banner6

Bu kez de Taşkent'te yolsuzluk

banner37

Taşkent Kooperatifi’ndeki hesaplarda “borcu olanın yokmuş”,” borcu olmayanın borcu varmış”, “parasını yatıranın hesabında para bulunmadığı” gibi birtakım usulsüzlükler yapıldığı iddia edildi. Mağdur vatandaşlar, Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nin konuyu araştırmak için bir müfettiş görevlendirdiğini ama denetimin yavaş ilerlediğini ve buna bir çözüm beklediklerini söyledi.

Bu kez de Taşkent'te yolsuzluk
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Taşkent Kooperatifi’nde köylülere ait hesapların hemen hemen tümünde usulsüzlük yapıldığı iddia edilirken, usulsüzlüğün boyutu araştırılıyor.

Taşkent Kooperatifi mağdurları, dün Kooperatif Şirketler Mukayyitliği önünde toplandı, ardından yetkililerle görüştü.

Usulsüzlüklerle ilgili kooperatifin hem eski hem de yeni yönetiminin suçlu olduğunu belirten mağdurlar, Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nin denetim konusunda yavaş davrandığı ve yeterli denetimi yapamadığı eleştirisinde bulundu.

Aşandır: Tüm hesaplar sorunlu

Taşkent Muhtarı Durmuş Aşandır, hemen hemen bütün köyün mağdur durumda olduğunu söyledi. Aşandır, Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nde bir toplantı yaptıklarını ancak memnun edici bir netice alamadıkları bilgisini verdi.

Aşandır, hem eski hem yeni yönetimde hesaplarda oynama olduğunu belirterek, tüm hesapların sorunlu olduğunu aktardı.

Yalçıcı: Denetim yavaş ilerliyor

Taşkent Kooperatif mağdurları adına konuşan Fatma Yalçıcı, Taşkent Kooperatifi’nde hesaplarda usulsüzlük olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Borcu olanın yokmuş, borcu olmayanın borcu varmış gibi göründüğünü, parasını yatıranın hesabında para bulunmadığı gibi birtakım usulsüzlükler yapıldığını anlatan Yalçıcı, “Denetim başlatıldı. Denetim yavaş ilerlediği için biz çözüm istedik. Kooperatifin de hatası var. Denetlenmeden yeni yönetime devredildi. Yeni yönetime devredilirken biz üyelere kooperatif kârdadır denildi. Biz de ona göre oy kullandık” dedi.

Haklarını aradıklarını belirten Yalçıcı, sorularına yanıt alamadıklarını Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nin konuyu araştırmak için bir müfettiş görevlendirdiğini bu nedenle de ilerlemenin yavaş olduğunu kaydetti.

Soruşturmanın sonuçlanmasının ardından, yasal hakları için girişim başlatacaklarını ifade eden Yalçıcı, hemen hemen köydeki herkesin hesabında sorun yaşandığı bilgisini paylaştı. Eski yönetimin de usulsüzlüklere ilgili sorumluluk üstlenmediğini dile getiren Yalçıcı, “Sadece topu sekretere attılar. Eski yönetimin de sorumluluk üstelenmesi gerekir çünkü bu usulsüzlük 1-2 günlük değil. Yeni yönetim gelince patlak verdi” dedi.

Yalçıcı, Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nin yeterli denetimi yapmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Şehit ailelerin maaşının çoğu bu kooperatife gelirdi ve yatırımlarını bu kooperatife yaparlardı. Şu an insanlar mağdur ve paralarını alıp kullanamıyorlar. Hesabıma yatırdığım para yok. Çocuğumun okulunu borçlanarak ödedim.”

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2017, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104