Borsa haftayı kayıpla kapattı

banner37

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 1,98 değer kaybıyla 109.600,53 puana geriledi; toplam işlem hacmiyse 8.2 milyar TL olarak kayıtlara geçti

Borsa haftayı kayıpla kapattı
banner90
banner8

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 2.214,54 puan azalırken, toplam işlem hacmi 8.2 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,61, holding endeksi yüzde 2,91 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,91 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı, en çok gerileyen ise yüzde 4,81 ile ulaştırma oldu. BIST 30 endeksi ise 130.896,87 puandan kapandı.

Analistler, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını endişeleri ile küresel pay piyasalarındaki güçlü satıcılı seyrin, Borsa İstanbul'da da etkili olduğunu belirterek, dün gece yarısından itibaren başlayan ateşkes sürecinde Suriye'deki gelişmelerin gün boyu takip edildiğini ifade etti.

Türkiye içinde önümüzdeki hafta ödemeler dengesi ve beklenti anketi, Türkiye dışında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) enflasyon, Euro Bölgesi’nde büyüme ve sanayi üretimi, Japonya'da büyüme verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indiriminin ardından, piyasaların ECB'ye odaklandığını aktardı. Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 107.200'ün destek 112.500'ün direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Hazine nakit dengesi açık verdi

Öte yandan, haftanın son işlem gününde küresel piyasalarda satışlar derinleşmeye devam ederken; Türkiye içinde ise Türk lirası (TL) varlıklarda görece sakin fiyatlama vardı. Hisseler, küresel satışlara paralel değer kaybetti; TL, dolar karşısında 6,10 altında yatay seyir izlerken; Euro, frank ve sterlin karşısında düşüşünü sürdürdü. ABD’den gelen olumlu tarım dışı istihdam verisine karşın piyasalardaki volatilite yüksek olmaya devam etti ve verinin ABD Dolar Endeksi üzerinde hissedilir etkisi olmadı.

Endeks, dünkü düşüşünü ABD seansında da sürdürdü ve 95,75’e gerileyerek temmuz dönemi sonrası dip seviyede işlem gördü. Türkiye içinde ise piyasa kapanışı öncesinde Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, şubat periyodu Hazine Nakit Dengesi verilerini açıkladı. Buna göre, Hazine nakit dengesi şubatta 8,97 milyar TL açık verdi, faiz dışı denge ise aynı dönemde 3,92 milyar TL fazla verdi. Nakit dengesi, ocak-şubat döneminde 13,8 milyar TL fazla verdi. Faiz dışı denge ise aynı periyotta 34,17 milyar TL fazla ile kayda geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75