banner6

Bitcoin’in 40 bin dolarla flörtü sürdü

banner37

Kripto para piyasaları, geçtiğimiz işlem haftasını olumlu bir havada geçirdi, yükselen BTC fiyatı altcoinleri de destekledi; Tether yöneticilerinin ise dava tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı haber verildi

Bitcoin’in 40 bin dolarla flörtü sürdü
banner99

Ali ÇATAL
“TCMB’NİN ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”… TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçtiğimiz işlem haftasında yaptığı bir açıklamada, dijital paralarla ilgili çalışmaların yoğunlukla devam ettiğini ifade etti ve “Eylül ayı gibi pilot uygulamaya başlayacağız” dedi. Geçen sene kripto para alanına kurumsal ilgiyi ateşleyen en önemli şirketler arasında yer alan Microstrategy’nin BTC sevdası da sürdü. 2021’nin ikinci çeyreğine dair finansal sonuçlarını yayımlayan şirket, BTC yatırımlarından 689.9 milyon dolar zarar ettiklerini duyurdu.

“TOPLAM İŞLEM HACMİ 1.54 TRİLYON DOLAR”… Kripto para piyasasında, geride bıraktığımız işlem haftasının genelinde görünüm olumluydu. E-ticaret devi Amazon’un kripto para endüstrisine gireceği yönündeki söylentilerin gündemi ısıtmasıyla tetiklendiği düşünülen yükseliş, toplam piyasa hacmini de ciddi anlamda yükseltti. Piyasanın toplam hacmi, son işlem gününde yüzde 0,92 gerilemeyle 1.54 trilyon dolara inerken, BTC de yüzde 2,2 düşüş yaşayarak 39 bin dolara geriledi ve 40 bin dolar denemelerine devam etti.

Kripto para piyasası, geride bıraktığımız işlem haftasında hafif düşüşte işlem gördü. Piyasanın toplam hacmi yüzde 0,92 gerilemeyle 1.54 trilyon dolara inerken, Bitcoin (BTC) de yüzde 2,2 düşüş yaşayarak 39 bin dolara geriledi ve 40 bin dolarla flörtüne devam etti. Ethereum (ETH) ise yüzde 1'e yakın artarak 2 bin 340 doları gördü. Ripple (XRP) da yüzde 2,1'lik yükselişle 72 sentin hemen üzerinde işlem gördü.

Buna göre, geçtiğimiz işlem haftası dahilinde ilk 10'da yüzde 3,47 değer kaybeden Polkadot (DOT) 14,64 dolardan işlem görürken, Dogecoin (DOGE) de yüzde 2'yi aşan kaybıyla 20 sentte tutunmaya çalıştı.

Hatırlanacağı üzere, geçen sene kripto para alanına kurumsal ilgiyi ateşleyen en önemli şirketler arasında yer alan Microstrategy, BTC sevdasını sürdürüyor. 2021’nin ikinci çeyreğine dair finansal sonuçlarını yayımlayan şirket, BTC yatırımlarından 689.9 milyon dolar zarar ettiklerini duyurdu.

Keza, 30 Haziran’a dek 19 bin 159 dolar ortalama fiyattan 2.051 milyar dolarlık BTC varlığını elinde tutan Microstrategy, yılın ikinci çeyreğinde bundan biraz daha pahalıya alımlar yapmayı sürdürdü. Şirketin CEO’su J. Saylor, ikinci çeyrekte zarar etmelerine rağmen BTC almaya devam edeceklerini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu da geçtiğimiz işlem haftasında yaptığı bir açıklamada, dijital paralarla ilgili çalışmaların yoğunlukla devam ettiğini ifade etti ve “Eylül ayı gibi pilot uygulamaya başlayacağız” dedi.

Bitcoin’deki yükseliş yüzde 12’yi aştı

Kripto para piyasasında, geride bıraktığımız işlem haftasının genelinde görünüm çok olumluydu.

E-ticaret devi Amazon’un kripto para endüstrisine gireceği yönündeki söylentilerin gündemi ısıtmasıyla tetiklendiği düşünülen yükseliş, toplam piyasa hacmini de yüzde 12 artışla 1.52 trilyon dolara getirmişti.

BTC, bir dönem yüzde 12 artışla 38 bin 283 dolardan işlem görürken, Ethereum (ETH) da yüzde 9,5 bandında bir yükselişle 2 bin 330 dolara tırmandı.

Binance Coin (BNB) yüzde 7 artarak 317 doları geçti, Cardano (ADA) ve XRP de yüzde 10 yükselişle piyasadaki pozitif ivmeye destek verdi. DOGE yüzde 12'yi aşan yükselişiyle dikkat çekerken, DOT da yüzde 11 yükselişle 14,68 dolara çıktı.

Piyasa hacmine göre, dünyanın en büyük sabit kripto para birimi olan Tether’in (USDT) yöneticileri, bir dava ile karşı karşıya gelebilir. İddiaya göre savcılar, şirketin bankacılık ortaklarıyla eski faaliyetlerini araştırıyor ve ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), USDT yöneticilerine karşı bir yasal süreç başlatmak üzere.

Konuyla ilgili kaynaklardan aktarılan bilgilere göre, söz konusu iddia, anonim üç kaynaktan geldi. İddiaya göre Adalet Bakanlığı, bankaların USDT işlemleri ile ilgili bilgisi olup olmadığına yönelik bir araştırma başlattı.

Tether’in 68 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip stabilcoin’i USDT, bilindiği üzere, uzun süredir ABD’li düzenleyicilerin ilgi odağındaydı.

Soruşturma sürecinde şirket yöneticilerinin bankaları yanlış yönlendirip yönlendirmediği araştırılacak. Bakanlık, Tether’in kripto para işlemlerini gizleme ihtimali üzerinde de duruyor. Soruşturma esnasında ABD bankalarının Tether’e hiç ilgi göstermediği tarihlere kadar geriye dönük bir inceleme yapılacağı aktarılıyor.

ABD Adalet Bakanlığı’nın Tether yöneticilerine bankaların yanıltılması iddiasıyla soruşturma açmayı değerlendirdiği belirtiliyor.

ABD doları ile BTC arasında bir ‘çapa’ olarak bilinen ve dünyanın pazar payı en büyük 3. kripto parası konumunda bulunan Tether yöneticilerinin, bankaları kripto işleri konusunda yanıltıp yanıltmadığı soruşturuluyor. Tether yöneticilerine ilişkin muhtemel adımın suç soruşturması olacağı ve Tether'in soruşturma ile iş birliği yapma niyetinde olduğu kaydedildi.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Haziran 2021 döneminde Tether'in mali istikrar oluşturabileceği endişesini dile getirmişti.

Amazon da sektöre göz kırptı

Dünyanın en büyük e-ticaret firmaları arasında yer alan Amazon, kripto para piyasasına girmeyi planlıyor olabilir zira geçtiğimiz günlerde bir dijital para ve Blockchain ürün lideri aradığını duyuran şirket, geçen hafta da kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak kabul edebileceklerine dair ipuçları paylaştı.

Şirket, iş ilanında, ”Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden Amazon, dünya çapında sayısız ödeme yöntemi ve yeteneği aracılığıyla milyarlarca güvenli çevrim içi işlemi gerçekleştiriyor” dedi.

İlanda ayrıca “Ödeme Kabul ve Deneyim ekibi, Amazon'un Dijital Para Birimi ve Blockchain stratejisini ve ürün yol haritasını geliştirmek için deneyimli bir ürün lideri arıyor” ifadesi yer aldı.

Amazon’un kripto para alanına kararlı bir giriş yapmak istediği, bahsi geçen iş ilanının ise yalnızca bir ilk adım olduğu ifade ediliyor. Haberin isimsiz kaynağı, “Bu, yalnızca kripto paraların ödeme yöntemi olarak kabul etmesi ile ilgili değil; Amazon'un dair gelecekteki mekanizmasının eksiksiz, iyi tartışılmış, ayrılmaz bir parçası" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Kimliğinin gizli kalmasını talep eden bir Amazon sözcüsü de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kripto para alanında meydana gelen yeniliklerden ilham alıyoruz ve bu yeniliklerin Amazon'da nasıl görüneceğini araştırıyoruz. Geleceğin modern, hızlı ve ucuz ödemeleri mümkün kılan yeni teknolojiler üzerine kurulacağına inanıyor ve bu geleceği mümkün olan en kısa sürede Amazon müşterilerine sunmayı ümit ediyoruz.”

Bu gelişmelerin ardından BTC fiyatı 40 bin dolara yaklaştı ve neredeyse tüm altcoinleri de peşinden götürdü.

Binance ‘düzenleyici baskılarla’ boğuştu

Kripto para piyasası üzerinde artan düzenleyici baskılar, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ı da zorluyor. Borsa, son olarak Avustralya doları, euro ve İngiliz sterlini çiftleri için marj ticareti bölümünde destek sağlamayı bırakacağını duyurdu.

banner134

Resmi blogda dün yayımlanan gönderiye göre Binance, euro (EUR), Avustralya doları (AUD) ve İngiliz sterlini (GBP) için tüm marj ticareti çiftlerini listeden çıkaracak. Bahsi geçen marjin çiftlerini 10 Ağustos'ta askıya alacağını duyuran popüler borsa, 12 Ağustos'ta da resmî olarak delist işlemi uygulayacak.

Şirket ayrıca, yatırımcıları marj ticaretiyle ilişkili riskler konusunda da uyardı. Duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“Önemli riskler barındıran marj ticareti, hem büyük kâr hem de zarar olasılığı taşır. Geçmiş kazançlar, gelecekteki getirilerin göstergesi değildir. Aşırı fiyat hareketi durumunda tüm teminat bakiyeleriniz nakde çevrilebilir.”

Binance son dönemde pek çok ülkeden uyarı bildirimleri aldı. ABD, İngiltere, Japonya ve İtalya’daki düzenleyiciler tarafından uyarılan şirket, Tayland SEC tarafından açılan bir dava ile karşı karşıya kaldı.

Binance'a, borsanın hizmet sunduğu hemen hemen her ülkede faaliyet gösteren finansal düzenleyiciler tarafından çeşitli uyarı bildirimleri yapıldı. Şirket ABD, İngiltere, İtalya ve Japonya'daki düzenleyiciler tarafından uyarıldı ve hatta Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edildi.

Binance Futures’a ise kaldıraç sınırı geldi. Temmuz 2019’da piyasaya sürülen Binance Vadeli İşlemler platformuna geçen hafta önemli bir sınır geldi. Başlangıçta yatırımcıların maksimum 20 kat kaldıraç pozisyonu açmasına izin veren firma, daha sonra BTC üzerindeki USDT sözleşmelerinde maksimum kaldıraç oranını 125 kata kadar çıkarmıştı.

Borsanın CEO’su CZ tarafından geçtiğimiz hafta aktarılan bilgiye göre yeni kullanıcılar, bundan böyle 20 kattan daha fazla kaldıraç kullanamayacak. Böylelikle yatırımcıların büyük zararlardan korunması hedefleniyor. Borsaya kayıt olduktan 1 ay geçmesinin ardından kaldıraç miktarının yükseltileceği de belirtildi.

Lee: Bitcoin 1 milyon dolara ulaşabilir

Kripto para endüstrisinin doğduğu dönemden bu yana çılgın fiyat tahminleri, piyasanın en doğal parçalarından biri haline geldi. BTC için ilk dönemde bin, on bin veya yirmi bin dolarlık tahminler çılgın olarak kabul edilirken, bu fiyatlar çoktan aşıldı. Şimdilerde ise sektörün ünlü simalarından yüz bin, hatta bir milyon dolarlık tahminler görülüyor.

Kripto para piyasa değerlendirmeleri ile tanınan ve BTC konulu bir kitap yazan Bobby Lee, BTC’nin 2021 yılını 250 bin dolar seviyesinde bitirebileceğini ve 2025’te 1 milyon dolara ulaşabileceğini iddia etti.

Çin'deki sıkı düzenlemelerle ilgili de görüşlerini paylaşan Lee, şunları söyledi:

"Çin'de Bitcoin alımı ya da satımı yapmak şu anda yasak değil ancak işlemi yapacak şirketlere gelen yasaklar nedeniyle bunu platformlar üzerinden yapamıyorsunuz. Bitcoin fiyatı 500 bin-1 milyon dolar seviyelerine çıktığında kişilerin Bitcoin işlemleri de yasaklanabilir."

‘Borsa dışı balinaların’ ETH miktarı beş yılın zirvesinde

BTC’ye paralele hareketlenen ETH cephesinde ise geçtiğimiz işlem haftasının ortasında sular kaynıyordu.

Buna göre, yüzde 10 yükselerek 2 bin 400 dolara dayanan ETH’nin piyasa hacmi 277 milyar doları aşarken, piyasa baskınlığı da yüzde 18’e yaklaştı.

Blockchain veri sağlayıcısı Santiment tarafından aktarılan bilgiye göre, borsalar haricindeki en büyük 10 ETH balinasının tuttuğu ETH miktarı, son beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Borsalardaki en büyük 10 ETH balinasının tuttuğu miktar ise 4.66 milyon dolarla son altı yılın en düşük noktasına geriledi.

Bunun yanı sıra ETH 2.0’daki onaylayıcı sayısı da 200 bini geçti ve ETH 2.0 yatırım sözleşmesinde tutulan miktar 6.4 milyon ETH’ye ulaştı. Bahsi geçen tutar, haberin yazıldığı esnada 13.5 milyar dolara tekabül ediyordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88