Böyle giderse personel çıkaracağız

banner37

Umut Et Pazarı Direktörü Bayram Sarı, küçük ve büyükbaş hayvan eti bulamamaktan ve fahiş et fiyatlarından yakındı:

Böyle giderse personel çıkaracağız
banner90
banner99

“BULAMAM, ALAMAM, SATAMAM”… Umut Et Pazarı Direktörü Bayram Sarı, piyasadaki et miktarının azlığından ve yüksek et fiyatlarından dert yanarken, “Geçen hafta küçükbaş hayvan eti bulamadım. Zaten bulsam alamam, alsam da satamam çünkü bu fiyatlara kimsenin gücü yetmez zira et fiyatları bugün altın fiyatlarını geçti. Büyükbaşta da sorun yaşamamız yakındır” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEDE ÜRETİCİ KALMAYACAK”… Döviz kurları yükseldikçe satışlarının da düştüğünü kaydeden Bayram Sarı, “Üretici bitince, tüketici de zor duruma düştü. Herkes altın veya döviz alıp, bunlar üzerinden para kazanma derdinde. Kimse bir şey üretmeye çalışmıyor. Böyle giderse, bir altı ay daha sonra bir tane bile kasaplık hayvan üreticisi kalmayacak” diyerek, üretime dayalı bir ekonomik yapının önemine parmak bastı.

Ali ÇATAL

   Umut Et Pazarı adlı işletmenin sahibi ve direktörü Bayram Sarı, sektördeki mevcut durumun son derece kötü olduğunu söylerken, “Geçen hafta küçükbaş hayvan eti bulamadım. Zaten bulsam alamam, alsam da satamam çünkü bu fiyatlara kimsenin gücü yetmez” ifadelerini kullandı ve hem piyasadaki et azlığından hem de halkın genelinin cebini yakan et fiyatlarındaki yükseklikten yakındı.

   Dükkanlarının et ihtiyacını karşılayamadığını da savunan Sarı, “Büyükbaş hayvan etini de zor bulduk. Dört ay içerisinde bütün stoğum eridi. Böyle giderse, personel çıkarmak zorunda kalacağım. Ayrıca küçük esnaf da birer birer kepenk kapatacak” şeklinde konuştu ve ülkedeki et üretiminin günden güne eridiğini belirtti.

   Esnaf olarak 12 yılı devirdiğini ve bu zaman zarfında sigorta ve ihtiyat sandığı ödemeleri konusunda hiçbir zaman eksiğinin bulunmadığını da aktaran Sarı, “Sosyal hayatımız zaten kalmadı zira buna ayıracak bir paramız yok. Sigorta konusunda da iki ay geriden gelmek zorunda kaldım çünkü mali yapımız ciddi anlamda sarsıldı” sözleriyle, esnafın, personel yatırımları konusunda da zor durumda olduğuna dikkat çekti.

“Üretici ne yapsın?”

   “Ekonomik yapı böyle gittiği sürece esnafın beli asla ve asla doğrulmaz” diyen Sarı, et sıkıntısını aşabilme amacıyla hayvan bakmayı denediğini fakat yem fiyatları nedeniyle zarara girdiğini de savunurken; “Kasap olarak ben bile sadece birkaç hayvan beslemeye kalktığımda zarar ediyorsam, üretici ne yapsın? Ülkemizin en güzel yanı, kasaplık hayvan üreticilerimizin varlığıydı; onu da bize çok gördüler” ifadesiyle tepkisini dile getirdi.

 Döviz kurları yükseldikçe satışlarının da düştüğünü kaydeden Sarı, “Et fiyatları, bugün altın fiyatlarını geçti çünkü üretici bitirildi. Üretici bitince, tüketici de zor duruma düştü. Herkes altın veya döviz alıp, bunlar üzerinden para kazanma derdinde. Kimse bir şey üretmeye çalışmıyor. Böyle giderse, bir altı ay daha sonra bir tane bile kasaplık hayvan üreticisi kalmayacak” diyerek, üretime dayalı bir ekonomik yapının önemine parmak bastı.

   “Daimi bir müşterim, geçen seneye kadar her hafta buraya gelir ve iki kilogram kıyma, bir kilogram yemeklik ve bir kilogram da mangallık et alırdı. Aynı müşterim, artık üç haftada bir uğruyor ve yarım kilogram kıyma ile yarım kilogram yemeklik alıyor” şeklinde konuşan Sarı, artan enflasyona bağlı düşen alım gücünün, halkın alışverişlerine de olumsuz yansıdığını söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75