CTP: Hükümet yurttaşlarımızın cebine el atarak günü kurtarma çabasından vazgeçmelidir

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Ulusal Birlik Partisi (UBP) Demokrat Parti (DP) hükümetine, günü kurtarmak için elini vatandaşın cebina atmaktan vazgeçmeye çağırdı.

CTP: Hükümet yurttaşlarımızın cebine el atarak günü kurtarma çabasından vazgeçmelidir
banner90
banner99

CTP yazılı açıklamasında, döviz krizi ve zamların en çok ücretli kesimi etkilediğini, hükümetin buna önlem almak yerine çalışan kesimden daha fazla vergi toplamaya başladığını, bunun da kabul edilemez olduğunu belirtti.

CTP'nin açıklamasının tam metni şöyle:

Ülkemizi de ciddi şekilde etkileyen döviz krizi ve hükümetin ardı arkası kesilmeyen zam kararlarının en çok da ücretli kesimlerin yaşam koşullarını kötüleştirdiği bilinen bir gerçektir.

banner134
Hal bu iken hükümet, geniş halk kesimlerinin alım gücünü artırmaya dönük iç piyasamızdaki mal ve hizmetlerin ucuzlamasını sağlayacak maliye politikaları uygulayamadığı gibi, tam aksine çalışan kesimlerden daha fazla vergi toplamaya yönelmiş bulunmaktadır ki bunun kabul edilmesi mümkün değildir.

9 aylık dönemde mali disiplini bozarak uluslararası anlaşmalara bağlı dış kaynak teminini de güçleştirip kamu maliyesini 2017 yılındaki ödeme mükellefiyetlerini yerine getiremeyecek pozisyona sokan hükümet, başta Fiyat İstikrar Fonu (FİF) oranlarının düşürülmesi olmak üzere geçici bazı tedbirlerle zamları öteleyememekte ve enflasyonun ciddi şekilde yükselmesine adeta seyirci kalmaktadır. Siyaseten bu durumu düzeltmeye odaklanmak yerine ise maalesef çareyi çalışan kesimlerin ödediği vergiyi artırmakta bulmaktadır.

Asgari ücretle ilgili alicengiz oyununu bu halk düşmanı politikaların son perdesi olarak tanımlamaktayız. Hiç kimsenin tespit edilen 2.020 TL brüt asgari ücretin yeterli olduğunu iddia dahi edemediği koşullarda, üstüne üstlük bir de asgari ücretin yürürlük tarihini Şubat 2017 olarak uygulamaya sokan hükümet, muafiyetlerin eski asgari ücret üzerinden hesaplanmasının da yolunu açmış bulunmaktadır. Bu basit oyun, vergi mükellefi çalışan kesimlerin daha fazla vergi ödemesi sonucunu doğurmuştur. Bu basit alicengiz oyunu sayesinde aylık 3 bin TL geliri olan bir vergi mükellefinin yıllık ödeyeceği vergi yaklaşık 450 TL artırılmakta ve net maaşında yaklaşık %1,5’lik bir düşüşe sebebiyet verilmektedir. Brüt geliri 4500 TL civarında olan bir çalışanın ise yıllık ödediği vergi 650 TL dolaylarında artırılmış olmaktadır.

3 yıllık iktidar dönemimizde vergi oranlarını artırmaksızın dolaysız vergilerin tahsilatlarını, yani nitelikli vergi addedilen kurumlar ve gelir vergisi tahsilatlarını artırmak suretiyle yerel gelirlerin cari harcamalarımızın

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75