Çam keseböceğine geçen yıl 1 milyon Euro harcandı

banner37

Orman Mühendisleri Odası (OMO) yönetimi, çam keseböceğiyle mücadelenin yıllık ortalama bilançosunu açıkladı:

banner87
Çam keseböceğine geçen yıl 1 milyon Euro harcandı
banner99

OMOBaşkanı Can Conkbayır ve Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Poyraz, mevcut seçenekler içerisindeki en pahalı fakat doğal yaşama en zararsız ‘biyolojik mücadele’ yöntemini kullandıklarını belirtti

Ali ÇATAL

Çam keseböceğiylemücadenin ekonomik boyutunu irdelediğimiz Orman Mühendisleri Odası (OMO) Başkanı Can Conkbayır ve Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Poyraz, mevcut seçenekler içerisindeki en pahalı fakat doğal yaşama en zararsız ‘biyolojik mücadele’ yöntemini kullandıklarını belirtirken; geçen yıl ilaçlanan 15 bin hektar için harcanan maliyetin, toplamda 1 milyon Euro olduğunu da belirtti. Önemli olanın, kimyasal ilaç kullanmadan bir mücadele yürütebilmek olduğunu söyleyen Conkbayır ve Poyraz, OMO’nun mevcut çalışmalarında, an itibarıyla en pahalı fakat çevreye zararı en az ‘biyolojij mücadele’ yönetimini izlediğini belirtti. Ormana, sayıları bin beş yüzü bulan kuş yuvası bıraktıklarını da söyleyen Orman Mühendisleri Odası yöneticileri, söz konusu mücadelenin bu yılki ayağında10 bin hektarlık alanda mücadele yürütüldüğü bilgisini paylaştı.

Conkbayır: Biyolojik mücadele aralık sonunda başlamalı

Çam keseböceğinin dişisinin tek başına 236 adet yumurta bırakabildiği bilgisini paylaşan Conkbayır, “Böcek, uygun bir yerde pupa örer, toprakta krizalit evrede ve kelebek olmayı bekler. Yaz sonu gibi kelebek olur, çiftleşir ve birkaç gün yaşayıp ölür. Öncelikle kızıl çamı, onu bulamazsa Halep çamını tercih eder. Bu böcek için fıstık çamı son seçenektir. Kış periyodunda sıcak kalabilmek için ağaçların güneş alan güneye bakan kesimlerini mesken tutar. Ekim dahilinde yumurtalar atılır ve bunu ardından larvalar çıkar. Bu tür, dünyada bulunduğu zaman zarfında 4-5 gömlek değiştirir ve kitin sentezleyerek büyür. Çam keseböceğine yönelik biyolojik mücadele, birinci ve ikinci evrede, yani ‘aralık sonu gibi’ kesinlikle başlamalı ve Basilus Varyete Kurstaki içerikli bakteri sporları çözelti şeklinde ilgili alana uygulanmalı” ifadelerini kullandı.

“Başka bir canlıya zararı yok”

Söz konusu bakterinin, protein kristalleri sentezleyerek toksit etki yaptığını ve her canlının Ph derecesi farklı olduğundan sadece çam keseböceğini etkilediğini söyleyen Conkbayır, “Entomolog değilim ama sadece hedef kitleye yönelik ve diğer canlıların popülasyonuna ‘en etkisiz’ çözüm bu fakat şunu da eklemeliyim ki bu bakterinin, bazı gündüz kelebeklerini de öldürdüğüne dair veriler de var” sözleriyle, verilen mücadeleyle ‘nokta atışı’ yapıldığını savundu.

“Hiçbir çözüm mucize değil”

Biyolojik mücadelenin, an itibarıyla, doğal yaşama en az zararlı tarz olduğunu söyleyen Conkbayır, “Eldeki en yetkin ve zararsız mücadele biçimi bu lakin hiçbir çözümün mucize olmadığı da unutulmamalı” da dedi.Ani kitle üremesine yönelik et etkili silahın halen bu yöntem olduğunu söyleyen Conkbayır, “Lakin bunun sürdürülebilirliği tartışılır çünkü bu işin sonu yok. İlaç şirketleri ‘Şu ilacı yedi yıl atın ve bu problemden sonsuza kadar kurtulun’ gibi iddiaları dillendiriyor ancak böylesi bir durum, ne yazık ki söz konusu değil zira 1950’lerde de DTD ‘mucize’ diye paketleniyordu. Halbuki süreç, bunu herkese gösterdi ki ne bir mucize söz konusuymuş ne de DTD kullanımı zararsız bir yöntemmiş. Bu mücadele de bugün ‘bu yöntemle’ veriliyor ve şunu tekrar söylüyorum ki bahsettiğimiz yöntemin zararsızlığını da etkinliğini de aynen ‘50’lerin sözde mucizesi’ DTD gibi süreç belirleyecek” vurgusunu yaptı.

“Mücadelenin verileceği lokasyonu ‘eşik değerleri’ tayin ediyor”

Çok çok eskiden, bu böceğin pupalarının toplanıp yakıldığını fakat böyle bir yol izlemenin, çam keseböceğinin panzehrini teşkil eden parazit sineğin larvalarını da yok ettiğinin zamanla anlaşıldığını söyleyen Conkbayır, “Bu canlı, karada 500 metreden fazla yürüyemez. Yumurta koçanlarının dağılımına dair istatistikler, eylül gibi elimizde olur ve bütün veriler de merkeze derhal ulaştırılır. Böceğin yayılışındaki eşik değerlerinin aşıldığı alanda/alanlarda biyolojik mücadele başlatılır” dedi.

“Bütçemiz ‘ancak bu kadarına’ yetiyor”

Toplamda 70 bin hektarı bulan orman varlığımızın ancak 22 bin hektarında mücadele verebildiklerini söyleyen Conkbayır, “Bu durumun belirleyici birincil unsuru, az önce de değindiğim üzere ‘zarar eşik değerlerinin’ seviye farkı fakat dikkatinizi şuna da çekmeliyim ki 70 bin hektarlık orman varlığımızın ancak 22 bin hektarında mücadele verecek bir maddi gücümüz var” sözleriyle kıt kaynakların verimli kullanımı çabalarından da dem vurdu.

“Rekabeti artıracak önlemler şart”

Biyolojik mücadelede halen kullanılan ilacın alımına dair hazırlanmış tüzükteki ‘AB kıstasının’ tercih edilebilecek ürüne dair çeşitlilik skalasını düşürdüğünü de belirten Conkbayır, “Bu konuda rekabeti arttıracak önlemler alınmalı” ifadeleriyle ilgili maddede düzenlemeye duyulan ihtiyacı da vurguladı.

Poyraz: Geçen yıl 1 milyon euro harcandı

Çam keseböceğinin ‘zarar eşik seviyesi’ kontrol altında tutulduğu sürece herhangi bir ilaca gerek kalmadığını zira söz konusu canlının da ekosistem için gerekli olduğunu belirten Poyraz, “Kuşlar doğada her zaman olmalı, ki kuş yuvalarını da zaten bu amaçla ormana koyduk” dedi. Çam keseböceğini hiçbir ülkenin tamamen yok edemediğini de söyleyen Poyraz, “Kullanılan tarım ilaçları ve küresel ısınma, ‘Akdeniz Çanağı’ dediğimiz ve ülkemizin de dahil olduğu coğrafyada bu canlının tehdidini arttırdı. Bu mücadele yönteminin çok daha ucuz bir türü de var fakat önemli olan, bu savaşımı kimyasal ilaç kullanmadan verebilmek. Son iki yıldır helikopterle ormana attığımız bakteri, biyoloji mücadeleyi sağlıyor fakat mevcut seçenekler içerisindeki en pahalı yöntem. Bu yöntemin en büyükl artısıysa, tabiata dair unsurlara hiçbir zararının olmaması. Keza ‘calasoma’ adlı bir ‘predatör’ böcek ve ‘phyrxcaudata’ diye bir sinek de mücadelemizde kullanılıyor. Her iki canlı da günde 5-6 adet çam keseböceğini yok ediyor. Bu işlemlerin daha 2-3 yıl yapılması lazım. Geçen yıl 10 bin hektarlık bir alanda verilen mücadelenin bilançosu 1 milyon Euro’yu buldu çünkü ilaç ABD’den, ilacı atan uzman ekip Kanada’dan ve Türkiye’den, ekibin kullandığı helikopter de Fransa’dan geliyor. Bu yıl için de 10 bin hektarlık bütçe hazırlanmıştı” sözleriyle verilen mücadelenin içeriğini tahlil etti ve ekonomiye etkisini de ayrıntılarıyla açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96