Covid-19 çekinceleri doları frenledi

banner37

Dolar, ABD menşeli risklerle düşen yatırımcı güveni sonucunda küresel bazda zayıflarken;Londra piyasasında gecelik TL swap faizi ise yüzde 280'e yükseldi

Covid-19 çekinceleri doları frenledi
banner90
banner99

   Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) rahatlama planı üzerine yaşanan ‘kaos’ ve karamsar ekonomi görünümü, uzmanlara göre, yatırımcıların dövizden çekinmesine yol açtığı için dolar da dün itibarıyla Avrupa ticaretinde zayıfladı.

   Amerikan Doları’nın, majör altı dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD Dolar endeksi, dün yüzde 0,1 düşüşle 93,442 oldu.

Öte yandan, dolar/Japon yeni yüzde 0,1 artarak 106,05 oldu. Sterlin/dolar yüzde 0,1 artışla 1,3078’den işlem görürken, Euro/dolar ise yüzde 0,1 kazanarak 1,1775’ten alıcılandı.

   Ayrıca, temmuz döneminde on yılın en kötü ayını yaşayan dolar, ‘beklenenden çok daha iyi’ gelen imalat verilerinin yardımıyla önceki gün artış göstermişti ancak bu pozitif görünüm, kısa ömürlü oldu.

   Uzman çözümlemeleri uyarınca, mevcut durum, büyük oranda, ABD’li milletvekillerinin yeni tip Koronavirüs (Covid-19) teşvik paketi üzerinde anlaşamaması ile toparlanmaya yönelik iyimserliğin darbe almasından etkileniyor ve bu yapı, kısa süre önce Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin liderinin üzerinde ‘uzun tartışmalar sonucu olsa da’ anlaştığı ve Covid-19’un mali etkilerine yönelik piyasanın fonlanmasını içeren 750 milyar Euro değerindeki toparlanma fonu anlaşması ile de çelişiyor.

   Ekonomistler, doların ‘derdine dert olan’ diğer bir unsurun da AB ve ABD arasında daralan devlet tahvil verimleri olduğunda hemfikir.

   Reuters’in dün açıklanan raporuna göre, National Australia Bank analistleri, “Doların şimdiki değer kaybetme döngüsünün kökleri, daha önce görülen dolar lehine gelir farklılıklarındaki şiddetli sıkışmada yatıyor. Sadece bu temelde doların zayıflığı nedeniyle daha çok şey yaşanabilir” şeklinde konuştu.

Bununla birlikte, doların, karşısında zemin kaybettiği unsurlar da yalnızca yatırımcı bazında ‘daha riskli’ olarak algılanan dövizler değil.

   ING analistleri, bir araştırma yazılarında, yen ve İsviçre frangının da pozisyonlama anlamında Amerikan Doları karşısında değer kazandığını, “Bu, yatırımcıların az gelir getiren alternatiflere karşı güvenli bir liman olan doları daha az çekici bulduğunun yeni bir kanıtı olarak okunabilir” ifadeleriyle söyledi.

   Analistler, şu çözümlemeyi de yaptı: “Kötüleşen Covid-19 bulaş tablosu, ABD’nin pek çok eyaletinde yeniden açılma planlarını ertelenmesine yol açması, büyük oranda dolarınkarşı karşıya olduğu özel durum risklerinin bir fonksiyonu olarak ortaya çıkıyor.”

KKTC serbest piyasalarında ise dolar kurunda görece bir düşüş yaşandı, diğer kurlar, Kurban Bayramı sonrası yaşanan açılışta yükseldi.

   Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları 6,9675 TL, Euro 8,1942 TL ve İngiliz Sterlini de 9,0803 TL’den fiyatlandı.

TL takasında Londra sürprizi

   Öte yandan, Londra swap yani takas piyasalarında gecelik vadede TL faizi, en son tam gün işlem olan 29 Temmuz'daki yüzde 6,8 seviyesinden yüzde 280'e yükseldi.

Londra swap piyasalarında gecelik vadede lira faizleri Türk bankalarının Londra piyasalarına lira akışını durdurmalarıyla Nisan 2019'da yüzde 1.200'e sert yükseldikten sonra odak noktası haline gelmişti.

Bu adım sonrası, Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının bankaların yasal özkaynakları ile sınırlaması sonrası ise bu piyasalarda işlem hacimleri yok denecek kadar azaldı.

Keza, gecelik TL swap faizi, yüzde 1.200'e yükseldikten sonra dün gün boyu ‘zaman zaman yaşanan sıçrama hariç’ tutulduğunda genel olarak yatay bir seyir izliyordu.

Rabobank Gelişmekte Olan Piyasalar Döviz Stratejisti Piotr Matys, Londra piyasasında TL swap faizlerindeki son yükselişi, yatırımcılara gönderdiği piyasa notunda değerlendirdi ve "Daha önce de kullandıkları ve TL'yi mümkün olduğunca pahalı hale getirmeyi hedefleyen aracı kullanarak, yatırımcıları TL'nin karşısında pozisyon almaktan vazgeçmeye çalıştıkları anlaşılıyor" dedi.

   Matys, swap faizlerindeki artışı, dolar/TL paritesindeki 7,00 bandındaki psikolojik sınırının savunulması olduğu yorumunu da yaptı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75