banner6

Borçlar 4 yılda, yüzde 60 arttı

banner37

Bankalardan sterlin borçlanarak ev alan bir kişinin ödediği taksit miktarı 4 yıl içerisinde yüzde 60’a yakın artış gösterdi. Yani 2013 yılında 350 sterlin karşılığı, bin 147 TL ödeyen bir kişi, 2017 yılında, bin 831 TL ödedi.

Borçlar 4 yılda, yüzde 60 arttı
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Türk Lirası’nın (TL), sterlin, Euro ve dolar karşısında hızla değer kaybetmesi, iç piyasadaki konut satılarına da ciddi anlamda darbe vurdu.

Hiç evi olmayan vatandaşlar bile, ev fiyatlarının genellikle sterlin olması nedeniyle başını sokacakları bir ev almayı planlarken ince eleyip sık dokuyor.

TL, sterlin karşısında bu denli değer kaybına uğramadan ev alıp, sterlin olarak borçlanan vatandaşlar ise taksitleri ödemekte büyük sıkıntılar yaşıyor. Hatta bazı vatandaşlar evlerini satışa bile çıkardı.

Ciddi oranda arttı

2013 yılında herhangi bir bankadan sterlin borçlanarak konut alan bir kişinin ödediği aylık taksit dört yıl içinde yüzde 60 arttı.

Yani 2013 yılının Kasım ayında 350 sterlin taksit ödeyen biri bunun TL karşılığı olarak bin 147 lira öderken, 2017 yılının Kasım ayında ise bin 831 TL ödedi.

Bankalardan alınan konut kredilerinin genellikle 10 yıl vadeli olması, bu kredi imkanından yararlanarak ev alan vatandaşları endişelendiriyor.

Gürcafer: İç piyasadaki satışlar düştü

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybının iç piyasadaki konut satışlarını olumsuz yönde etkilediğini açıkladı.

TL olarak maaş alan vatandaşların ev borçlarının taksitlerini ödeyemez duruma geldiğini kaydeden Gürcafer, ne yazık ki TL’nin döviz karşısında erimesinin de devam edeceğinin beklediğini belirtti.

“2014’teki sıkıntıdan daha büyük”

Benzer bir durumun 2014 yılında da yaşandığını hatırlatan Gürcafer, ancak o dönemde devletin müdahale ettiğini ve Vakıflar Bankası’nı devreye koyduğunu söyledi. Gürcafer şu şekilde konuştu:

“2014 yılında da benzer bir olay yaşandı. Konut alan insanlar örgütlendi ve o dönemde devlet müdahale etti ve Vakıflar Bankası’nı devreye koydu. Bir çözüm bulundu. Ancak şu andaki sıkıntı 2014’teki sıkıntıdan daha da büyük görünüyor.”

“Borçların TL’ye çevrilmesi lazım”

Yaşanan sıkıntının Türkiye kaynaklı bir sıkıntı olduğuna değinen Gürcafer, konut alanların borçlarının TL’ye çevrilmesini önerdi.

Gürcafer, ancak hükümetin şu an erken seçime odaklandığını ve bu konuda bir çalışma yapmadığını ifade ederek, “seçimden sonrasını beklemek zorundayız” dedi.

“Yabancılara satışlarda bir sorun yok”

Yabancılara olan konut satışlarında herhangi bir problem yaşanmadığını kaydeden Gürcafer, tam aksine bu satışlardan müteahhitlerin eline geçen paranın arttığını belirtti.

Gürcafer, TL’nin değer kaybedip, dövizin değer kazanması nedeniyle bu satışların müteahhitleri olumlu etkilediğini anlattı.

“Devlet bir çalışma başlatmalı”

Devletin, vatandaşların konut alabilmesini kolaylaştırmak için bir çalışma başlatması gerektiğini ifade eden Gürcafer şu şekilde konuştu:

“Devletin öncelikle yeni evlenmiş ve ilk kez konut sahibi olacak insanlarla ticaret amacıyla konut alacak insanları ayırması gerekir. Anayasa’da devletin herkesin konut sahibi olmasını kolaylaştırmaktan söz ediliyor. Bu göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Devlet bu konuda bir politika belirlemeli ve zaman içinde tüm satışları TL’ye endekslemelidir.”

“Türkiye’den dolar bazında satın alınıyor”

Gürcafer, Türkiye’den ithal edilen seramikten demire kadar hepsinin dolar üzerinden alındığını vurguladı ve bu ürünleri dolar olarak satın alan müteahhittin TL olarak satış yaptığında zarar ettiğini kaydetti.

Ancak, Ekonomi Bakanı Sunat Atun’un bu ürünlerin adaya TL olarak getirilmesi için bir çalışma başlattığını belirten Gürcafer, bu ürünlerin TL olarak satın alınması durumunda konut fiyatlarının da TL olabileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2017, 11:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104