Borsa 87 binlere geriledi

banner37

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 8,07 değer kaybıyla 87.888,34 puana geriledi; toplam işlem hacmiyse 6.3 milyar TL olarak gerçekleşti

Borsa 87 binlere geriledi
banner90
banner99

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, dün, önceki kapanışa göre 7.716,89 puan azalırken; toplam işlem hacmi de 6.3 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 8,30, holding endeksi yüzde 8,72 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında kazandıran olmazken, en çok gerileyen yüzde 9,94 ile ulaştırma oldu. BIST 30 endeksi ise 106.609,02 puandan kapandı.

Analistler, başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) olmak üzere merkez bankalarının faiz indirmesi ve parasal genişlemeye gitmesine rağmen, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının küresel ekonomiye olası etkilerinin, dünya borsalarında panik satışlarına neden olduğunu kaydetti.

Borsa İstanbul'un da dün küresel pay piyasalarına paralel satıcılı bir seyir izlediğini belirten analistler, Kovid-19 salgınına ilişkin haber akışının piyasaların yönü üzerinde etkili olmaya devam edeceğini ifade etti. Analistler, bugün Türkiye dışında ABD'de sanayi üretimi ve Almanya'da ZEW endeksleri başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 85.000 seviyesinin destek konumunda olduğunu bildirdi.

Brent petrol 30 doların altında

Öte yandan, dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün varili, dün Türkiye saati ile (TSİ) 16.31 itibarıyla 29 dolar 55 cent seviyesinden alıcı buldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı da 28 dolar 65 centten işlem gördü. Böylelikle, her iki ham petrol türünün varil fiyatı, Ocak 2016'dan bu yana en düşük seviyelerine geriledi.

Çin'de ortaya çıkan ve dünyaya hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ekonomik büyüme beklentileri ve petrol tüketimi zayıflıyor ve fiyatlar üzerinde baskı da devam ediyor. Suudi Arabistan liderliğindeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya önderliğinde OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkelerin 6 Mart'ta Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenledikleri toplantıda üretim kesintisi kararı alamaması, petrol fiyatlarının son dört yılın en düşük seviyesine gerilemesine yol açmıştı.

Her iki ülkenin geçen hafta küresel petrol piyasasında pazar paylarını artırmak için nisan periyodundan itibaren üretim miktarlarını yükselteceğini açıklaması ise uzmanlara göre petrol piyasasında arz fazlasının artacağına işaret ediyor. Bu durum da fiyatların düşük seviyelerde seyretmesine neden oluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75