Çağıner: Turizmde önlemler alınmazsa çöküşün tarihi 1 Temmuz

banner37

Çağıner: Turizmde önlemler alınmazsa çöküşün tarihi 1 Temmuz
banner8

KTOB Başkanı Dimağ Çağıner KIBRIS TV’nin konuğu oldu. Çağıner, ‘Turizmde önlemler alınmazsa çöküşün tarihi 1 Temmuz’ dedi. 

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Sibel Kolçak'ın sunduğu Gün Ortası programının konuğu oldu.  4 Mayıs itibari ile yavaş yavaş sektörlerin yeniden açılmaya başladığını ancak tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de turizmin en son açılacağını söyledi.   Sektör olarak önerilerini hükümete iletmelerine rağmen gerekli çalışmaların hükümet kanadında yapılmadığını, kaydeden Çağıner, ’Bize yalnızca 1 Temmuz’da oteller açılıyor dendi ancak biz rezervasyonları neye göre alacağız?  Temmuz gibi gerçekten bu önlemler alınmazsa büyük bir ekonomik çöküşün başlangıcının 1 Temmuz olacağını öngörmekteyim’ dedi.

REZERVASYONU NEYE GÖRE ALACAĞIZ?

Bakanlar Kurulu kararına göre 1 Temmuz itibari ile ülkeye turist girişi olabileceğini ancak gerekli çalışmaların yapılmadığını aktaran Çağıner,  “1 Temmuz’da açtık hangi standartlarla, hangi ülkeden hangi şartlara bakarak insan getireceğinin kararını vermedin. 1 Temmuz’da açtım diyorsun. Peki biz acenteler, oteller olarak rezervasyonları neye göre kaydedelim.  İngiltere’den biri gelmek isterse o rezervasyonu alalım mı almayalım mı?  Biz bir Temmuz’da açtık diyelim ama rezervasyon kabul edemiyoruz, aldığımız rezervasyonun gelebileceğinden emin değiliz, uçaklar başlayacak ama nereden başlayacak? Bunları bilmiyoruz. Plansız programsız bir turizm yapmak mümkün değildir. Bu pandemi bizim için bir imtihandı. Bir vaktimiz vardı planlamak için. Biz planladık, sektör olarak hükümetimize de teslim ettik. Sanki bunlar hiç konuşulmamış gibi bir bakanlar kurulu toplantısında 1 Haziran’da açıyoruz dediler ama uçak yok.  Peki 1 Haziran ile 1 Temmuz arasında biz ne yapacağız diye sorduk cevap şu bizim paramız yok ki size verelim.”

ÇAĞINER EKONOMİK ÇÖKÜŞÜN TARİHİNİ VERDİ

Plansız turizm yapılamayacağını vurgulayan Çağıner, “Şuandaki en önemli mevzumuz istihdam. İnsanların bir şekilde çalışmaya devam edecekleri ortamı devletin bize sağlaması gerekiyor. Bu tek başına otel patronlarına yüklenebilecek bir görev değildir. Çünkü istihdam çok yoğun bir sektör ve bu istihdam edilen insanların, esnafa, sanayiye, tüccara hepsine etkisi var.  Bunların düşünülmeden, planlanmadan karar alınmasının sonuçları çok büyük ekonomik çöküş getirecektir.  Temmuz gibi gerçekten bu önlemler alınmazsa büyük bir ekonomik çöküşün başlangıcının  1 Temmuz olacağını öngörmekteyim” dedi.

banner134

VİSİTNCY İYİ BİR PAZARLAMA AĞI

KTOB Başkanı Dimağ Çağıner, Turizm ve Çevre Bakanlığı bünyesinde hazırlanan VİSİTNCY portalı hakkında ise şunları kaydetti, “Zorlu bir süreçten geçtik. Bütün sektörler kapandı. 4 Mayıs itibari ile sektörler açılmaya başladı. En son açılacak sektör turizm sektörü. Zaten dünyada da bu aynı şekilde oldu en fazla ulaşım ve turizm sektörü etkilendi. Bu anlamda yavaş yavaş açılmaya başlayan sektörlerin en sonunda da turizm sektörü kaldı. Bu süreç içerisinde sadece adamızda değil tüm dünya turizmin de sıkıntılar yaşandı. Ülkelerde pazarlama organizasyonları tekrardan başladı.  Bu süreçte de KKTC olarak tanıtım ve pazarlamaya önem vermemiz gerekiyordu. Turizm Bakanlığımız kıt kaynaklarla VİSİTNCY portalı ile birlikte tanıtımını yaptı. İçerik olarak gerçekten hem web hem de sosyal medya pazarlaması oldu. Bu konuda Sayın Bakanı ve ekibini tebrik etmek gerekiyor.  Biz de elimizden gelen desteği sektör olarak vereceğiz”

DİJİTAL PAZAR EN DOĞRUSU

Pazarlamanın turizm içerisinde önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Çağıner, “Dijital pazarlama covid sonrasında daha da önemli hale geldi.  Bu süre içerisinde her şey dijital ortamdan takip edilmeye başlandı.  Bu anlamda artık dijital pazarlamaya yatırım yapmak en doğrusuydu” dedi ve bakanlık bünyesi dışında sektöründe pazarlama girişimlerinin devam ettiğini belirtti. Çağıner, “Biz sektör olarak da bakanlığımızla birlikte paralele başka bir pazarlama girişimi daha devam ettiriyoruz yani hem otelciler he turizmciler hem de müteahhitlerimizle birlikte bir çalışma başlattık.  Daha çok sosyal medya içerikli öncelikle Türkiye sonrasında Avrupa için içerikler hazırlıyoruz. Bunun için bir komite kurduk bu komitemizde artık son prodüksiyon aşamasına geldi. Kendi çekimlerimizi yapıp yavaş yavaş üzerinde Kıbrıs’ı pazarlayacak, Kıbrıs’a özgü içerikler oluşturarak bir hazırlık sürecini bizde başlatmış bulunmaktayız.”

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88