Bu kadar formalite de fazla!

banner37

Yücelen Gift Shop işletmecisi Emrah Yücelen’e göre KOBİ’lerin en büyük sıkıntısı ‘bıktıran’ bürokratik yapı

Bu kadar formalite de fazla!
banner90
banner99

“DÖVİZ KRİZİ BELİMİZİ BÜKTÜ”…Yücelen Gift Shop işletmecisi Emrah Yücelen, , “Döviz kurlarındaki dalgalanma, bizler gibi işletmeleri inanılmaz etkiliyor. Neredeyse bütün ticaret metaları dövize endeksli olduğundan, kurlardaki ufacık bir oynama bile fiyatlara ve ‘haliyle’ piyasaya yansıyor”sözleriyle TL’nin, yabancı para birimleri karşısındaki değer yitiminin, küçük işletmeleri çok zor bir duruma düşürdüğünü kaydetti.

“ŞARK KURNAZLARINA PRİM VERİLMEMELİ”…Yücelen Gift Shop işletmecisi Emrah Yücelen, kayıt dışı ekonominin en önemli besin kaynağı ‘kaçak işçi’ sorununun da ancak sağlıklı bir denetim mekanizmasının tesisiyle çözülebileceğini söyledi ve “Şark kurnazı’ bazı işverenler üç kuruş kâr edecek diye devletin göz göre göre zarara uğratılmasına ve işçilerin mağdur edilmesine göz yumulamaz” ifadelerini kullandı.

Ali ÇATAL

   Ülkedeki ağır bürokratik yapıdan yakınan,Yücelen Gift Shop işletmecisi Emrah Yücelen, “Çok yüksek paralar kazanan kuruluşlar için bile koyulmayan kurallar, küçük ve orta ölçekli işletmelere dert ediliyor. Bu kadar formalite de fazla” ifadeleriyle, gittikçe ağırlaşan bürokrasiden dert yandı.

Günden güne çekilmez hale gelen ağır bürokratik düzenden yakınan Yücelen, “Bürokrasi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin en büyük sorunu” diyerek, küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) direktörlerinin en ciddi probleminin, kendilerine sürekli ayak bağı olan bürokratik işler olduğunu söyledi.

   “Çok yüksek paralar kazanan kuruluşlar için bile koyulmayan kurallar, küçük ve orta ölçekli işletmelere dert ediliyor. Bu kadar formalite de fazla” şeklinde tepkisini dile getiren Yücelen, kâr marjı büyük şirketlere nazaran çok daha az olan işletmelere çıkarılan yasal engellerin kendilerini çok zor duruma düşürdüğünü savundu.

“Dövizdeki korkunç artış cebimizi yakıyor”

   KOBİ sahiplerinin belini büken bir diğer önemli sorunun da ‘dövizdeki önü alınamayan yükseliş’ olduğunu belirten Yücelen, “Döviz kurlarındaki dalgalanma, bizler gibi işletmeleri inanılmaz etkiliyor. Neredeyse bütün ticaret metaları dövize endeksli olduğundan, kurlardaki ufacık bir oynama bile fiyatlara ve ‘haliyle’ piyasaya yansıyor” dedi ve yıkıcı etkisi özellikle Ağustos 2018’den başlamak üzere toplumu sarsan ‘döviz krizi’nin bütün sektörlerin belini büktüğü gerçeğini vurguladı.

   Yücelen, “Bu işin sonu nereye varacak bilmiyorum ama şunu hükümetimiz de dahil herkes bilsin: Dövizdeki korkunç artış cebimizi yakıyor” sözleriyle, döviz kurlarındaki artışa paralel, Türk lirasının(TL) değerini hızla yitirmesinin önce pazara, oradan da tüketicinin cebine olumsuz yansıdığını açıkladı ve hükümetten de ‘acil eylem planı’ talep etti.

“Kaçak işçi için denetim şart”

   Her sektörde haksız rekabete yol açan, kayıt dışı ekonomiyi şişiren, devleti ve dolayısıyla halkı maddi zarara uğratan, işçiyi sigortasız ve sosyal güvencesi çalıştıran ve son tahlilde insanlık onuruna aykırı bir duruma neden olan ‘kaçak işçi çalıştırılması’ konusuna da değinen Yücelen, “Kaçak işçi çalıştırılmasının önüne şayet geçilmek isteniyorsa, şimdikinden çok daha sıkı bir denetim şart” diyerek, bu yöndeki denetim faaliyetlerinin sık, sürekli ve nitelikli bir hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

   Yücelen, “Şunu da eklemeliyim ki ‘Şark kurnazı’ bazı işverenler üç kuruş kâr edecek diye devletin göz göre göre zarara uğratılmasına ve işçilerin mağdur edilmesine göz yumulamaz” sözleriyle, bu probleme yönelik denetim mekanizmalarının ‘geliştirilerek işletilmesinin’ elzem olduğu gerçeğine de dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75