Borsadaki sert düşüş sürdü

banner37

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 1,26 değer kaybıyla 86.777,69 puana geriledi; toplam işlem hacmiyse 9.1 milyar TL olarak kayda geçti

banner87
Borsadaki sert düşüş sürdü
banner90
banner8

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1.110,65 puan azalırken, toplam işlem hacmi 9.1 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,39 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 2,50 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,88 ile finansal kiralama faktoring, en çok gerileyen yüzde 6,16 ile turizm oldu.

Analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), faiz indirimi sonrasında borsadaki satış baskısının azaldığını belirtti. BIST 30 endeksi ise 105.853,55 puandan kapandı.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) bir hafta vadeli repo ihale yani politika faizi oranını 100 baz puan (bp) düşürerek yüzde 10,75'ten yüzde 9,75'e çekti. Banka, Koronavirüsün olası ekonomik ve finansal etkilerine karşı bir dizi tedbir de aldı.

Türkiye dışında bugün Euro Bölgesi’nde enflasyon, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini ifade eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 80.000 seviyesinin destek konumunda olduğunu söyledi.

“Faiz indirimlerine açık kapı bırakıldı”

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, dün yaptığı değerlendirmede, TCMB'nin faiz indiriminin boyut olarak bir sürprize yol açmadığını belirtti.

Merkez Bankası'nın yeni indirimlere kapıyı açık bıraktığını ve fonlama imkanlarını ciddi boyutta artırdığını ifade eden Bürümcekçi, politika faizinin düşürülmesi ile gelecek dönemde ortalama fonlama maliyetinin haftalık repo faizi ile yakın seyredeceğini söyledi.

Bürümcekçi, para ve repo piyasasında gecelik faizin ise ortalama olarak piyasa yapıcı oranına daha yakın olmak üzere yüzde 8,25-9,75 aralığında bankaların likidite durumuna bağlı olarak dar bir alanda dalgalanacağını kaydetti.

Merkez Bankası'nın, daha önce kullandığı "Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruduğu değerlendirilmektedir" mesaj cümlesine karar metninde yer vermediğine dikkati çeken Bürümcekçi, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Enflasyon trendinde ve gelecek enflasyon beklentilerinde gözlenebilecek iyileşmeleri politika faizine yansıtmaya devam edeceği sinyalini vermiştir. Ayrıca, karar sonrası açıklanan tedbirlere bakıldığında, reel sektöre kredi akışının devamını sağlamaya yönelik bankacılık sistemine çok ciddi boyutta ve avantajlı koşullarda fonlama imkanı sağlanacağı görülmektedir. Bu durumun son dönemde finansal koşullarda gözlenen sıkılaşmayı telafi etmek ve büyümedeki olası yavaşlamayı sınırlamak açısından faydası olacaktır."

“Nisan 2018'den bu yana ilk kez tek hanede”

Yatırım Stratejisti Orkun Gödek de TCMB'nin iki yıl aranın ardından ilk kez ara PPK toplantısı gerçekleştirerek politika faizini indirdiğini söyledi.

Global çapta gözlenen takvim dışı para politikası toplantılarının mart dönemi başlangıcından bu yana gerçekleştirilmesi furyasına dün itibarıyla TCMB'nin de katılım sağladığını ifade eden Gödek, "Bugün alınan 100 baz puan faiz indirimi kararı ile politika faizi, Nisan 2018’den bu yana ilk kez tek haneli seviyelere geldi" şeklinde görüş belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75