesi memnun etti. Bitcoin kelimesinin Google’daki aranma hacmini ülkelere göre böldüğümüzde ise ortaya ilginç bir sonuç çıkıyor.

Buna göre Güney Afrika, Gana, Singapur, Nijerya ve Hollanda’da Bitcoin aramaları diğer ülkelere göre çok daha fazla yer edinmiş durumda. Özellikle Hollanda’nın son dönemde kripto para alanında ciddi bir atılım yaptığını ifade eden otoriteler, Avrupa’nın bu güzel ülkesinin aktif Bitcoinnodeları noktasında da lider durumda olduğunu ifade ediyor. Bitcoin, aynı zamanda son dört beş yıl içerisinde en fazla kar getiren yatırım aracı olarak da biliniyor.

Keiser: Facebook’un kripto parası XRP’yi bitirecek

Öte yandan,Facebook’un çıkaracağı yeni kripto para da sektörün gündemini belirlemeye devam ediyor. Lider sosyal medya şirketinin bu alanda yaptığı çalışmalara hız vermesinin ardından konuyla ilgili yapılan yorumların dozajı da artıyor. Facebook’un çıkaracağı ve adının GlobalCoin olacağı belirtilen proje ile ilgili son konuşan isim ise ünlü ‘Bitcoin boğası’MaxKeiser oldu.

Keiser, Facebook’un çıkaracağı bu kripto paranın başta XRP olmak üzere birçok alt koine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracağını ve bu projelerin var olmak için bir sebebinin kalmayacağını iddia etti. Keiser, şöyle konuştu:

“Facebook, global bir stabil kripto para çıkarıyor. Bu tarz bir proje, yüzlerce alt koini adeta taca çıkartacaktır. Bunların arasında XRP de olacak. Bu projenin, bazı alt koinlerin hakimiyetine parsiyel olarak son vermesini bekliyorum. Aynı zamanda Facebook’un çıkaracağı bu kripto paranın Bitcoin fiyatına da çok olumlu bir etki yapması muhtemel.”

Facebook’un kişiden kişiye ödeme metodu olarak piyasaya sürmeyi planladığı Globalcoin, mikro gönderimler yapmak için de kullanılacak. Bu da hızlı ve ucuz para gönderimi vadeden ve bunu işin temeline yerleştiren XRP ve Litecoin gibi birçok projeyi baskı altına alacak.Keiser, Bitcoin’in itibari paradan ziyade altın ile mücadele ettiğini söylerken, bu sebeple de bu projenin Bitcoin’e olumlu yansıyacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75