banner6

Bu vurgun temizlenmeli

banner37

Sayıştay Başkanlığı’nın Telekomünikasyon Dairesi muhasebe bölümündeki 500 bin TL’lik yolsuzluk olayıyla ilgili raporunu tamamlama aşamasında olduğu bildirildi

Bu vurgun temizlenmeli
banner151 banner143

Ali CANSU

Devletin mali denetçisi Sayıştay Başkanlığı’nın Telekomünikasyon Dairesi muhasebe bölümündeki 500 bin TL’lik yolsuzluk olayıyla ilgili dört gözle beklenen raporunu tamamlama aşamasında olduğu bildirildi.

Sayıştay’ın ilgili raporu tamamlamasındaki gecikme, daire çalışanları, özellikle de muhasebe bölümündeki personelin huzursuzluğunu had safhaya taşıdı.

Devlette bugüne kadar onca yolsuzluk ve usulsüzlük olayının şu veya bu şekilde kapatıldığının bilincinde olan çalışanlar, Telekomünikasyon Dairesi’ndeki milyarlarca liralık yolsuzluğun akıbetinin de aynı olmasından endişe edip, ilgili bakan Kemal Dürüst’ün “namusumdur” dediği Telekomünikasyon Dairesi’ndeki “yolsuzluğun” bir an önce temizlenmesini istiyor.

Çalışanlar, “Bir kişinin yaptığı yolsuzluk, tüm çalışanlara mal edilemez. Suçlunun bir an önce ortaya çıkarılması gerekir. Telekomünikasyon Dairesi ‘namussa’ buradaki vurgun temizlenmeli” diyerek, gerek Sayıştay’ı, gerekse siyasileri göreve çağırıyor.

Yetkililerse konuyla ilgili işlem yapmak için Sayıştay raporunu beklediklerini söylüyor.

Hatırlanacağı gibi,  Sayıştay Başkanlığı’nın da doğruladığı yolsuzluk olayında, devlet kasasına gireceği yerde kişisel menfaatler için cebe indirilen miktarın 500 bin TL dolaylarında olabileceği bildirilmişti.

140 bin abonesi bulunan Telekomünikasyon Dairesi’nin 40 bin abonesi, telefon ücretlerini bankalar aracılığıyla öderken, yolsuzluk olayının bankalar kanalıyla yapılan ödemelerde yaşandığı belirtilmişti.

6 ayı aşkın bir süredir Telekomünikasyon Dairesi’nde büyük bir gizlilik içerisinde araştırma yapan Sayıştay’ın rapor yazma aşamasına geldiği öğrenildi.

Hayali belgelerle baskı kuruyor

Yolsuzluk olayında tüm şüpheleri üzerinde toplayan Telekomünikasyon Dairesi muhasebe bölümü çalışanı söz konusu kişinin, olayı kapattırmak için kapı kapı gezerek ilgililer üzerinde baskı kurmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Telekomünikasyon Dairesi’ne başka bir daireden gelip burada muhasebe bölümünde çalışmaya başlayan ve geçmişte de adı birtakım suistimal ve yolsuzluk olaylarına karıştığı öne sürülen söz konusu memurun, olayı kapattırmak için gerek siyasilere, gerekse ilgililere “hayal ürünü” mazeretler sunduğu belirtiliyor.

Güvenilir kaynaklara göre, yolsuzluk olayının bir numaralı zanlısı söz konusu kişinin, kendini önemli ve “dokunulmaz” bir şahsiyet olarak göstermek için hayali belgeler düzenleyerek ilgilileri baskı altına almaya çalıştığı iddia ediliyor. Bu şahsın geçmişte de bazı önemli kurumlar adına sahte belgeler düzenleyip etrafa zarar verdiği de öne sürülüyor.

Raporu bekliyoruz

KIBRIS muhabirine açıklama yapan Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Enis Elagöz, dairede konu ile ilgili büyük huzursuzluk olduğunu ve Sayıştay’ın raporunu açıklamasını beklediklerini ifade etti.

Dairenin isminin bu gibi olaylarla anılmasının kendilerini de sıkıntıya soktuğunu anlatan Elagöz, “Şu anda olay bizim dışımızda seyrediyor” dedi.

Sayıştay’ın raporun tamamlanması için gerek ilgili şahsa ve daireye bazı sorular sorduğunu, cevapların da verildiğini belirten Elagöz, şu anda tek bekledikleri şeyin raporun tamamlanıp kendilerine ulaştırılması olduğunu kaydetti.

Elagöz, raporda suçlu veya suçsuz olan biri varsa belli olacağını anlatarak, ona göre bir durum değerlendirmesi yapacaklarını, “Şu anda suçlu ve suçsuz belli değil, suç unsuru bulunması durumunda ise devreye mali müfettiş ve polis girecek” dedi.

İddialardan sonra Sayıştay’ı çağırdık

Elagöz olayın telefon borç tahsilatlarının Maliye Bakanlığı’na sağlıklı bir şekilde gitmediğini tespit ettikten sonra dairenin muhasebe bölümünde yolsuzluk yapıldığına ilişkin duyumlar almalarının ardından Sayıştay’ı denetlemeye çağırdıklarını söyledi.

Göreve geçtiğimiz haziran ayında geldiğini anlatan Elagöz, kendi tespitleri ve duyumlar üzerine konuyu ilgili bakanla da görüştüklerini ifade ederek, Sayıştay’ı, bakandan aldıkları talimat ve yetki üzerine daireye denetime çağırdıklarının altını çizdi.

Elagöz, Telefon Dairesi’nin bankalardan aldığı otomatik ödemelerden 17 milyon TL dönen bir para olduğunu belirterek, “Bankalar bize bilgileri yollar ve biz sisteme işleriz. Oradan Merkez Bankası ve Vergi Dairesi’ne para aktarılır. Burada biz eksiklikler gördük ve Sayıştay’ı çağırdık. Çünkü bu çark düzenli çalışmıyordu. Parayı düzenli aktarmayan ve vermeyen bankalar da vardı” dedi.

2000’li yılların başına dayanıyor

KIBRIS muhabirinin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, söz konusu kişi, devlet kasasına girecek telefon tahsilatlarını bir şekilde hesaplar üzerinde oynayarak kendi kişisel çıkar ve menfaatleri için kullanıyordu.

Sayıştay denetçilerinin incelemelerinde, yolsuzluk olayının 2000’li yılların başına kadar uzandığına ilişkin bilgi ve belgelere ulaştığı savunulurken, devletin uğradığı zararın 500 bin TL dolaylarında olduğu iddia ediliyor.

Telekomünikasyon Dairesi’ne başka bir daireden gelip burada muhasebe bölümünde çalışmaya başlayan söz konusu memurun, Sayıştay denetimlerinin başlamasıyla büyük rahatsızlıklar yaşadığı ve hükümete yakın kaynakları da devreye sokup konuyu kapattırmak için canla başla uğraştığı haber veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 10:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104