banner6

'Bu limit sektörün temellerini sarsıyor'

banner37

Sigortacılar, diğer sorunlarının yanı sıra, ‘Bedeni Hasar Üst Limiti’nin 5 milyon Euro’ya çıkarılmasına tepkili.

'Bu limit sektörün temellerini sarsıyor'
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Özel ve tüzel kişilerin can ve mal güvenliğini koruma altına alan sigortacılar da sorunlarla boğuşuyor. Sektörlerinin birçok sorunu bulunduğunu belirten sigortacılar, diğer sorunlarının yanı sıra son olarak ‘Bedeni Hasar Üst Limiti’nin 5 milyon Euro’ya çıkarılmasının, sektörü temelinden sarstığı görüşünde.

Ülkemizin önde gelen sigorta şirketlerinden Dağlı Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Dağlı, sigorta sektörünü tehdit eden çok önemli problemler olduğunu söyledi.

Ersan Dağlı, bu problemlerin başında 5 milyon Euro’luk “Bedeni Hasar Üst Limiti” geldiğini belirtirken, bu miktarın günümüzde hesaplandığında 24 milyon Türk Lirası’na denk geldiğini bildirdi.

Avrupa Birliği üyesi olan birçok ülkede dahi bu limitlerin bulunmadığına dikkat çeken Dağlı, süratle bu limitten vazgeçmek gerektiğini, günümüz koşullarının ve emsallerin dikkate alındığında 4 buçuk milyon TL’nin bu kapsam için yeterli olduğunu dile getirdi.

Ersan Dağlı, dövizin yükselmesiyle 5 milyon Euro’luk limitin 30 milyon TL’ye kadar yükselebileceğine vurgu yaptı ve bu limitin ülkemizdeki sigorta sektörünü temellerinden sarsacağını açıkladı.

Dağlı: Sektörü tehdit eden problemler var

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Dağlı Sigorta Limited Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Dağlı, sigorta sektörünü tehdit eden çok önemli problemlerinin bulunduğunu, bu problemlerin başında 5 milyon Euro’luk “Bedeni Hasar Üst Limiti” geldiğini söyledi.

Ersan Dağlı,7 Ocak 2018 sonrası oluşacak yeni hükümetten beklentilerini açıklarken, sektör için önemli hususlara değindi.

Sigortacılık sektörüne yönelik tehditlere dikkat çeken Dağlı, bunların meydan gelmeden ortadan kaldırılması için başta “Sigorta Yöneticisi” olmak üzere, Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Yönetimleri ve birlik üyesi tüm sigorta şirketlerinin bu konuların üzerine gitmesi, çok daha fazla çalışması ve aktif gayret sarf etmesi gerektiğini kaydetti.

Ersan Dağlı, büyük-küçük veya güçlü-zayıf şirket demeden tüm sigorta şirketlerinin sigortacılık çalışma usul ve esasları dâhilinde, ilke, teknik ve en önemlisi de ekonomik gerçeklere uyumlu faaliyet içerisinde bulunması gerektiğini bildirdi.

banner134

Tüm bunların “küçük olsun, benim olsun” demeden başarılması gerektiğini anlatan Dağlı, yükümlülük esaslarına göre her yıl (istisna büyük hasarlar haricinde) makul kâr gerçeğinin çok önemli olduğunu, aksi takdirde şirket ortaklarının mutlaka kendi kaynaklarından şirketlerine sermaye koymalarının şart olacağını belirtti.

Ersan Dağlı, fiyat uygulamalarının, risk ve maliyet esaslı ayarlanması gerektiğini söyleyerek, sigorta yöneticisinin mutlaka Yükümlülük Karşılama Yeterliliği Tüzüğü’ne ve ilgili branştaki kâr ya da zarara uygun olarak fiyat uygulamalarına onay veya reddetme hakkını kullanması gerektiğini bildirdi.

Sigortalılardan ve acentelerden olan prim alacaklarının hem esas yasanın 32’nci maddesinin uygulanmak şartıyla hem de diğer ödeme sistemleri içerisinde mutlaka tahsil edilmesi önlerindeki riskler, hasar ve reasürans maliyetlerinin ödenmesi bakımından elzem olduğuna dikkat çeken Dağlı, sigorta şirketleri, sigortalılarının güvenlikleri için ağır yükleri “reasürans” yoluyla paylaştıklarının bilinmekte olduğunu dile getirdi.

“Limit 24 milyon TL’ye denk geliyor”

Ersan Dağlı, şirketlerin, Katastrofik risk olarak tanımlanan ve önüne geçilemeyen deprem, sel ve su baskınları, hatta çok olumsuz doğa felaketlerine karşı hazırlıklı olmaları gerektiğine işaret ederek, şirketlerin Kıbrıs’ta “bizde böyle şeyler olmaz” dememelerini, varlıklarını ve sermayelerini güçlü tutmaları gerektiğini ifade etti.

Günlük işler yerine, orta ve uzun dönemde hedefleri yolunda ilerleyecek bir sigorta sektörü yaratılması gerektiğinin altını çizen Dağlı, Sigorta Bilgi Merkezi’nden (SBM) çok daha fazla fayda sağlamayı beklediklerini ancak önümüzdeki süreçte eksik bırakılan yönlerin sigorta yöneticisi ve değerli yardımcılarının da gayretiyle birlikte giderilebileceğini aktardı.

Ersan Dağlı, SBM’yi kurarken amacın, kazaları önlemek, şirketlerin hasar kayıplarının bir kısmını gidermek olduğunu belirtti.

“Fasıl 333 Motorlu Araç Üçüncü Şahıs Sigortası” yasasında yer alan 5 milyon Euro yükümlülüğünün günümüz kurları ile hesaplandığında 24 Milyon Türk Lirası’na denk geldiğini, Avrupa Birliği üyesi olan birçok ülkede dahi bu limitlerin bulunmadığına dikkat çeken Dağlı, süratle bu limitten vazgeçmek gerektiğini söyledi.

Ersan Dağlı; “uygulansa dahi primler 50 Euro’nun altındadır. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir prim uygulaması da yoktur” diye konuştu.

Sigorta sektörünün bu konuda konsensüs içerisinde olduğunu, Euro’nun TL karşılığında biraz daha yükselmesi halinde söz konusu miktarın TL karşılığının 30 milyon TL’ye çıkabileceğini, bunun da sektörün temellerini sarsacağına özellikle vurgu yapan Dağlı, bilançonun, sermayelerin, dış alacakların Türk Lirası olduğunu, buna karşılık reasürans korumalarının, mahkemelerdeki emsal tazminat kararlarının ve ödemelerin, masrafların tümünün Euro, Sterlin olduğuna kaydetti.

Dağlı, “günümüz koşullarında ve emsaller dikkate alındığında 4 buçuk milyon TL bu kapsam için yeterlidir” dedi.

Ersan Dağlı, ancak söz konusu tutarın otobüs ve minibüs sigorta poliçeleri için çoklu yolcu taşınması nedeniyle bu rakamın daha makul bir seviyeye yükseltilebileceğini, ancak her halükarda Türk Lirası üst limitli düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

Dağlı, 7 Ocak sonrası güvenoyu alınır alınmaz bu konuyu hükümet ve meclis gündemine taşıyacaklarını açıkladı.

Ersan Dağlı, tüm sigortalıların nakit varlıkları güçlü, ödeme kabiliyeti yüksek, sermayeleri de güçlü şirketler tarafından sigortalanmak istediklerine önemle dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2017, 10:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104