BTC ‘tersine rekora’ koşuyor

banner37

BoE’nin de dijital paraların potansiyelini değerlendirmeye başladığı haber verildi, Financial Times ‘yeni nesil’ yatırımcıları riskler konusunda uyardı, Çin baskısı ise kripto varlıkları eritmeyi sürdürdü

BTC ‘tersine rekora’ koşuyor
banner99

 Ali ÇATAL

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Twitter üzerinden geride bıraktığımız işlem haftasında yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’ta dijital varlıkların uygulanması ve potansiyeli hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Sunak, kripto para birimlerini ve ‘stablecoin’ adlı yatırım enstrümanlarının güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için bazı reformların getirilmesi gerektiğini belirtti.

Şansölye’ye göre, Avrupa Birliği (AB) ile Büyük Britanya arasındaki Brexit konulu tartışmalar, Birleşik Krallık’ı kripto paraların geliştirilmesinde ve kullanılmasından bağımsız adımlar atmaya zorlayacak.

Sunak, AB ile imzalanan anlaşmanın amacının, aynı zamanda finansal hizmetlerin denkliği konusunda kapsamlı bir dizi karşılıklı çözüme ulaşmak olduğunu da üzülerek belirtti.

Şansölye, İngiltere’nin bundan sonra da ilerlemeye devam edeceğini ve devlet politikasının çıkarları doğrultusunda küresel mali zorluklarla iş birliği yapmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Sunak, AB’nin, İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla sonuçlanan Brexit müzakerelerini reddetmesinin artıları arasında, işleri farklı ve daha iyi yapma özgürlüğü olduğunu belirtti.

İngiliz bakan, ülkesinin bu şansı oldukça verimli bir şekilde kullanacağını aktardı.

Konuşmasında, ayrıca, dijital para birimlerine ve İngiltere Merkez Bankası’na (BoE) da değinen Sunak, kripto para birimlerini tanıtmak için sürekli olarak reformlar gerçekleştirdiğini ve yeni teknolojilerin gücüne inandığını da söyledi.

Buna paralel olarak Şansölye, hükümetin ve BoE’nin de İngiliz ekonomisi ve toplumundaki yeni eğilimlerin etkisini bir bütün olarak yönetmesi gerektiğini belirtti. Sunak, hükümetin nakde erişimi koruduğunu ve Birleşik Krallık vatandaşlarının finansal işlemlerini kolaylaştırmak için yeni yasalara danıştığını da söyledi.

Yanı sıra BTC, 2018’in dördüncü çeyreğinden sonraki en kötü çeyreklik performansına doğru da ilerliyor.

Buna göre, 2021 yılının ilk çeyreğini, Tesla ve SpaceX CEO’su, milyarder iş insanı Elon Musk’ın Twitter paylaşımları ve BTC yatırımıyla yüzde 100’den fazla kazançla kapatan BTC, 14 Nisan’da tüm zamanların zirvesine ulaştıktan sonra hızlı bir düşüşle haziran periyodu genelinde 30 bin dolar civarına gerilemişti.

BTC’nin bu gerilemesinde, Musk’ın ‘çevresel nedenlerle’ BTC’ye desteğini çekmesi önemli rol oynarken; Çin’in BTC madenciliğini yasaklaması da fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu.

Elon Musk, yükseliş ve düşüş

Elon Musk’ın BTC macerası, Aralık 2020 döneminde Twitter’da Tesla’nın bilançosunu BTC’ye taşımanın mümkün olup olmadığını sormasıyla başladı.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ise Musk’a “Eğer hissedarlarına 100 milyar dolar değerinde bir iyilik yapmak istiyorsan, bilançonu dolardan BTC’ye taşımalısın” cevabını vermişti.

Saylor ile Twitter konuşmasından yaklaşık bir ay sonra Musk, Twitter profiline BTC etiketi ve emojisi koymuş, bu hareketle de BTC, neredeyse yüzde 15 yükselerek 36 bin doları geçmişti.

Musk, aynı gün erken saatlerde Twitter’da yaptığı ‘Dogue’ görseli paylaşımıyla da Dogecoin (DOGE) rallisini de tetiklemişti. “Dogecoin, halkın kripto parasıdır” diyen Musk, Clubhouse'daki bir sohbet odasında ise "Bitcoin'i sekiz yıl önce almalıydım, partiye geç kaldım" demişti.

Musk, Aralık 2020’de BTC ile ilgili ilk tweet paylaşımını yaptığında, kripto para 23 bin dolar civarında bulunuyordu. Son olarak, Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde BTC almasıyla kripto paranın değeri de 47 bin dolar seviyesini aşarak geçen sürede iki katına çıktı.

Musk, Nisan 2021 ortasında Twitter’dan yaptığı bir paylaşım ile BTC madenciliğinin yüzde 50’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla gerçekleşmesi ve bu pozitif eğilimin devam etmesi halinde Tesla’nın BTC işlemlerini yeniden başlatacağını söylemişti. BTC'deki düşüş de bu paylaşım ile başlamıştı.

Çin'in yasağı madencileri kaçırdı

Çin'in en büyük 3. Bankası Agricultural Bank of China, yayımladığı bir açıklamayla kripto para işlemleri için kendi hizmetlerinin kullanılmasına yasak getirdiği belirtilmişti. Böylelikle Çin hükümetinden gelen hamlelerden sonra ilk kez bir banka Çin'de ilgili işlemlere yasak getirmişti.

Aralarında Hashcow ve BTC.Top’un da bulunduğu kripto para madencileri, Çin hükümetinin BTC madenciliğiyle ilgili yasaklamaları sonrasında ülkedeki operasyonlarını durdurmuştu.

Başkan Yardımcısı Liu He’nin başkanı olduğu Devlet Konseyi komitesi yaptığı bir açıklamada finansal riskleri azaltmak için bu kararın alındığını belirtmişti.

Konsey, böylece ilk defa kripto para madenciliğini hedef aldı. Çin’deki işletmeler, küresel kripto para madenciliğinin yüzde 70’inden sorumlu.

Kripto para Borsası Huobi, Çin’deki müşterileri için madencilik ve alış-satış işlemlerini durdurduğunu ve diğer ülkelerdeki operasyonlarına odaklanacağını söylemişti.

banner134
ETH adresleri BTC'yi geçti

BTC ağında aktif adreslerin sayısı da son altı hafta içinde yaklaşık yüzde 60 düşüşle 1.3 milyondan yaklaşık 500 bine geriledi.

Kripto borsalarından derlenen verilere göre, 27 Haziran’da BTC’den yaklaşık 200 bin fazla aktif cüzdana ev sahipliği yapan Ethereum (ETH) ağı, aktif adres sayısıyla BTC’yi geçti. Metrikler incelendiğinde, haziran dahilinde üçüncü defa gerçekleşen bu durum, ETH’nin liderliği en son ele aldığı 2017’nin başından sonra ilk kez tekrarlandı.

Düşüş eğilimiyle tanınan, sosyal medya platformu Twitter analisti Mr. Whale, BTC’nin aktif adreslerinin haftalık hareketli ortalamaya göre, Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyelerine düştüğünü açıkladı.

Aktif BTC adreslerindeki agresif düşüşe, mayıs döneminde BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyelerini takip eden yüzde 50’den fazla satış, ardından yatay piyasa hareketi ve Çin’in en son baskıları sonrası ağ hash oranındaki büyük çöküş dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin sebep olduğu gösteriliyor.

Bu aradai ETH’nin aktif adresleri, ETH fiyatının yüzde 10’dan fazla düşmesine rağmen, önceki işlem haftasında yüzde 9’dan fazla artarak 700 bini geçti. Bununla birlikte, aktif ETH adresleri, nisan başındaki 900 bine ulaşan zirvesinden ise hâlâ yüzde 22 aşağıda yer alıyor.

Aktif adreslerdeki bu görünüm, ETH’nin BTC’yi geride bıraktığı en son metrik olarak göze çarpıyor. Flippening Index tarafından yayımlanan verilere göre, ETH’nin işlem ücreti gelirinin yüzde 300’den fazla olduğu belirtilirken; toplam işlem sayısı ise BTC’den yaklaşık yüzde 500 fazla gerçekleşti.

Yine bir başka zincir içi analitik veri sağlayıcı Glassnode’un 23 Haziran çıkışlı raporuna göre, DeFi protokolleriyle etkileşime giren benzersiz adreslerin toplam sayısı, mayıstan bu yana artmaya devam etti ve bu da DeFi etkinliğinin arttığını ayrıca gösteriyor.

Financial Times: Kazanç fırsatı büyük ama…

Öte yandan, Financial Times tarafından sağlanan bilgilere ve verilere göre, kripto para yatırımcıları hızla büyüyen merkezsiz finans alanı üzerinden güzel kârlar elde ediyor ancak bu eğilim, yeni fırsatlar sunarken; kazanç açısından da büyük riskler teşkil ediyor.

Buna göre, yıllık yüzde 7 ile yüzde 12 faiz oranıyla kripto para kazancı sunan platformların sayısı her yıl katlanarak artıyor. Bundan faydalanan yatırımcılar, ‘kârlı farming’ yoluyla daha da fazla gelir elde etmeye de çalışıyor. Bu yolun genelindeki faiz oranları minimum yüzde 4,4 ile birkaç bin arasında değişiyor.

Financial Times, bu tür yüksek yatırımlar ve kazanma fırsatları, yeni başlayanlar tarafından tam olarak anlaşılmayan bazı karmaşık teknik detaylara sahip olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle, kripto para yatırımcılarının bu tür yatırımların tüm yönlerini tam olarak anlayıp anlamadıklarının net olmadığının da altı önemle çiziliyor.

Bütün mesele, kripto para platformlarının reklam yoluyla müşterilerine yüksek faizli getiriler sunması ve geleneksel bankalara gerçek birer alternatif olabilmesinden geçiyor. İlk bakışta, bu ‘bariz avantajlar’ net bir şekilde görülebiliyor. Kripto borsaları, müşterilerine yüksek faiz getiren hesaplar veya cüzdanlar sunarken, yine de müşterilerinin fonlarını alıp satıyor.

Bu sistemin işleyişi ise geleneksel bankacılık ile karşılaştırıldığında, kripto para hesaplarının güvenlik koşulları bankacılık sisteminin düzenlemelerinden çok daha düşük. Bunun nedeni de düzenleyici gözetimi ve denetimi olmadan faaliyet göstermeleri ve bir kayıp durumunda yatırımcılarına hazır çözümler sunamamalarından geçiyor.

Bu bağlamda, Financial Times da bunlardan dolayı sorunlu protokoller, potansiyel hack veya piyasa dalgalanmaları nedeniyle yüksek getirili DeFi projelerini de deneyimsiz yatırımcılar için risk gurubunda gösteriyor. Bilindiği üzere DeFi, yapısı gereği gerçek kayıplara da katkıda bulunabiliyor.

Birleşik Krallık’tan Binance'nin faaliyetlerine yasak

Birleşik Krallık sermaye piyasalarını düzenleyici kurumu FCA, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance'nin herhangi bir regüle edilmiş faaliyeti yapamayacağını açıkladı ve küresel olarak giderek daha fazla inceleme altına giren bu platforma karşı kullanıcıları uyardı.

FCA, bu açıklamayı 25 Haziran'da yaptı.

Kurum, ayrıca, kullanıcıları Binance Markets ve daha kapsamlı Binance grubuna karşı da uyardı.

Binance ise açıklamasında 2020 yılında satın aldığı Binance Markets'in ‘henüz’ düzenleyici izinleri kullanmadığını ve FCA'nın adımının da Binance.com internet sitesinde sunulan hizmetleri etkilemeyeceğini ifade etti.

Binance şirketinin sözcüsü, "Düzenleyicilerle çalışırken iş birliğine dayanan bir yaklaşımı benimsiyoruz ve koşullara uyma yükümlülüklerimizi çok ciddiye alıyoruz. Bu yeni alandaki değişen politikaları, kuralları ve yasaları aktif olarak takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Binance, hatırlanacağı üzere,geçen yıl haziran döneminde FCA tarafından regüle edilmiş yani denetlenmiş bir şirketi satın almış ve bunu da İngiliz sterlini ve euro üzerinden kripto para işlemleri hizmeti sağlamak için kullanacağını açıklamıştı.

Her ne kadar Birleşik Krallık’ta kripto para işlemleri doğrudan regüle edilmese de kripto para türevleriyle işlem yapma hizmeti sağlamak için herhangi bir izin gerekmiyor.

Singapur da ‘markaja’ aldı

Singapur Para Otoritesi de kripto borsanın ülkede faaliyet göstermek üzere başvuran birimi Binance Asia Services Pte’nin takip edildiğini, “Binance’a karşı diğer otoritelerin aldığı kararları yakından takip ediyoruz” ifadeleriyle duyurdu.

Binance daha önce de ABD, Kanada, Britanya ve Japonya’da da düzenleyici kurumların hedefi olmuştu ancak uzmanlara göre Binance, birbirinden bağımsız şirketler kurarak düzenleyici kurumların hedefinden kurtulmayı şu ana kadar başardı.

Britanya’da da son olarak Binance Markets Limited’e gelen yasak, Binance’in Britanya’daki kripto alım satım faaliyetlerini etkilememişti çünkü Binance Group, merkezi Cayman Adaları’nda bulunan bir şirket, Britanya’nın yasak getirdiği Binance Markets Limited ise merkezi Londra’da bu şirkete bağlı bulunan bir kuruluş.

Similarweb verilerine göre, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in kullanıcı sayısı Mart 2021 itibarıyla 110 milyonu geçti. Binance’in Türkiye’de de 1 milyondan fazla kullanıcısı olduğu biliniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75