Biz hiçbir şeye zam yapamayız hükümetler her şeye yapabilir

banner37

Küçük Kaymaklı Pide Fırını İşletmecisi Hüseyin Akyol, gider kalemlerindeki önlenemeyen artıştan ve işçi bulamamaktan dertli:

banner87
Biz hiçbir şeye zam yapamayız hükümetler her şeye yapabilir
banner90
banner99

“KÂR MARJI DÜŞÜYOR”… Küçük Kaymaklı Pide Fırını’nın sahibi ve işletmecisi Hüseyin Akyol, dövizdeki yükselişin ham maddeden kiraya, elektrikten suya ‘bütün girdi maliyetlerini’ arttırdığını ve bu durumun da gider kalemlerini ciddi anlamda yükselttiğini kaydederken; “Biz hiçbir şeye zam yapamayız ama hükümetler her şeye yapabilir. Maliyetlerdeki artışı fiyatlara yansıtmamız durumundaysa kâr marjımız düşer. Buna bir çözüm bulunmalı” şeklinde konuştu.

“NİTELİKSİZİNE DE RAZIYIZ”… Hüseyin Akyol, kalifiye eleman sıkıntısının da bellerini büktüğünü kaydederken; “Türkiye’de insanlar, buraya işçi olarak gelebilmek için ‘zamanında’ sıraya girerdi ama artık Türkiye’den kimse buraya gelmek istemiyor çünkü yaşam standartları Türkiye’yle eşitlendi. Üçüncü ülke uyruklular da istediğimiz özelliklere çoğu kez sahip değil. ‘Niteliksizine’ de razıyız ama Türkiye kökenli işçi için burası artık bitti” ifadelerini kullandı.

Ali ÇATAL

Küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) yönelik dosyamıza konuk olan Küçük Kaymaklı Pide Fırını İşletmecisi Hüseyin Akyol, halk arasında ‘döviz krizi’ diye bilinen ve Türk lirasının, yabancı para birimleri karşısındaki değer yitimini ifade eden durumun ham maddeden kiraya, elektrikten suya ‘bütün girdi maliyetlerini’ arttırdığını kaydetti.

“Biz hiçbir şeye zam yapamayız ama hükümetler her şeye yapabilir. Maliyetlerdeki artışı fiyatlara yansıtmamız durumundaysa kâr marjımız düşer” şeklinde konuşan Akyol, düşen ücretlerin karşısında artan hayat pahalılığın, sektör fark etmeksizin bütün küçük esnafın elini zayıflattığını söyledi.

70 yaşındaki annesi için dahi oturma izni talep edildiğini söyleyen Akyol, iş yeri açıp istihdam sağlayanlara, bu tarz konularda kolaylık getirilmesi gerektiğini de savundu.

“Çalıştıracak işçi yok”

Akyol, kalifiye eleman sıkıntısının da bellerini büktüğünü kaydederken; “Türkiye’de insanlar, buraya işçi olarak gelebilmek için ‘zamanında’ sıraya girerdi ama artık Türkiye’den kimse buraya gelmek istemiyor çünkü yaşam standartları Türkiye’yle eşitlendi. Üçüncü ülke uyruklular da istediğimiz özelliklere çoğu kez sahip değil” ifadelerini kullandı ve düşen hayat standartlarının, iş kollarını da çıkmaza soktuğunu belirtti.

Sadece kira için çalışanların maaşlarının neredeyse yarısını vermek zorunda kaldıklarına da vurgu yapan Akyol, “Elektrik, su, mutfak masrafı… derken, aylık zaten buhar oluyor ve hiç kimse, bir ay bedavadan çalışmak istemiyor. ‘Niteliksizine’ de razıyız ama Türkiye kökenli işçi için burası artık bitti” şeklinde konuştu; yetkin iş gücü sorununu doğuranın da ekonomik gerileme olduğu gerçeğine dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108