banner6

Bu vergiler yatırım olarak dönmelidir

banner37

Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı 2016 şahıslar vergi listesinde beşinci sırada yer alan İşadamı Günay Çerkez, vergi vermenin önemine değindi ve yetkililere çağrı yaptı:

Bu vergiler yatırım olarak dönmelidir
banner150

banner150

banner99

Ceren ÖZBİL

Maliye Bakanlığı 2016 yılına ait vergi listelerini açıkladı. Bu doğrultuda İşadamı Günay Çerkez, vergi listesindeki gerçek kişiler kategorisinin beşinci sırasında yer aldı. 2 milyon 78 bin 924 TL gelir beyan eden Çerkez, 641 bin 782 TL vergi ödeyecek.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Günay Çerkez, vergi ödemenin bir ülke ve vicdani rahatlık için önemini anlattı.

Çerkez ödenen vergilerin her ne kadar ülke için en verimli şekilde kullanılmasını arzu etseler bile ne yazık ki bunun tam istedikleri seviyede olmadığını söyledi.

“Yasal bir sorumluluk”

Vergi vermenin yasal bir sorumluluk olduğunu kaydeden Günay Çerkez, yasalara göre tüzel kişilerin ve gerçek kişilerin kazançları üzerinden vergi vermesi gerektiğini söyledi. Çerkez şu şekilde konuştu:

“Tabi ki vergi vermek bir sorumluluk. Yasalarımız gerek tüzel kişiler, gerekse de gerçek kişilerin kazançları üzerinden vergi vermesini öngörüyor. Ancak bunun ötesinde vergi vermek vicdani bir sorumluluktur. Eğer bu topraklarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak kazanç elde ediyorsak, bu topraklarda kökleşmek için devletimize vergi vermemiz lazım.”

“Vergiler yatırım olarak geri dönmeli”

Vergileri düzenli öderken hükümetten de bu vergileri en doğru ve ülkenin en ihtiyaçlı olduğu alanlarda kullanmasını beklediklerini ifade eden Çerkez, ne yazık ki bu konuda istenilen noktada olunmadığını söyledi. Çerkez şu şekilde konuştu:

“Bu vergilerin ülkenin geleceğini yetiştirmek için kullanılması gerekir. Ne yazık ki bu tam istediğimiz noktada değildir. Bugün bizim sağlık ve eğitim sistemimiz, istediğimiz, arzu ettiğimiz yerde değildir. Bir ülkenin kalkınması sağlık ve eğitim sistemi ile bağlantılıdır. Alt yapı istenilen seviyede değildir. Yollarımızın, ulaşımımızın durumunu herkes biliyor. Bu konularda iyileştirmeler yapılmalıdır. Çünkü Kıbrıs Türk halkı bunu hak ediyor.”

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104