banner6

'Burak Başel bir 'FinTech' öncüsü'

banner37

ABD’nin iş dünyası dergisi ‘Inc.’, Kıbrıslı Türk iş insanı-yatırımcı Burak Başel’i Harvard Üniversitesi araştırmasına örnek gösterdi.

'Burak Başel bir 'FinTech' öncüsü'
banner151 banner143

ABD’de iş dünyasının en büyük 5 dergisinden biri olan Inc., dünyanın en saygın üniversitesi kabul edilen Harvard’ın yaptığı bir araştırmaya, ortaya koyduğu başarıları ve sosyal sorumluluk projelerine verdiği destek nedeniyle örnek olarak Kıbrıslı Türk iş insanı-yatırımcı Burak Başel’i gösterdi.  
Inc. Dergisi Burak Başel’in yenilikçi ve girişimci kişiliğinin yanı sıra sosyal sorumluluk alanında verici kimliği ile de öne çıktığını belirtti ve bunun önemine işaret etti.  Dergide yazı “Burak Başel bir ‘FinTech’ öncüsü” başlığıyla çıktı (‘FinTech’: modern teknolojilerin finans sektöründe kullanılması).
Burak Başel’in sanayi odaklı teknoloji çözümleri sunan şirketi Basel Holding ile yenilikçi ürünleri de bünyesine dahil etmeye devam ettiğine işaret eden prestijli iş dünyası dergisi Inc, Başel’in modern teknolojilerin finans sektöründe kullanılmasında öncü bir girişimci olduğuna vurgu yaptı.

“Başel öncü bir girişimci”

Burak Başel’i modern teknolojilerin finans sektöründe kullanılmasında öncü olarak tanımlayan Inc. Dergisi,  Logan Chierotti imzası ile yer verdiği makalede “Başel, Basel Software’i kurduktan sonra 20 yılı aşkın bir süre dünyanın her yerinden finans hizmeti sunan şirketlerle çalıştı. Bugün ise, sanayi odaklı teknoloji çözümleri sunan Malta merkezli şirketi Basel Holding ile yenilikçi ürünleri de bünyesine dahil etmeye devam ediyor” diye yazdı.
Büyük ölçekli başarıların dahi Burak Başel gibi günümüz girişimcileri için yeterli olmadığını belirten Inc. Dergisi, Burak Başel’in “İmkanları daha az olanların ihtiyaçlarına yanıt vermek her zaman için beni etkilemiştir” dediğini okuyucularına aktardı.
Başel’in küçük yaşlardan itibaren, engelli çocuklara destek olmayı kalbinde taşıdığını yazan Inc. Dergisi, Burak Başel’in gerçekleştirdiği son yardım projesinin ise Girne’de Zihinsel Engelli Çocuklar Merkezi için tam donanımlı bir fiziksel rehabilitasyon merkezi olduğunu belirtti.
Burak Başel’in “Başkalarına yardımcı olmadıktan sonra başarım çok da bir şey ifade etmiyor. Başkalarına yardımcı olarak, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye katkı koymayı umuyorum” dediğine yer veren Inc. Dergisi, Başel’i Harvard Üniversitesi’nin araştırmasında ortaya çıkan sonuca örnek olarak gösterdi.
Harvard’ın yaptığı araştırma verici olmanın mutluluk için gerekli olduğunu ortaya çıkardı
Dergi, dünyanın en saygın üniversitesi kabul edilen Harvard’ın İşletme Okulu tarafından yapılan araştırmaya da işaret ettiği makalesinde “Harvard Business School’un yaptığı araştırma, verici olmak ve mutluluk arasındaki ilişkinin, istediğimiz hayata ulaşmada kilit bileşen olabileceğini ortaya çıkardı” diye yazdı.

 

Övgüyle söz edildi

Inc. Dergisi’nde Logan Chierotti imzasıyla yayınlan yazıda şu ifadeler yer aldı:
“Yaşadığınız sürece daha mutlu bir insan olmanın peşinden koşarsınız; kariyeriniz boyunca sizi daha fazla tatmin edecek iş yerleri ararsınız. Kişisel gelişiminizi hızlandıracak yolların peşinde koşarsınız. Fiziksel görüntünüz, olumsuz düşünceler ve istenmeyen alışkanlıklarınızı değiştirmek için efor sarf edersiniz.
Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak her ne kadar harika olsa da tüm bu değişikliklerin tek bir amaca- daha mutlu bir yaşama- ulaşmak için yapılıyor olması dikkati çekiyor. Birçok insan, daha fazla başarı, kişisel gelişim ve sonuç olarak hayattan daha fazla keyif alabilmenin peşinde koşuyor. Öte yandan, kişinin sadece kendisine odaklı yaptığı bu yaklaşım, mutluluğa giden yolda önemli bir etken olan verici olmayı resmin dışında bırakıyor.
Harvard Business School tarafından hazırlanan ‘Paylaşmanın Mutluluğu’ isimli makale verici olmanın çok önemli psikolojik ve duygusal faydalarını ortaya koymuştur. Makale içerisinde birçok farklı çalışma üzerinden mutluluk ve verici olma arasındaki ilişkinin vurgusu yapılmıştır. Gönüllü olmanın duygusal mutluluğun artmasına, sağlığın daha iyiye gitmesine ve strese bağlı hormonların azalmasına yol açtığı da buna verilecek bir örnektir. Aynı zamanda hediye vermenin ve hayır kurumlarına bağışta bulunmanın da genel anlamda mutluluğu artırdığı gözlemlenmiştir. Son olarak, kişinin kendi için para harcamasındansa başkaları için harcaması daha fazla tatmin edici olarak bulunmuştur.
Kendisi dışındaki insanlara zaman, para ve destek vermenin doğru bir şey olduğunu barındıran fedakarlık kavramının yanında, tüm bunların bizi daha sağlıklı ve mutlu insanlar yaptığı da bilim tarafından kanıtlanmıştır. Öyle görünüyor ki, verici olmak tam da bir kazan-kazan durumunu ortaya çıkarıyor.
Günümüz girişimcileri hem kendi kişisel, hem de mesleki hayatlarında başkalarına karşı verici olmanın sorumluluğu ile kendilerini yönlendirmekte, sürekli olarak kariyerlerinde sosyal girişimcilik sınırlarını zorlamakta ve yoğun geçen kariyerlerine aktivizmi dahil etmeye çalışmaktadırlar.
Artan iş becerileri, teknik uzmanlık ve girişim sermayesinin bir araya gelerek önemli bir güç oluşturduğu bugünlerde özelikle teknoloji dünyasında toplumsal girişimciliğin izlerini görmekteyiz. Ünlü iş liderlerinden, yükselen yetenekli yıldızlara kadar bu alanda herkeste verici olmak çalışma sektörünün ortak tamamlayıcı bir faaliyeti haline gelmiştir.
Bu trend sadece yerel olma özelliğini taşımamakta, dünyanın her yerindeki girişimciler de paylaşarak mutluluğun hiç keşfedilmemiş aşamalarını deneyimlemeye devam etmektedirler.
1970 yılında Kıbrıs’ta dünyaya gelen çok yönlü bir girişimci olarak Burak Başel tam da böyle bir örnek.
Bir FinTech (modern teknolojilerin finans sektöründe kullanılması) öncüsü.
Başel, şirketi Basel Software’i kurduktan sonra 20 yıl boyunca dünyanın her yerinden finans hizmeti sunan şirketlerle çalıştı. Bugün ise,  Malta merkezli bir şirket olan ve sanayi odaklı teknoloji çözümleri sunan şirketi Basel Holding ile yenilikçi ürünleri de bünyesine dahil etmeye devam ediyor.
Ama büyük ölçekli başarılar dahi Burak Başel gibi günümüz girişimcileri için yeterli değil.

Başel: Engelli çocuklara destek olmayı hep gönlümde taşıdım

‘İmkanları daha az olanların ihtiyaçlarına yanıt vermek her zaman için beni etkilemiştir’ diyen Başel, ‘küçük yaşlardan itibaren, engelli çocuklara destek olmayı hep içimde, gönlümde taşıdım’ diye konuştu.
Başel’in gerçekleştirdiği son yardım projesi ise Kıbrıs’ta Girne’de Zihinsel Engelli Çocuklar Merkezi için tam donanımlı bir fiziksel rehabilitasyon merkezi açmak oldu.
‘Başkalarına yardımcı olmadıktan sonra başarım çok da bir şey ifade etmiyor’ diyen Başel, ‘Başkalarına yardımcı olarak, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye katkı koymayı umuyorum’ dedi. Başel, ‘İtiraf etmem gerekiyor ki, ben birilerine yardım sağladığım sürece yaptığım işte daha çok tatmin oluyorum’ diye sözlerini tamamladı”.

“Şüphesiz ki yardım ederek başkalarına da yardımcı olmanın yanında kendinize de yardımcı olursunuz” cümlesiyle son bulan makale, şu ana dek tüm dünya çapında yüzlerce kez paylaşıldı.
Burak Başel bir süre önce de iş dünyasının en büyük ilk 5 dergisinden bir diğeri olan Entrepreneur’a konu edilmiş ve yaptığı yatırımlar öne çıkarılarak bir yatırımcının yatırım yapmak için aradığı özellikler konusundaki tavsiyelerine yer verilmişti. 
 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2017, 12:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104