Bölgenin lezzetleri tanıtıldı

banner37

Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği’nin organize ettiği, “4. Geleneksel Bağlıköy Eko Gün” etkinliği dün gerçekleştirildi.

banner87
Bölgenin lezzetleri tanıtıldı
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

TC Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi, Lefke Belediyesi, Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ve Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği işbirliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Bağlıköy Eko Gün” etkinliği dün gerçekleştirildi.

Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen etkinlik dün saat 10.00’da köy meydanında açılış konuşmalarıyla başladı.

Etkinlikte bölge halkı tarafından hazırlanan geleneksel tatlar sunuldu, doğa yürüyüşü, sanat etkinliği ve katılımcıların gün boyunca keyifli saatler geçireceği eğlence programları gerçekleştirildi. Yağan yağmura rağmen etkinliği iptal etmeyen dernek yöneticileri, herkes tarafından tebrik edildi.

Akıncı’ya zeytin dalı takıldı

Bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen etkinliğe Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı, Lefke Kaymakamı Halil Çorba, CTP Milletvekili Hüseyin Erçal ve Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da katıldı.

Köy meydanında gerçekleştirilen açılış töreninde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın yakasına zeytin dalı takılırken, konuklara golifa ikram edildi.

Yağmurun altında gerçekleştirilen açılış töreninde flüt dinletileri de yer aldı.

Etkinlikte, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Perihan Aziz, Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği  Başkan Yardımcısı Tamer Kerimoğlu, Lefke Kaymakamı Halil Çorba ve Bağlıköy Muhtarı Çoşkun Ersev birer konuşma yaptı.

Akıncı: Kıbrıs’ta en son şikayet edilecek şey yağmurdur

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, açılış töreninde yaptığı konuşmada, organizasyonda sıkıntı yaşansa da  Kıbrıs'ta en son şikayet edilecek şeyin yağmur olduğunu dile getirerek, bereketli bir günde etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gönülden bağlı kişiler sayesinde Bağlıköy'ün başka bir çehreye büründüğünü ve daha bir anlam kazandığını belirterek, bu kişilerin başında da dernek başkanı Perihan Aziz'in geldiğini kaydetti.

Akıncı, bağlılık sayesinde Bağlıköy'ün bir o kadar daha güzelleşeceğini ve ileriye gideceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Bağlıköy'deki eko köy etkinlikleriyle iç turizmin canlanacağını, kültürel anlamda yer edineceğini ifade ederek, bu tür etkinliklerin en büyük özelliğinin, kültürel değerlerin bilinir hale gelmesi, topraklara kök salmanın ve ilelebet var olunacağının nişanesinin pekişmesi olduğunu vurguladı.

Akıncı, ülkede başka yerlerde de eko gün etkinliklerinin düzenlenmesinin sevindirici olduğunu ve bunların ileriye götürülmesi gerektiğini ifade etti.

Çorba: Gençlere yer verilmeli

Lefke Kaymakamı Halil Çorba da, önemli bir gün yaşandığını belirterek, organizasyon komitesini kutladı. Çorba, organizasyon komitesinde gençlere de ağırlıklı olarak yer verilerek teşvik edilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Kaya: Güzel gelişmeler oluyor

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, 30 yıldır terk edilmiş bir köy olan Bağlıköy'de gönüllülerin çalışmalarıyla  güzel gelişmelerin olduğunu, yapısal değişiklikler gerçekleştirildiğini söyledi.

banner134
Yerel yöneticiler olarak bu tür etkinliklerin desteklenmesi gerektiğini belirten Kaya, çünkü bölge halkının bu etkinlikler sayesinde kendi ürettiklerini tanıtma ve satma imkânı bulduklarını vurguladı.

Kaya, Lefke'nin cittaslow (sakin şehir) üyesi olduğuna vurgu yaparak, bu üyelik için hazırlanan dosyada Bağlıköy'ün önemli katkı sağladığını belirti.

Ersev: Daha iyi yerlere getirme çabasındayız

Bağlıköy Muhtarı Coşkun Ersev de, Bağlıköy'ü daha iyi yerlere getirme çabasında olduklarını ifade ederek, eko güne katkı koyanlara ve katılımcılara teşekkür etti.

Aziz: Kat edecek daha çok yolumuz var

Bağlıköy Eko Tuizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Perihan Aziz, 4 yıl önce terk edilmiş küçük bir köy olan  Bağlıköy'ün eko köy olması ve turizme kazandırılması amacıyla yola çıktıklarını belirterek, yaptıklarının az olmamakla birlikte daha kat edecek çok yolları olduğunun altını çizdi.

Aziz, özellikle bölgede bulunan belediye ve LAÜ gibi paydaşlarıyla gerek eğitim gerekse sosyal ve ekonomik kalkınmanın ileriye görüleceğini belirtti.

Kerimoğlu: Canla, başla çalışıyoruz

Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği  Başkan Yardımcısı Tamer Kerimoğlu da, Bağlıköy'ün eko turizmde hak ettiği yere gelmesi için canla başla çalıştıklarını belirterek, amaçlarının marka yaratarak Bağlıköy'ün kendine özgü flora ve faunasını tanıtmak ve yerel lezzetlerini yaşatmak olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından standları eşi ile gezen Cumhurbaşkanı Akıncı, bol bol alışveriş yaptı ve vatandaşlarla sohbet etti. Sohbet sırasında ayrelli (kuşkonmaz) alan bir vatandaşa Akıncı, ayrellinin nasıl pişirileceğiyle ilgili tarif verdi.

Ardından, keman sanatçısı Ayşe Karaoğlan ile viyola sanatçısı Ewa Bartman’ın sunduğu keman viyola dinletisi, kaval müziği ve Lefke Belediyesi Çocuk Müzik Grubu ile Folklor Ekibi gösterisi yer aldı.

Gün boyunca Leman Cankat önderliğinde “Özümüz Toprak” konulu seramik çalışması gerçekleştirildi.

Tüm konukların bizzat katılarak yarattığı ürünler, gereken işlemden geçtikten sonra, Bağlıköy’de oluşturulan “Sevgi Duvarı”nda kalıcı olarak sergilenmeye alındı.

“Müzik Yolcuları” grubunun da gün içinde konser programı oldu.

Ayrıca Lefke Belediyesi, SEÇDER-GASAD Folklor ekipleri gösterileri ve sokak müziği dinletileri yer aldı.

Fotoğraf altları:

1- Yakasına zeytin dalı takılan Cumhurbaşkanı Akıncı, stantlardan Ayrelli alan bir vatandaşa, nasıl pişirileceğine dair tarif verdi.

2- Kurulan stantlarda Bağlıköylüler kendi ürettikleri el ürünleri ve hazırladıkları yiyecekleri satarak aile bütçelerine de katkıda bulundu.

3- Dün gün boyunca Bağlıköy’de müzik dinletileri ve halk danslarından örnekler sunuldu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2017, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75