Borsada sert düşüş

banner37

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 7,26 değer kaybıyla 93.639,50 puana geriledi; toplam işlem hacmiyse 8.7 milyar TL olarak kayıtlara geçti

banner87
Borsada sert düşüş
banner90
banner99

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 7.326,77 puan azalırken; toplam işlem hacmi 8.7 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 8,06, holding endeksi yüzde 7,13 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında kazandıran olmazken, en çok gerileyen yüzde 18,83 ile spor oldu. Dünya borsalarındaki satıcılı seyre paralel olarak düne düşüşle başlayan BIST 100 endeksi, 92.853,67 puana kadar geriledikten sonra 93.500 puanın üzerinde dengelendi. BIST 30 endeksi ise 113.773,66 puandan kapandı.

Analistler, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle küresel pay piyasalarındaki satıcılı seyrin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Avrupa'dan gelecek uçuşları 30 gün süreyle askıya alması ve İtalya'da ticari faaliyetlerin durdurulmasıyla artarak devam ettiğini vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararı toplantısında teşvikleri genişlettiğini duyurmasına rağmen Avrupa borsalarında yüzde 10'a varan düşüşler görüldüğünü ve BIST 100 endeksi üzerindeki satış baskısının da arttığını belirten analistler, bugün Türkiye içinde sanayi üretimi, Türkiye dışında ise Almanya'da enflasyon başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini aktardı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 92.500 ve 91.000 seviyelerinin destek konumunda bulunduğunu bildirdi. Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin Ocak’ta, 2019'un aynı dönemine göre yüzde 8,5 artmasını bekliyor. Ocak periyodunda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise yıllık bazda yüzde 8,6 artacağı tahmin ediliyor.

Lagarde: Euro Bölgesi için riskler aşağı yönlü

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB Başkanı olarak bankanın bu yılın ikinci yönetim konseyi toplantısının ardından Frankfurt'ta düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Kovid-19 salgınının piyasa oynaklığını artırdığını belirten Lagarde, “Geçici olsa bile virüsün ekonomik faaliyetler üzerinde etkisi olacaktır” diye konuştu.

Lagarde, ECB’nin koordineli mali politika yanıtına katılan ülkeleri desteklediğini anlatarak, hane halkını ve şirketleri desteklemekte kararlı olduklarını anlattı; Kovid-19 salgınının yayılmasının Euro Bölgesi’nin büyümesine olumsuz etkisi olduğunu ve bölge için risklerin önemli derecede aşağı yönlü olduğunu belirterek, “Virüs, üretimi yavaşlatacak, talebi azaltacak. İddialı ve koordineli mali politika yanıtına ihtiyaç var” dedi.

Petrol fiyatlarında görülen sert düşüşün enflasyon görünümü için aşağı yönlü ciddi bir risk oluşturduğunu anlatan Lagarde, “Koronavirüs’ün enflasyon üzerinde etkisi oldukça belirsiz. Enflasyonun gelecek aylarda kayda değer şekilde düşmesi büyük olasılık” ifadelerini kullandı.

Lagarde, ECB’nin dün aldığı para politikası önlemlerini tamamlamak ve güçlendirmek için hükümetlerin teşviklerine ihtiyaç olduğunun altını çizerek, ekonomik görünümün hükümetlerin teşvik yanıtlarına bağlı olacağını belirtti ve virüs için zamanında hareket geçmeleri gerektiğini vurguladı.

Lagarde, bankanın teşvik genişletici paketlerine ilişkin dünkü kararının oy birliği ile alındığını ve bazı üyelerin online olarak toplantıya katıldığını anlatarak, “Varlık alım artırımında aylık önceden belirlenmiş bir miktar yok. Varlık alım programı çerçevesinde bütün esnekliği kullanacağız” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108